45% Rușii sunt siguri că Hodorkovski este așezat pentru crime reale - educație politică

Aproape jumătate dintre ruși cred că fostul șef al Yukos, Mihail Hodorkovski, a primit 13 ani de închisoare pentru furt de petrol și spălarea, ispășește o pedeapsă pentru infracțiuni economice efectiv comise, nu din motive politice, rezultă dintr-un sondaj realizat de All-rus de Opinie Publică Centrul de Cercetare.







Hodorkovski execută o sentință în colonie din orașul karelian Segezha, iar Lebedev se află în colonia Velsk din regiunea Arkhangelsk.

„Pentru a convinge o majoritate relativă a respondenților, Mihail Hodorkovski, ispășește o pedeapsă pentru o reală infracțiuni economice (44%). Acest aviz este tipic de susținători ai Partidului Comunist (51%) și“ (48%), Rusia Unita“. Doar 19% cred că Mihail Hodorkovski este de servire pedeapsa din motive politice - în primul rând, astfel încât cred că susținătorii partidelor extraparlamentare (54%), „- a spus într-o declarație.







În același timp, 27% dintre rușii chestionați consideră că prizonierii politici sunt în mare parte oameni care se opun autorităților.

8% dintre respondenți cred că, de asemenea, acest disident, 6% da definiția „persoanelor contestabile autorităților.“ Un procent semnificativ de respondenți consideră că prizonierii politici - oameni care execută pedepse pentru anumite infracțiuni - de exemplu, secrete de stat emitent (5%), găsit vinovat de furt și corupție (3%), cei care încalcă legile și funcționarii publici care au depășit competențele (2% ), suicid (1%).

Printre alte definiții se numără trădătorii patriei, victime ale sistemului politic în timpul perioadei sovietice, politicieni întemnițați (câte 2%). 1% menționează, de asemenea, anumite personalități - Hodorkovski, Soljenitsyn, Saharov, Timoșenko.

Aproape 40% dintre respondenții VTsIOM cred că există prizonieri politici în Rusia, dar nu cunosc numele lor. Restul pentru cei clasați pe Mihail Hodorkovski (10%). 1% sunt considerați prizonieri politici ai lui Platon Lebedev și Boris Berezovski. 23% cred că nu există astfel de oameni în țara noastră.

Șeful Karelia Andrei Nelidov a spus mai devreme că problema iertării fostul CEO al Yukos, Mihail Hodorkovski ar putea fi luată în considerare numai după un tratament adecvat al Hodorkovski.







Trimiteți-le prietenilor: