10 modalități de a face față în ceață în cap (10 sfaturi pentru navigarea pe cea a creierului) - merusia

Printre alte boli, sindromul oboselii cronice poate provoca dificultăți în sfera cognitivă. Această stare (uitare, haos în gândire) poate fi, de asemenea, o consecință a acțiunii drogurilor. Termenul nemedical pentru asta - ceața din cap - îmi pare o desemnare foarte potrivită. Îmi place, de asemenea, comparația că este ca și cum ai încerca să fugi, cu genunchi în noroi.







În ultimii 14 ani, am întâlnit acest lucru de mai multe ori datorită fibromialgiei, scăderii nivelului de glucoză și consecințelor neurologice ale sindromului Gujero. În astfel de momente, mi se pare că pierd aproximativ 15 puncte IQ. Deși nu am reușit să scap de acest lucru complet, am găsit modalități de a face față acestei situații și de a minimiza consecințele.

  1. Utilizați aplicația (calendarul de buzunar)

Ei spun că nu puteți planifica înfrângerea, dar când vă confruntați cu probleme cognitive, trebuie să planificați uitarea. Doar în caz. Pot să pierd lucruri importante (cum ar fi de licență și de credit de conducere, de exemplu), nici măcar nu-l observe, și că acest lucru nu sa întâmplat, am venit cu pentru a transporta o geantă specială, pe care ea a numit „fibromialgie“. Este de dimensiuni medii, dar cu buzunare pentru tot ce trebuie să mă uit. Tot ceea ce am purtat cu mine are un anumit loc, așa că îl pot găsi rapid și imediat observ dacă se pierde ceva. Acum câțiva ani am lăsat accidental un card de credit la casa de bani și am ieșit din magazin. Dar în mașină, am avut o singură privire la geantă pentru a înțelege ce sa întâmplat. M-am întors la magazin înainte ca cineva să găsească o hartă și să o folosească. Un alt avantaj al geantăi este "fibromialgia" - o curea care îmi permite să-mi port punga peste umăr. Deci este mai ușor pentru mine să ies de acolo tot ce am nevoie și o șansă de a pierde ceva mai puțin.

  1. Utilizați timpul când vă simțiți cel mai bine
  1. Experiențele despre ceață din cap conduc numai la o ceață mai mare

Au trecut vreodată în timpul examenului atât de mult încât au uitat toate informațiile pe care le-au învățat ore întregi? Emoțiile puternice pot crește ceața în cap. Data viitoare când pari să pierzi toate cunoștințele, nu te superi pe tine însuți, doar respirați adânc și așteptați puțin. Acest lucru vă va ajuta să vă amintiți totul din nou când vă relaxați - cunoașterea nu a dispărut oriunde. Dacă ați uitat cu adevărat ceea ce ați vrut să spuneți sau faceți, nu merită să vă faceți griji. Un simț al umorului și înțelegerea perspectivei ajută de asemenea.

Uneori puritatea lucrează împotriva ta. Am descoperit acest lucru când am eliminat lucrurile de care aveam nevoie mai târziu și am uitat complet de ele. Când trebuie să trimit ceva prin poștă, l-am pus direct pe geantă pentru a-mi aminti data viitoare când voi părăsi casa. Încerc să păstrez hârtia cu care trebuie să lucrez. Documente / elemente care sunt asociate cu un anumit proiect pe un calculator, se află direct în fața monitorului, este posibil să se irita soțul ei, dar îmi permite să ne imaginăm cât de mult timp va lua pentru a face față cu stiva. Dacă luați o mulțime de medicamente / suplimente, sortați-le în organizator special și a pus undeva în cazul în care va fi cel mai probabil, într-un moment când trebuie să ia droguri. De exemplu, pastilele mele de dimineata se afla pe raft lângă capul de sus de lângă pernă, așa că le văd imediat ce mă ridic. Unii oameni ajută la lipirea notelor pe oglinda din baie.







  1. Fii mai ușor să nu te simți prost

Faceți față afacerilor de zi cu zi în ordinea care vă pare mai logică. De exemplu, începeți cu locații care sunt mai aproape de casa dvs. și continuați în ordine, astfel încât să nu trebuiască să vă întoarceți. Imprimați o listă de produse pe care le utilizați în mod regulat și le ștergeți la sfârșit. Deci, nu trebuie să suferiți cu întrebarea cum să cumpărați în magazin. Alegeți rețete cu un număr minim de ustensile de gătit. Nu complicați lucrurile în mod inutil. Dacă există un proiect important care trebuie făcut în mod necesar, faceți-o mai întâi de toate, pentru a nu răsplăti în chestiuni mai mici. Cu cât este mai ușor să o faci, cu atât vei simți mai bine și cu atât mai puțin vom interfera cu ceața din cap.

  1. Rutina poate fi plictisitoare, dar este mai ușor de reținut

Acumulează-ți obiceiurile. Dacă faceți același lucru în fiecare zi, este mai ușor să înțelegeți că ați pierdut accidental ceva. Am uitat să mănânc până am început să o fac până la oră. Când sunteți deja în pat, trimiteți calm planurile pentru ziua următoare în ordine cronologică, inclusiv ceea ce intenționați să vă îmbogățiți, să mâncați și să atingeți. Standarditatea listei mentale, chiar și a celor mai des întâlnite activități, vă poate scuza, care este esența. Am constatat că atunci când decid peste noapte ce vor fi mâncarea și slujba mea, îmi eliberează puțin creierul de altcineva.

În cele din urmă, asigurați-vă că nu ignorați de stat, care se poate datora ceață în capul meu concurente, și nu au început să se vindece. Verificați periodic nivelurile de glucoză și starea tiroidiană. În cazul în care complexitatea cognitivă brusc deteriorat brusc, mai ales dacă este însoțită de dureri de cap severe, senzație de amorțeală sau pierderea abilităților motorii, du-te imediat la camera de urgență.

Este destul de dificil să se facă față faptului că capul nu funcționează atât de bine. Dar încerc să fac totul pentru a nu-mi distruge viața.

Nu-mi amintesc când a început. Și nu-mi amintesc, tk. nu există practic gânduri în cap, și dacă sare - să le apuce și să se concentreze asupra lor - nu iese. Pot să vorbesc, scriu corect, am citit destul de repede, dar în capul meu este o golire elementară. Nu am observat desigur, dar simt că aș putea să stau câteva ore și să nu mă uit nicăieri. Așa e. Deoarece chiar și pentru a păstra o privire la punctul nu funcționează. Părinții, prietenii, cunoștințele spun că mă înfășoară și totul este bine cu mine. Dar din cauza problemelor mele - nici măcar nu vreau să trăiesc. Pentru că nu este viața. Nu există nici un scop în viață, eu trăiesc astăzi, nu mă gândesc la nimic, de aici procrastinația rigidă. Simt că pot face multe. Anterior, a fost sufletul companiei, acum aproape întotdeauna tăcut. În plus, totul - am o imaginație. Nu există imagini vizuale în cap. Nu există un dialog intern, imaginați-vă un balon - aceasta este conștiința mea în interiorul capului. Nu-mi trăiesc viața. Și pentru a sari într-o buclă sau de pe un acoperiș - este teribil, pentru că teshu însăși speră că toate se vor schimba și voi vedea această viață așa cum este ea.

Denis, ceea ce ați descris, provoacă o mare dorință de a vă susține doar. Este o rușine că părinții și prietenii nu vă înțeleg destul de realitatea; dar sunt sigur că există sau există cel puțin o persoană care poate, dacă nu ajută, cel puțin să fie aproape și să creadă în realitatea în care există.







Trimiteți-le prietenilor: