7 Diferențele de mândrie de la stima de sine

7 diferențe de mândrie față de stima de sine

7 Diferențele de mândrie de la stima de sine

7 diferențe de mândrie față de stima de sine

Cu numele lui Allah, Cel Milostiv și Cel Milostiv!







Într-o zi, profesorul ia cerut ucenicilor: "Imaginați-vă o caravană care merge în deșert. Amploarea nesfârșită de nisip, soarele, soarele, cămilele încărcate cu mărfuri. Cine ești în această imagine? "Cineva a exclamat:" Eu sunt prima cămilă! "În al doilea rând:" Sunt cel mai important în caravană - șofer cămilă! "În al treilea rând:" Eu sunt soarele, obositor căldura lor ". Iar cei mai deștepți dintre ei au spus: "Eu sunt eu însumi. Ce legătură are camilele cu asta? "Acesta este un sentiment de auto-valoare.

Dar foarte des sunteți înșelați, confundându-l cu aroganță. Deci, cum se deosebește stima de sine de mândrie?

  1. Mândria apare din sentimentele de nevrednicie sau dintr-un complex de inferioritate. În adâncul sufletului, o persoană mândră nu crede în demnitatea sa, așa că trebuie să-l echilibreze cu mândrie.

Stima de sine provine din realizarea valorii sale neconditionate.

  1. Mândria se compară cu ceilalți. Prin anumite criterii, criteriile, fie mintea, numărul beneficiilor, mărimea proprietății etc. După cum a făcut Iblis odată. "I-am spus îngerilor:" Cădeți în fața lui Adam! "Ei s-au închinat cu toții, cu excepția lui Iblis. El a fost unul dintre djin și nu a respectat voința Domnului. Îl recunoști pe el și pe descendenții săi ca patroni și ajutători pentru Mine, în timp ce ei sunt dușmanii voștri? Răul este un substitut pentru cei răi! "(Surah" Kahf ", 18:50)" El a spus: "Ce te-a împiedicat să cadă prost când te-am poruncit?" El a spus: "Eu sunt mai bun decât el. M-ai creat din foc, și e făcut din lut. " Sura Araf, 12 ani.






O persoană cu un simț al demnității "concurează în perfecțiune" numai cu el însuși, determinându-se să-și depășească ignoranța și imperfecțiunile temperamentului.

  1. Pride-ul împarte oamenii mai bine și mai rău, sau mai înalți și mai mici. Adică, pentru o persoană arogantă, "matricea oamenilor" pare verticală - și în el cu siguranță depășește pe cineva.

Pentru o persoană cu un sentiment de demnitate, oamenii "se împart orizontal" - pe aproape și îndepărtat. După cum se spune în haidet: "Sufletele sunt ca niște războinici! Aceia dintre cei care se cunosc unii pe alții se unesc, iar cei care nu se recunosc unul pe celălalt diverg.

  1. Mândria depinde de factori externi - opiniile, evenimentele, relațiile. Aceasta face ca o persoană să fie un sclav material și un vânător pentru bunuri lumești și onoare umană.

Stima de sine este liberă de atașamentul la avantajele externe. Bogatia sa este o bogatie de gandire si spirit. Așa cum unul din sufis a spus: "Dacă vă grăbiți să obțineți bunuri lumești. Dacă inima ta este legată de proprietate și de poziția în societate. Într-o zi vei întâlni o persoană pentru care toate acestea nu contează. Și atunci vei înțelege cât de sărac ești.

  1. Mândria se manifestă prin comportament sfidător. care, în opinia celor mândri, imită încrederea în sine. Stima de sine se manifesta prin calm, bunavointa, interesul altora, interlocutorului.
  2. Mândria nu dezaprobă acțiunile proaste pentru a întări o opinie despre sine. O persoană cu respect de sine poate sacrifica interese personale pentru binele mai bun, de dragul adevărului. După cum a spus Umar ibn al-Khattab, adresându-se unui heterodox: "Dacă religia voastră nu încurajează onestitatea, atunci ar trebui să induceți chiar și un sentiment de demnitate".
  3. Omul mândru este îngrijorat și grăbit. O persoană cu demnitate este încrezătoare și calmă.

Vezi și:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: