1 clasă lectură literare tema evanghelic Ivanovich cherushin "de ce tyupa a fost poreclit tupa" "iepure"

1 clasă Literatură literară. Tema: Eugene Ivanovici Charushin "De ce Tyupu a fost poreclit Tyupya", "Rabbit".

Lecția. Lectură literară. 1 clasă.
Tema: Eugene Ivanovici Charushin "De ce Tyupu a fost poreclit Tyupya", "Rabbit".







Obiectivele lecției:
1. Să cunoască noi lucrări ale lui Eugene Ivanovici Charushin.
2. Formarea conceptului de poveste. 3. Continuați să găsiți în text imagini artistice.
4. Dezvoltarea discursului elevilor folosind elemente de gândire critică.
5. Să aducă copiilor o atitudine atentă față de animale.
6. Cititorii interesați ai cărților scriitorului.

Cursul lecției.
1. Moment organizatoric. Slide 1.
2. Etapa "Challenge". "Blitz - Survey"
Ce lucrări ale scriitorului am citit ieri la lecție? Ce știm despre acest scriitor? Slide 2.
(Părintele Eugene. - artist-arhitect, constructor de case, palate, stații de tată insuflat în fiul său, abilitățile artistice originale, dragostea de natura și de vânătoare toată copilăria mea, toate cele mai vii amintiri sunt legate de animale mama - .. Grădinarilor amatori Împreună cu mama ei. băiatul a intrat în pădure. Acolo au colectat semințe de flori, săpate plante diferite. apoi au transformat casa într-o grădină minunată. Mama a făcut minuni chiar.)

Verificarea temelor:
-Refacerea povestii "The Bear" Slide 3.
El a reprezentat diverse animale și păsări, cărți ilustrate dedicate animalelor și a compus mici povestiri pentru copii și adulți. În cărți a povestit despre animalele de companie, precum și despre animalele care trăiesc în pădure - lupi, urși, vulpi. Un artist care pictează animale este numit pictor animal. Charushin a fost un minunat pictor de animale. El a urmărit animalele, a vizitat adesea grădina zoologică și a realizat multe desene din natură. Într-adevăr, pentru a descrie într-adevăr un animal, trebuie să îl studiați bine, să cunoașteți nu numai aspectul fiarei, ci și mișcările, obiceiurile și chiar caracterul. Artistul a fost bun în a arăta caracterul, caracterul fiecărei fiare. Uită-te la urs, băieți: are urechi moi, labele ciudate, un bot serios și păr gros păros. Asemenea animale pufoase și puțin amuzante ar putea desena doar Eugene Charushin.

-Citește expresiv povestea "Zebra"

-Lectură selectivă. Citiți descrierea elefantului în textul "Elephant".
Coș de concepte.
Ce genuri de lucrări am citit?
Din ce constau poveștile?
Care este tema acestor povestiri?
Ce concepte aveți atunci când spunem "animale sălbatice"?

3. Comunicarea temei și scopului lecției.
Eugene Charushin iubea natura, animalele. Mai ales îi plăceau cele mai bune animale, amuzante și neajutorate. El le-a urmărit în pădure, în vânătoare și acasă. Din copilăria sa, pisicile, câinii, copiii, iepurii, păsările de cântare erau întotdeauna acasă. Nu o singură zi viitorul artist nu a petrecut fără prietenii lui cu patru picioare. Ca un copil a citit foarte mult, și-a imaginat un om de știință celebru. Apoi am luat un creion sau o perie și am vopsit animale și păsări, pe care le-am citit în cărți sau văzute în viața mea. Toate impresiile din copilărie i-au ajutat pe Charushin mai târziu, când a devenit adult. Artistul a iubit, dimineața devreme, să deseneze animale în grădina zoologică. Charushin ia admirat și a vrut să-i arate atitudinea lor bună față de ei în desen.

Astăzi, la lecție, ne vom familiariza cu noi lucrări ale lui E.I. Charushin, în care descrie viața animalelor. Dar ceea ce înveți de la exerciții fizice.

4. Etapa înțelegerii. Slide 5.
Profesorul citește textul, copiii urmează lectura. Textul "De ce Tyupu a fost poreclit Tyupya".
Despre cine am citit? Conversație privind conținutul textului.
Citirea textului într-o șoaptă.
Citirea povestii cu un lanț.

Slide 6. Dar pisica surprinzătoare Tyupa. El a trăit la casa lui Charushin și a fost poreclit pe Tyupa pentru că râdea buzele amuzante, ca și cum ar fi vorbit. Cât de bine artistul a pictat un pisoi pufos - Tyupa se ascundea, uitîndu-se la fluture, urechile rămînînd în afară, cu ochii deschiși. Cât de multă curiozitate în privirea lui! Nu poți să zâmbești, uită-te la el.







Compilarea syncwein.
Cinquain.
Tyupa
Uimitor, frumos, gri.
Se ascunde, se ascunde, se teme.
Tyupa - Dodgerul este ciudat.
Cat.
Fizminutka. Slide 7.
Iepuri de iepure,
Dap-Dap-Dap,
Da, pe o mică pajiște
Scuze, ascultă
Deodată apare o umbră în colț
Iepure sa ascuns în spatele ciucului.

Povestea "Rabbit" este citită de băieți puternici. Slide 8.
O conversație este ținută cu privire la conținutul acestei povestiri.
Recepția "Întrebări groase și subtile"

Auto-citirea textului pentru mine.
Citirea selectivă a textului pe întrebările profesorului.
Discursul profesorului despre respectul față de animale.

natura fermecător și talentat Charushin afectat în mai multe moduri: a cântat la vioară, a scris poezie, a fost un actor, inventând mereu ceva (numit Evgesha - inventator) a fost un mare pictor, sculptor, a devenit un maestru de grafică de carte și scriitor pentru copii Mare. Charushin a creat zeci de cărți pentru copii. Aceste cărți sunt interesante, sunt de înțeles chiar și pentru cei mai mici cititori. Slide 9.
Acesta familiarizează copiii cu cele mai frecvente evenimente din lumea naturală, dar chiar și o descriere simplă a obiceiurilor de animale de pădure, sau păsări date în poveștile sale atât de proaspete și incitante că acest lucru nu este necesar să vină cu ceva istorie fascinantă.
Scriitorul dorește să-i ofere copiilor capacitatea de a vedea și de a simți viața naturii. Lumea diversă și frumoasă a câmpurilor și a pădurilor din lucrarea sa devine aproape și ușor de înțeles cititorilor.

5. Etapa - Reflecție. Slide 10.
Recepția "Știu, am aflat, vreau să știu"
Pe tablă este o masă.

Știu că vreau să știu

La sfârșitul lecției, revenim din nou la coșul de concepte.
Ce concepte pot fi introduse în coșul de concepte?
Ce animale numim animale de companie?
Charushin a vorbit despre animale cu dragoste și afecțiune și ne-a învățat să iubim animalele și să le admirăm.
6. Rezumați lecția.

Eveniment de bibliotecă pentru 1-2 ore

Charushin Evgeniy Ivanovici

Împreună cu mama mea, care era un zoolog balo, băiatul sa dus în pădure, acolo a observat o mulțime de locuitori ai pădurilor, ia prins, ia adus și le-a tratat.

Au săpat diferite flori în pădure și plante plantate acasă transformate într-o grădină de minuni. În casa Charușinilor au existat întotdeauna o mulțime de animale de cocoș negru, rațe, capre, curcani, porumbei, aurini, țâțe - au fost tratați, hrăniți și eliberați la libertate. Eugene cum ar putea ajuta mama mea și a fost foarte fericită.

Băiatul a vrut mereu să păstreze tot ce a văzut în memoria sa mai multă vreme. Pentru a ajuta la desen, cel de-al doilea hobby puternic din copilărie. Evgheni Ivanovici a mers adesea cu un creion în mâinile sale pentru a desena animale și bătăliile indienilor. El a învățat să-și deseneze tatăl - arhitect și artist.

Tatăl ia luat întotdeauna fiul cu el la excursii în regiunea Kirov. Am mers zi și noapte, păduri și pajiști. Zhenya a văzut ridicarea soarelui, ceața de dimineață, trezirea și adormirea, păsările cântând, roțile crunching pe zăpadă albă.

Evgeni Ivanovici Charușin a devenit scriitor și artist, numai datorită impresiilor vii ale copilăriei sale.

În 1927, un absolvent al Academiei de Arte din Leningrad a primit o comandă pentru a ilustra cartea lui V. Bianchi "Murzuk".

Curând am început să scriu mici povestiri despre viața și obiceiurile animalelor. Primele lucrări ale "Medvezhata" și "Volchishko" au apărut în revistele pentru copii "EZh" și "Chizh".

... Nordul și Orientul Îndepărtat, țările Volga și cele calde. Părăsind orașul, timp de multe luni el trăiește în natură cu un creion și un pistol de vânător în mâinile sale. Aici, casa lui îi este cunoscută fiecare lac, fiecare colț de pădure, fiecare animal și pasăre. El își cunoaște viața și obiceiurile. Aici atrage subiecte pentru povestiri.

Toată viața lui Eugene Ivanovici a trăit printre animalele din cainele său trăit de apartament Tomka, eroul multor povești, cuști cu animale și păsări. Așa cum prietenii lui au reamintit în conversație, nu numai oamenii au luat parte, ci și toți locuitorii care locuiau aici.

Charushin a scris povesti de mai bine de 30 de ani.

Ca artist a ilustrat cărțile multor scriitori pentru copii: Marshak, Prishvin, Chukovsky, Bianchi, Snegirev, M-Sibiryak, Zhitkov ...

Arta lui Eugene Charushin, tipă, umană, plină de dragoste pentru toată viața, îi place mai mult de o generație de cititori mici și îi învață să iubească lumea magică a animalelor și a păsărilor.

Tema pentru elevii de a citi povestirile lui EI Charushin.

Împărțiți clasa în 3 echipe.

1. Dă fiecare echipă numele animalului din povestea lui Charushin.

2. Combinați numele animalului pe care l-au primit de la popor (faceți o carte pentru fiecare echipă) (ANEXA №1)

3. Ghicitori despre animale (ANEXA №2)

4. Cuvinte încrucișate (pentru a face o carte pentru fiecare echipă) (ANEXA №3)

5. Taiați imaginea cu animalul. Elevii ar trebui să-l colecteze și să compună o mini-poveste despre cine este fotografiat în fotografia lor.

Conectați săgețile la nume

animale pe care le-au primit de la oameni.

calități aduse de un împrumut? "Zaichata" E.Charushin. "Soroca și Hare" N.Sladkov. - o introducere la povestile lui E. Charushin "Zaicha-ta", N. Sladkov "Soroka. știință "antroponimică". Explicarea originii numelor de familie pe exemplul poemului lui S. Mikhalkov.

cărți ale artiștilor Yu Vasnetsov, V. Sutyev, E. și N. Charushin. V. Lebedev, N. Kochergin, T. Yuffa, T. Mavrina. numindu-i numele și prenumele. să întrebați despre asta. 41) "Nume de familie" Scop: a da o idee despre originea numelor de familie; încuraja interesul în.

Comparați lucrările lui N. Sladkov și ale lui E. Charushin. - dezvoltarea abilităților de citire; -. Lucrare combinată cu cărțile lui EI Charushin: recenzie pe grupuri, denumire corectă. familie, pentru a arăta istoria originii numelor și prenumelor. educa interesul și.

Tokmakova, V. Dragunsky, E. Uspensky, E. Charushin. N. Nosov despre jocuri, jucării, fascinante. un element al culturii unei persoane civilizate. Originea omului (2 ore) strămoși. și prezentând informații despre numele, prenumele și legăturile de familie (H).







Trimiteți-le prietenilor: