Cum echipa națională a URSS a câștigat aurul olimpic în fotbal

Pentru prima dată echipa națională a URSS a devenit campion olimpic în fotbal

în 1956 în Melbourne.

Ca parte a echipei noastre au jucat atât de renumiți jucători precum Lev Yashin, Nikita Simonyan, Eduard Streltsov, Igor Netto, Valentin Ivanov.

În ultima parte a turneului au ieșit 16 echipe. 5 echipe nu au apărut pe teren în semn de protest din motive politice. în finala 1/8, echipa noastră a învins echipa germană (tineret din Germania + GDR) 2: 1. În finala 1/4 am obținut echipa din Indonezia. care, cu o clasă foarte mijlocie a jocului, se caracteriza printr-o aserțiune extraordinară. A jucat după schema 1-9-1. Adică, aproape toți jucătorii s-au aflat în zona de penalizare. Ei au glumit ca Lev Yashin a inghetat in timpul acestui meci. Indonezianii au ajuns la moarte în propria zonă de pedeapsă. A durat 90 de minute - 0: 0. În două jumătăți suplimentare de 15 minute greviștii noștri nu au găsit căi spre poarta indonezianilor.

În meci a existat un episod care a îngreunat toată lumea. La sfârșitul timpului regulamentar, cu următorul nostru atac, mingea a sărit fără succes și a ajuns la atacantul indonezian, care sa grăbit unul cu unul cu Yashin, care mergea departe de poartă. Yashin a trebuit fie să fugă spre poartă, fie să se alăture atacantului aproape în mijlocul terenului cu un gol gol. Yashin a ales al doilea. A reușit să îndepărteze mingea de la atacator. Apoi, în loc să bată mingea, el a început să-l contureze. În general, a fost o rușine pentru echipa URSS! Joc de echipa URSS sa transformat povești despre scriptate de pui Ryaba „bate, bate, nu a înscrie“ - 68 de lovituri pe poartă reflectat indonezieni. Jucătorii au dat o bună lovitură de la antrenori și au câștigat 4: 0 în replay.

În semifinale, URSS a jucat cu Bulgaria. Ora principală sa terminat cu 0-0. În minutul 95 bulgarii au venit. În minutul 112, Eduard Streltsov compară scorul, iar în minutul 116 Boris Tatushkin înscrie golul câștigător (2: 1). A fost cel mai dramatic joc din întregul campionat. Lev Yashin a scos câteva bile "moarte". Jucatorul suplimentar de timp, Nikolai Tishchenko, a jucat cu o clavicula stricata (nu au fost facute schimbari). Serios a fost rănit și Valentin Ivanov. Eroul meciului a fost tânărul (19 ani) Eduard Streltsov, care a mers cu mingea de la centrul terenului până la țelul bulgarilor și a marcat un gol. Și transferul victorios a fost făcut de Nikolay Tishchenko, care a jucat cu mâna strâns legată la portbagaj.

În finala URSS, echipa tânără din Iugoslavia a câștigat 1: 0. A fost un joc luminos, rapid. Victoria a adus un gol marcat în minutul 48 mulțumită lui Tatushin, Isaev, Ilyin.

Aceasta a fost o mare victorie pentru echipa de fotbal a URSS, formată din nou după moartea lui IV Stalin de Gabriel Kachaklin pe noile principii de joc și pregătire.