10 sfaturi despre cum să scrieți o scrisoare de intenție

10 sfaturi despre cum să scrieți o scrisoare de intenție
După ce ați compilat un CV și ați selectat locurile vacante potrivite, începeți să vă întrebați dacă să scrieți o scrisoare de intenție în CV-ul dvs. Desigur, scrie, și nu uitați exact ce anume va vedea angajatorul său în primul rând. De aceea, nu-i plătiți mai puțină atenție decât reluarea în sine. Desigur, puteți găsi câteva exemple. Dar, copierea lor este absolut inutilă. Dacă o scrisoare de intenție atrage atenția unui potențial angajator, șansele de succes vor crește semnificativ. Putem realiza acest lucru urmând sfaturile noastre.







Cum se scrie o scrisoare de intentie.

1. Nu trebuie să vă descrieți viața, nu este o autobiografie. Acordați atenție acelor puncte care confirmă că îndepliniți pe deplin cerințele pe care le-a prezentat angajatorul. În text, evitați pronumele personale. În această etapă, nu sunteți interesat până la angajator, așa că "eu", "eu", "meu" nu sunt relevante.

2. Dar slăbiciunea este inacceptabilă. Nu începeți o scrisoare de intenție a CV-ului cu o cerere. În primul rând, începe cu fraze de genul „Vă rugăm să ia în considerare CV-ul meu“, sau ceva de genul asta, a avut loc la majoritatea concurenților dumneavoastră și scrisoarea dvs. pur și simplu se pierd printre ei. În al doilea rând, poate fi privită ca o manifestare a slăbiciunii și a lipsei de profesionalism, iar în cazul acestor lucrători nimeni nu este interesat.

3. Fii specific, enumerând avantajele tale. Evitați expresiile standard pe care le folosiți cel mai mult. Nu vorbiți despre abilități de comunicare înalte. Pentru a scrie o scrisoare de intentie. care va atrage atenția, indică faptul că în locul anterior aveți mai mulți ani de experiență în negocierea cu cei mai mari clienți și experiența de vorbire publică. Același lucru este valabil pentru rezistența la stres, diligența etc.






10 sfaturi despre cum să scrieți o scrisoare de intenție

5. Indicați ce loc de muncă solicitați. La urma urmei, o persoană care se ocupă de selectarea cadrelor, consideră multe aplicații, iar pozițiile pot fi diferite. Confirmați că vă întâlniți cu un anumit loc vacant și că ar trebui să fie cât mai concret posibil.

7. Luați inițiativa. Am decis să scriem o scrisoare de intenție - scrieți că în câteva zile vom reveni pentru a clarifica informațiile care îi interesează pe angajator și pentru a răspunde la întrebările preliminare. Angajatorul apreciază solicitanții activi.

10 sfaturi despre cum să scrieți o scrisoare de intenție


8. Nu uitați informațiile dvs. de contact. Da, sunt scrise în CV. Dar asigurați-vă că este indicat în scrisoarea de intenție. Completați-l, indicând numele și modalitățile care vă vor permite să contactați.

10. Verificați erorile și greșelile. Și apoi verificați din nou. Erori pe care le veți găsi aproape sigur și acest lucru poate strica impresia pozitivă.

Folosind toate aceste sfaturi și creativitatea, veți putea scrie o scrisoare de intenție. care va atrage cu siguranță atenția.

Scrisoare de intentie:

10 sfaturi despre cum să scrieți o scrisoare de intenție

10 sfaturi despre cum să scrieți o scrisoare de intenție







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: