5 Interesante despre cântăreața sandra

Acum 40 de ani, primul single al lui Sandra a fost lansat. Portalul 7days.ru reamintește soarta unuia dintre cei mai strălucitori artiști ai disco-urilor.

5 Interesante despre cântăreața sandra
Sandra de la copilărie a prezentat abilități creative - a cântat și a dansat perfect







Factul nr. 1. Sandra și-a scris prima piesă despre catelul ei

O mamă a mamei sale și o femeie franceză de către tatăl Sandra sa născut la 18 mai 1962 în orașul Saarbrücken - la granița dintre Germania și Franța. Tatăl ei, Robert Lauer, deținea un magazin de băuturi alcoolice, iar mama sa, Kareen Lauer, a vândut pantofi. Fiica lor încă din copilărie a cântat și a dansat perfect. Iar părinții entuziaști, la vârsta de 7 ani, l-au dat pe Sandra la o școală de muzică, o școală de dans și un curs de chitară. La 13 ani, fata a decis să devină cântăreață. În 1976, când avea doar 14 ani, ea a scris o melodie despre iubitul ei cățeluș Andy și a cântat-o ​​pe site-urile orașului natal, visând să ajungă pe scena mare. "La 16 ani m-am mutat de la Saarbrucken la Frankfurt și acolo trebuia să-mi trăiesc un loc", își amintește Sandra. - A fost minunat să te întorci pentru a plăti un apartament mic, dar merita! Nu vorbesc despre bani pentru alimente și alte cheltuieli. Am avut noroc să întâlnesc oameni buni care au fost inițial pregătiți pentru muncă serioasă. " Deja în 1979, noroc a zâmbit Sandra: actrița de 17 ani a primit o invitație la discoteca Arabesque.

Faptul 2. Grupul "Arabesques" a venit la viață doar odată cu sosirea lui Sandra

5 Interesante despre cântăreața sandra
În 1984, URSS a lansat un record cu zece cântece Arabesque din diferite albume, care imediat au devenit un "deficit" - puteai să-l cumperi doar cu o plată excesivă







Înainte de a se alătura grupului Sandra Arabesque, aceștia au existat timp de doi ani, ieșind de la mulți alții. Compoziția sa schimbat, nu au existat hituri. Cu toate acestea, odată cu apariția unui cântăreț talentat, totul sa schimbat dramatic: Sandra a devenit imediat un lider informal. Compozițiile din spectacolul ei au sunat astfel încât au început să vorbească despre grupul de pretutindeni. În 1980 au cântat "Marigot Bay", melodia a devenit un hit și a făcut cunoscută trupa în întreaga lume. Iar cea mai mare dragoste din Arabesque din anii 80 a fost câștigată de iubitorii de muzică din Japonia și URSS. În 1984, în țara noastră a lansat un record cu zece melodii de la diferite albume și a devenit imediat un deficit: ar putea fi achiziționat doar cu o mare plăcere în plus. În 1985, un nou keyboardist, Michel Cretu, sa alăturat trupei, care a reușit să lucreze în calitate de compozitor și aranjor în grupul "Boni M". Se îndrăgostise de Sandra și de vocea ei - și convinge să plece "pentru pâine gratuită". Mai mult, contractul de 5 ani din grup se apropia de final. Au plecat împreună, în ciuda faptului că grupul era la vârf de popularitate. După plecarea lor, Arabesque a încetat rapid să existe.

Faptul nr. 3 O carieră solo a început cu succesul "Maria Magdalena"

5 Interesante despre cântăreața sandra
Sandra cu fostul soț Michel Cretu

Faptul nr. 4 Soțul la aruncat pe Sandra de dragul modelului tânăr

Faptul nr. 5 Cântăreața a împlinit vârsta de 50 de ani. Izhevsk

5 Interesante despre cântăreața sandra
"Trebuie să fii unic și să nu imită pe nimeni. O voce frumoasă nu este, de asemenea, suficientă pentru popularitate. Pentru succes, trebuie să lupți, uneori de ani de zile "

Popularitatea lui Sandra în URSS a scăzut la scară în anii '80. Dar cântăreața nu a venit la noi pentru mult timp cu turnee. Pentru prima dată am vizitat Uniunea Sovietică abia în 1989 și am fost dezamăgit de faptul că a primit o cameră de hotel rece, în care nu era apă caldă. Data viitoare când a fost în țara noastră după 17 ani și a jucat la "Olimpic" cu un concert solo. "Am înnebunit când am văzut capitala rusă după atâția ani", a admirat steaua. "Este un oraș frumos, civilizat." A fost în ajunul Anului Nou, Moscova strălucea cu ghirlande, oriunde erau decorați arbori de Crăciun. Fantastic! Și când am coborât în ​​metrou, am avut sentimentul că eram într-un muzeu. De atunci, Sandra a declarat în repetate rânduri că sa îndrăgostit de Moscova, care îi aduce aminte de Parisul ei natal. "Veți râde, dar, cinstit, poate într-o zi mă voi muta să locuiesc la Moscova!" - a spus Sandra.

Cântăreața crede că are un succes incredibil pe scenă datorită personajului ei. "Trebuie să fii unic, să nu imită pe nimeni și să-ți îmbunătățești în mod constant abilitățile. O voce frumoasă nu este suficientă pentru popularitate. Pentru succes, trebuie sa lupti, uneori de ani de zile ", a spus Sandra.

Ați găsit o greșeală? Spuneți-ne: selectați eroarea și apăsați CTRL + Enter

Nu ați înregistrat încă? Formular de înregistrare







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: