8 Motive pentru a nu începe un retriever de aur

- Ce frumoasă labradorchik - femeie de vârstă mijlocie arăta dulce la Filyukh și fața ei încrețită se întindea într-un zâmbet ciudat.
- Acesta nu este un labrador. Acesta este un retriever de aur ", am răspuns mecanic.






Femeia își coborî ochii și se rătăci dezamăgit spre chioșc cu inscripția "Pâine".

8 Motive pentru a nu începe un retriever de aur

Phil nu-i dădea nici o atenție și începu să studieze conținutul frunzelor căzute. Apoi mi-am amintit de un episod când canină nostru a cerut o mama cu un cărucior, „Și el este un fel?“, A răspuns: „Desigur, la fel ca toți vânătorii“ Mama împreună cu căruciorul au schimbat imediat direcția spre dreapta.

Oamenii întreabă de multe ori în cazul în care puteți lua un catelus Golden Retriever și cât de mult costă, dar pentru un motiv oarecare nimeni nu întreabă, ce condiții sunt necesare pentru menținerea educația lui și, în general, ce să facă cu el. Colegii mei-comercianți au creat această rasă un brand excelent. Familia ideală americană: tată, mamă, doi copii și un retriever de aur. Sunt atât de drăguți, amabili, adori copii, salvatori, terapeuți, prieteni minunați și, în cele din urmă, de aur sunt incredibil de frumoși. Acum, toate aceste puncte mi fac un zâmbet condescendent și dorința de a explica calm viitorul proprietar miracolul de aur, care, de fapt, tot un pic greșit. Să ne dăm seama? Deci, nu ar trebui să obțineți un retriever de aur, dacă ...

1. Sunteți limitat în mijloace.

Puii Goldenen cu un pedigree bun nu sunt ieftine. Cu toate acestea, acest lucru nu este principalul lucru. Prețul este un bilet de intrare, un punct de control. Dacă nu puteți da o anumită sumă unui cățeluș din această rasă, atunci nu o puteți păstra. produse alimentare super-clasă (sau alimente naturale, meniu, de altfel, este foarte greu de găsit), vitamine pentru articulatii, oase, produse de păr, igienă (preparate pentru urechi, ochi, sampoane hipoalergenice profesionale), fonduri de la căpușe, dressirovok bomboane, piepteni, jucării, leșuri, gulere. Separat, este necesar să se spună despre serviciile medicului de cinematografie, îngrijitorului, medicului veterinar, personalului medical - toate acestea lunar pleacă într-o sumă foarte decentă.

2. Aveți un program de lucru greu.

Dacă lucrați între orele 9:00 și 18:00, acest câine nu este pentru dvs. Golden - un câine de companie, ea trebuie să fie în mod constant cu proprietarul ei, să ia parte la tot. În cazul în care câinele este lăsat singur - ea suferă, iar dacă este lăsat singur pentru o lungă perioadă de timp - ei bine ... Pot să vă felicit, pentru că gazda turbulent de stresul de câine, depresie, si este foarte probabil ca s-ar putea îmbolnăvi.







3. Nu sunteți o persoană atentă.

Aurul este o rasă foarte delicată. Trebuie să monitorizăm atent orice schimbare în aspect și comportament. De multe ori se îmbolnăvesc, mai ales timp de până la un an. Alergii constante, imunitate slabă, reacții aspre la orice schimbări externe și, cel mai important, psihic subtil. A ofensa aurul este elementar. Nu o poți trece singur. Pe ei, în nici un caz, nu puteți striga, vorbi greu și, absolut inacceptabil, ridicați mâna. Cu această rasă trebuie să conduci un dialog. Acesta este un partener egal. Deci, dacă nu sunteți gata să monitorizați cu atenție câinele și să construiți o anumită linie de comportament față de ea, atunci vă limitați la fotografii frumoase de Aur pe Internet.

4. Cea mai apropiată clinică veterinară este la 40 km de tine și trebuie să ajungi la ea cu două trenuri electrice.

Așa cum am spus, oamenii de Aur se îmbolnăvesc des. Au un stomac slab, o tendință la alergii, probleme cu articulațiile și imunitate slabă. Pentru medic este necesar să se adreseze imediat. Prin "imediat" vreau să spun în două-trei ore de la descoperirea simptomelor. Nu există nici o cale de întârziere.

5. Ai nevoie de un câine pentru a păzi.

În acest caz, Golden nu este cu siguranță opțiunea dvs. De fapt, sunt câini buni. Cu o educație adecvată, puteți realiza că ei nu abordează oameni necunoscuți și asta e tot. Acesta este maximul. Așteaptă, că acest câine va păzi curtea sau apartamentul nu merită. Deși este specific pentru câinele meu să spună că în întuneric, în munți sau în sălbăticie, Phil este înarmat cu un "mod de pază". El consideră aceste locuri o zonă de pericol sporit și observă cu atenție totul înconjurător. În cazul în care, în opinia sa, se apropie de un obiect suspect, el poate latre și mârâi și chiar, în principiu, este suficient ca persoana a pierdut dorința de a se apropia, câinele este destul de mare și cine știe ce e în mintea ei? Cu toate acestea, trebuie să înțelegeți că nu va exista o protecție reală împotriva acesteia.

6. Cumpărați un câine pentru un copil.


7. Nu ai absolut niciun moment.

Goldeneys sunt câini activi. Trebuie să meargă în medie trei ore pe zi. În orice vreme. Subliniez - în orice vreme. În plus, câinele are nevoie de un cnolog, groomer, iar dacă vă decideți să participați la expoziții, de asemenea, un manipulant. Acesta este un loc de muncă care necesită timp. De exemplu, trebuie să lucrați cu un om de știință de calculator cel puțin de două ori pe săptămână timp de o oră. Cu manipulatorul aceeași poveste. Grumer - la fiecare două până la trei luni. Procedura durează 4 ore. Este posibil să se facă fără acești specialiști? Dacă aveți nevoie de un câine bolnav de rasă, cu o mentalitate defectuoasă și un păr urât care iese în direcții diferite și cauzează simpatie de la ceilalți - refuză în condiții de siguranță să lucreze cu profesioniști.

8. De multe ori mergeți în călătorii și intenționați să lăsați câinele la hoteluri sau prieteni speciale.

Așa cum am menționat mai sus - retrieverii de aur au o psihică delicată. Câinele decide că a fost abandonată și va suferi. Poate chiar să moară de foame. Vrei să fii sponsor al depresiei animalului tău? Oriunde mergem, Phil este întotdeauna cu noi. Da, trebuie să vă gândiți totul cu atenție, să fiți de acord cu toți în avans, și chiar această călătorie costă de două ori mai mult, dar este fericit și acesta este principalul lucru.

- Ce frumoasă labradorchik. Ce bine îngrijit. Și cât de mult este cățelușul, vreau să-mi cumpăr copilul - bărbatul de la supermarketul drăguț sa uitat la Filyukh și fața lui a izbucnit într-un zâmbet ciudat.

- Mmm ... - A spus un om în mod misterios și a dispărut în colțul supermarketului, în care, din nou, călăreții luau leneșul bunurile pentru o zi.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: