8 Cum să controlați pasiunea

Ce zici tu? Vreau lumina mea,

Că sufletele trăiau fără rușine,

Pe măsură ce cerul trimite pământul salut!

De ce altcineva ar trebui să aștepte procesul -

Să ne iubești sau nu?

Robert Browning. Două în Campania [68]







"Se părea că, odată cu schimbările care au venit în viața ei, personajul ei sa schimbat. Tristețe și opresiune a spiritului au fost uitate, este simplitatea și vioiciunea unei minți tinere ... Ea sa distrat, era plin de încredere, bunătate și simpatie. În ochii ei nu a existat nici o lumină nouă pe obraji netede a jucat o strălucire proaspătă, vocea lui suna bucuria, sufletul era gata să toarne bunătate în lume, iar a doua zi se confruntă după zi luminat misterios zâmbet, blând ... „Frumosul, energic, cupru-jupuite Mary Wollstonecraft , la sfârșitul secolului al XVIII-lea. a fondat mișcarea feministă britanică, a experimentat bucuria iubirii. (1)

"Dragostea are întotdeauna o vreme frumoasă", a scris William Cavendish. (2) Și, într-adevăr, când ne iubim, par să radiem căldura, în timp ce suferim și sperăm în același timp. Dar, mai ales, suntem consumați de o dorință: vrem să vedem o persoană iubită, să o atingem, să râdem, să iubim și să fim iubiți. Sub influența celor mai eficiente substanțe chimice create de natură, radiăm energia, ne concentrăm atenția, dăm toată puterea noastră spre urmărirea recompensei. Pasiunea romantică este o grabă, dorință, nevoie, această dorință primitivă de reproducere, care uneori se dovedește a fi mai puternică decât foamea.

Distribuiți această pagină

Capitole similare din alte cărți

8 Cum să controlați pasiunea






Capitolul 1 Fluturașii sunt o pasiune În fizica modernă există așa-numita "teorie a șirurilor". Se spune că lumea în care trăim nu are patru dimensiuni (trei spațiu plus timp), dar mult mai mult. Poate la zece. Măsurătorile suplimentare s-au prăbușit în

Pasiune neintenționată și incontrolabilă "Am văzut o divinitate mai puternică decât mine, care, după ce am apărut, mă va conduce de acum înainte și pentru totdeauna. Dragostea mi-a supus sufletul ", a scris Dante în secolul al XIII-lea, descriind prima întâlnire cu Beatrice. (52) Dante știa despre putere

Pasiune, dragoste, afectiune ... Oh, wretch-dragoste, pentru Capcane de salvie, ma gandesc la tine, el este într-un sens du-te la sfârșitul anului. Lumina nu stele și umbre încă nu este devorat STINȘI Ah, Penny, Penny sărăcăcios, prea tânăr nu este de a iubi. William Yeats. Pumnul zdrobit [36] E mai înțelept

Pofta stimulează pasiunea romantică? Dar mă întreb dacă opusul este adevărat? Pot pofte stimularea iubirii? Este posibil, sărind în pat, cu „doar un prieten“, sau chiar un străin, dintr-o dată să-l inflamate (sau ea), în acest sens? Ovid,

Cum de a prelungi pasiunea? Între timp, există oameni care au o dragoste pasională unul pentru celălalt în viața lor. (70) Unele cupluri care sunt căsătorite timp de 20 de ani susțin că pasiunea lor nu a dispărut. (71) Un studiu a constatat că cuplurile care au trăit mai mult de 20 de ani împreună sunt legate unele de altele.

Pasiunea și mintea În zilele din Grecia antică, poeții, filozofii și dramaturgii au considerat pasiunea și rațiunea ca fiind diferite, complet diferite, chiar opuse fenomenelor. Platon a generalizat această idee, spunând că dorințele omului sunt ca niște cai, iar rațiunea este un șofer, o datorie

Partea I: PASIUNEA INCREDIBILĂ PENTRU DESCHIDERI Cred că din punct de vedere științific, negarea necunoscutului este aroganța. Nu aparțin tipului de oameni de știință care, în ședințele lor, susțin că observațiile uimitoare ale animalelor gigantice fără precedent sunt pure

Pasiunea pentru vânătoare O creatură atât de mare, ca un om, nu se putea hrăni în stepa, nici în pădurea nordică, nici în tundră. Și în savană, densitatea populației de oameni primitivi era foarte mică. Pentru a mări numărul, rezolvați, stăpânește

Este posibil să controlați tehnologia? Chiar dacă vom decide că tehnologia ar trebui monitorizată legislativ, atunci ne confruntăm cu o problemă: putem să o facem? Într-adevăr, unul dintre principalele obstacole în calea gândirii la o schemă de regimentare a biotehnologiei







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: