7 Motive care împiedică o femeie să facă o carieră

Uneori, primul pas în rezolvarea unei probleme este să-l realizăm. Sperăm că înțelegerea motivelor care împiedică o femeie să facă o carieră vă va ajuta să evitați multe greșeli și dezamăgiri.







Pe ce pentru a construi cariera femeilor diferite de bărbați, spune Andrew Stogantsev, președinte al Uniunii de afaceri independente formatori, consultanți și antrenori, formator de conducere companii „Sitiklass“ „de afaceri de instruire si consultanta“, un psiholog practica - consultant al Centrului Internațional „9 săli “.

  • 7 Motive care împiedică o femeie să facă o carieră

Cariera este un proiect global pe termen lung care necesită un design și o planificare atentă.

Motivul nr. 1. obiectiv

Cariera poate fi comparată cu cea de sus - bărbații pe care îi face să le spună, provocându-i. Femeile peer admiră, plimbându-se în jurul ei și colectând flori pe versanții săi. Uneori se rătăcesc destul de sus, dar. alpiniștii sunt mai mulți printre bărbați. Încercați un experiment. Câți poți numi marii compozitori, scriitori, artiști, poeți, oameni de știință, atleți, politicieni, oameni de afaceri dintre bărbați? Și câte femei? Există o diferență? Cel mai probabil, există. Și acest lucru este natural. Dar este important să înțelegeți că în spatele fiecărei realizări masculine este o femeie - ea a inspirat, ea a ajutat, uneori chiar a forțat.

Exemplu: fabulist Krîlov a fost destul de leneș și dezorganizat, dar foarte pasionat de a manca. Și, spun ei, soția lui l-au închis în biroul său și nu m-ar lăsa în sala de mese pentru cină, în timp ce el nu a scris și nu podsunet sub blatul de ușă cu un nou fabula pe cecul. Îți place sau nu - nu trebuie să știe sigur, dar faptul că oamenii de multe ori succesul este în mare măsură pentru a se asigura că femeile - un fapt istoric.

Sfat: trebuie să decideți cu privire la prioritățile dvs.: este o carieră foarte importantă pentru dvs. sau este cariera dvs. suficientă pentru omul dvs.? Știm ceva cu voi că fără el nu s-ar fi întâmplat nimic!

Motivul 2. subiectiv

Nu toți "carieriștii" în inimă vor să facă o carieră. Și dacă ești unul dintre ei, atunci poate că nu ai nevoie de ea? O înțelegere clară a dorințelor voastre adevărate vă va ajuta să economisiți mult timp și energie și să evitați multe necazuri și dezamăgiri.

Exemplu: Veronica are patruzeci de ani. Registrul excelent al realizărilor profesionale. Aspect strălucitor, sănătate excelentă, o mulțime de legături, talente, interese. Fiica mea a crescut și a mers la facultate. A fost eliberat mult timp și efort. Ultimul loc de muncă nu vă convine. Întrebarea este: în ce domeniu și ce carieră ea ar trebui să facă: în politică, în afaceri, în arte. Ce să alegi. Dar, ca urmare a cursului de coaching-ul Veronica dintr-o dată am ajuns la concluzia că cel mai bun scenariu pentru viata ei - da naștere și crește încă doi copii, dar fă-o în mod conștient și, ca să spunem așa, „profesional“. Soțul ei a susținut-o. Rezultat: Veronica este fericită, viața ei are sens, ea se simte "pe loc".

Motivul nr. 3. biologic

"Femeile nu sunt luate în serios." Aici putem distinge trei aspecte. Prima se referă la faptul că femeile, în special tineri, frumoase si necasatoriti lideri, de sex masculin perceput ca un potențial iubit, și lideri femei - ca un rival. Ce nu contribuie la o carieră de succes. Cel de-al doilea aspect este legat de temerile căsătoriei dvs. și / sau ale unui decret. Și al treilea aspect - este o credință comună cu privire la lipsa de organizare, punctualitate, impermanenta femei. Și, sincer, există un adevăr în acest (dar mai mult despre asta puțin mai târziu). Poate că ești una dintre acele femei, în legătură cu care aceste prejudecăți - doar prejudecăți, ci pentru a dovedi aceasta, va trebui să exercite o mulțime de efort.







Sfat: rețineți că o femeie căsătorită matură, ale cărei copii au crescut deja, face o carieră mult mai ușoară.

Motivul nr. 5. de organizare

Femeile sunt mai puțin probabil decât bărbații să-și definească în mod clar obiectivele și planurile, îndeosebi cele îndepărtate. Dar o carieră este un proiect pe termen lung, care necesită o dezvoltare și o planificare atentă. Este important nu doar să se precizeze domeniul de activitate, sfera de afaceri și ambițiile de carieră. În primul rând, este necesar să înțelegeți ce carieră doriți să faceți - oficial sau profesional.

Sfat: Multe femei simt intuitiv că, în planificarea carierei, au nevoie de ajutor specializat și de servicii de coaching de carieră de aproximativ două ori mai des decât bărbații. Și acest lucru este corect!

Motivul nr. 6. emoțional

Pentru majoritatea femeilor la locul de muncă, un climat psihologic cald este foarte important, relațiile bune cu colegii și managementul sunt importante. O cale de carieră trece adesea prin "mlaștini" și "vânturi". O lungă perioadă de timp pentru a suporta o situație psihologică incomodă de dragul succesului viitor este capabilă unui bărbat, și chiar și atunci - nu tuturor. Emoționalitatea femeii suprimată, cel mai probabil, se va arăta cumva - poate fi boală, depresie, explozie emoțională.

Exemplu: Maria a făcut o carieră strălucitoare într-o mare companie de audit. În ciuda condițiilor psihologice complexe (echipa de sex masculin, neîncredere, ridicol, nagging), prin munca ei grea, ea a reușit să obțină respect și recunoaștere. Problema introducerii acesteia în consiliul de administrație a fost aproape rezolvată. Și atunci, când ea sa lăsat să se relaxeze puțin, toate emoțiile suprimate au scăpat. Din cauza unui dezacord trivial, ea sa aprins, a strigat la președintele consiliului de administrație, a scris și ia aruncat o declarație de demisie față în față. Așa că ai făcut o carieră.

Sfat: stăpânește abilitățile de gestionare a emoțiilor, stresului, relațiilor și timpului.

Motivul nr. 7. Personalul tău

"Din punctul de vedere al programelor biologice, femeia este în primul rând mama și tutorele" cuibului ".

Dacă înțelegeți ceva din acest citat din articolul citat, vă rog, explicați-mi.

Nu știu. De ce ar avea o femeie o carieră? O femeie are nevoie de muncă pentru plăcere și un bărbat care îi oferă o existență demnă. Un ciuguli reciproc gâtul, stând la locul de muncă până la miezul nopții, lingere seful fund și înfășurată pe călătorii de afaceri de dragul de promovare - nu într-adevăr vă mulțumesc, vă mulțumesc nu este necesar.

Nu sunt de acord cu multe puncte. Faceti o cariera doar previne încă familia - ce fel de cariera asta, dacă la 17.30 femeie se grabeste sa ridice copilul din grădină, și apoi valorificată în gătit, curățenie, lecții de testare. În meniul pentru seara are în vedere în cazul în care pentru a cumpăra o rochie pentru dimineața copilul și cum să se rupă de asamblare școală. Și toate în jurul valorii de bârfă, sunteți în primul rând o mamă, a dat naștere, fi bine. Să ne amintim pe toți cei „de pui nu este o pasăre“ de la școala mea, și soțul meu și problemele dacă, Doamne ferește mai câștiga. În general, expresia prost „fac o carieră“, nici ea nu în mod specific, femeile sunt de lucru, uneori, o mulțime de muncă, deoarece au nevoie de bani, și, uneori, funcționează foarte bine, deoarece acestea sunt talentați, uneori eforturile lor toate aceeași notă - noroc, ea a făcut o carieră. Majoritatea lucrează, dar avem fie un club de acasă (nu funcționează), fie un carierist (nu funcționează gratuit). Există, de asemenea, "normal", aceștia sunt medii profesori și medici care lucrează aproape gratuit.

Lenko, cineva ca, îmi plac călătoriile de afaceri, îmi place să lucrez seara, și nu vreau să fiu ținut, să-l las chiar pe soțul meu. Un om rar se poate opune tentației de a-și dicta termenii dacă trăiește pe banii lui, înotat, știm. Și eu doar trdging de la prof. succese, gătiți, spălați feluri de mâncare și Tipo pentru a aduce confortul oricui știe cum de la naștere, nu mă aduce absolut nici o satisfacție. Nu este deloc necesar să vă distrați gâtul celuilalt, la fel ca și oamenii obișnuiți, liniștiți, echilibrați, raționali.

Ce este "consiliul de administrație" al acestei societăți de audit? Parteneriatul este un pas și consiliul de administrație este în corporații și organizații non-profit. Nu e de mirare că femeile nu fac o carieră.

Publicația de rețea «WOMAN.RU (Female.Ru)»

Detaliile de contact pentru agențiile guvernamentale (inclusiv pentru Roskomnadzor): [email protected]







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: