Regulile jocului de baschet

Baschetul este un concurs sportiv de echipă. Ei joacă echipe de 5 persoane. Scopul jocului este să înscrieți mai multe puncte decât echipa adversă. Punctele sunt câștigate prin aruncarea mingii în ring cu o plasă. Coșurile se află pe laturile opuse ale terenului de joc la o înălțime de 3,05 m de la nivelul podelei. În timpul jocului pe teren există 5 persoane din fiecare echipă, doar 12 persoane în echipă, înlocuirile în timpul jocului sunt nelimitate.

Punctele sunt câștigate după cum urmează:

- 2 puncte - pentru aruncarea mingii de la distanta apropiata si medie;

- 3 puncte - pentru aruncarea mingii de la distanta mare (din cauza liniei de 3 puncte);

- 1 punct - pentru aruncare liberă;

Dimensiunile câmpului de joc pentru baschet: 28 m lungime și 15 m lățime. Baschet - una dintre cele mai populare sporturi din lume, iar cele mai populare și cele mai avansate liga din lume - este Asociația Națională de Baschet „NBA“.

După cum sa menționat mai sus, pe terenul de joc două echipe de 5 persoane și scopul fiecare este de a arunca mai multe mingi în coșul adversarului și pentru a preveni echipa adversă să înscrie bile în coș.

Mingea este jucată numai de mâini. Este interzis să: bateți cu mâinile și pumnul pe minge, să alergați cu mingea fără să le lovești pe podea, să lovești mingea cu piciorul. Contactul accidental cu piciorul mingii nu constituie o încălcare.

Câștigătorul concursului este echipa care, pentru perioada de posesie umplute mai multe puncte decât echipa adversă. În cazul în care jocul sa terminat la egalitate, apoi timp suplimentar - (. De obicei, 5 minute) Ore suplimentare în cazul în care, la sfârșitul primei prelungiri scorul încă egal, apoi numit mai Prelungirile, există un câștigător.

Jocul începe cu o aruncare controversată în cercul central pe terenul de joc, când mingea se luptă corect cu unul dintre jucătorii jucători (batterers). Meciul este format din patru sferturi (sferturi), fiecare dintre ele având o durată de 10 minute. În cadrul Asociației Naționale de Baschet, timpul este de un sfert de 12 minute cu pauze de câte 2 minute fiecare. Pauza dintre jumătatea jocului (între al doilea și al treilea trimestru) durează 15 minute. După o pauză lungă, echipele schimbă coșurile.

Jocul poate fi realizată pe teren deschis sau într-o cameră cu înălțimea tavanului de cel puțin 7 m Așa cum sa menționat mai sus -. Afundare este 28h15 m dimensiune lambou pentru coșuri - .. 180h105 cm de la marginea inferioară a panoului podelei sau distanța la sol ar trebui să fie egală cu 290 cm. Coșul este un inel metalic care este acoperit cu o plasă din cordon. Plasă fără fund.

Rețeaua este atașată la o distanță de 0,15 m de marginea inferioară a ecranului și la o distanță de 3,05 m față de nivelul solului. Standardele FIBA ​​stabilesc circumferința mingii este de 74,9-78 cm, greutatea mingii este de 567-650 g pentru competițiile bărbaților. Pentru competițiile de femei, circumferința este de 72,4-73,7 cm și greutatea este de 510-567 g.

- out - mingea depășește limitele câmpului de joc;

- jogging - un jucător a cărui minge face mai multe mișcări cu picioarele decât este stabilit de reguli.

- 3 secunde - ataca jucător (în timp ce echipa sa este în posesia mingii în zona de atac) este în vopsea (pătrat roșu sub inelul), mai mult de 3 secunde;

- 5 secunde - după o lovitură de joc, jucătorul nu se împarte cu mingea timp de 5 secunde;

- un jucator strans - nu face transferuri, se rostogoleste in coș, nu incepe sa conduca mai mult de 5 secunde;

- 8 secunde - echipa care deține mingea în zona din spate, nu o scoate timp de 8 secunde în zona din față;

- 24 de secunde - dacă echipa deține mingea mai mult de douăzeci și patru de secunde și nu aruncă asupra coșului adversarului. Contorul de secunde este resetat atunci când bila atinge janta coșului.

- încălcarea întoarcerii mingii în zona de apărare - echipa a tras mingea în zona de atac și a revenit imediat în zona de apărare;

- Faulturi - încălcări cauzate de un comportament nesportiv sau de un contact fizic cu un adversar.

Există următoarele tipuri de greșeli: personal (jucătoare necorespunzătoare pentru contactul cu un adversar), tehnic, reciproc, nesportiv, descalificator.

Jucătorii obține cinci greșeli personale sau tehnice (6 greșeli NBA), sau două greșeli antisportive - părăsește terenul de joc, fără dreptul de a participa la joc meci, dar el are dreptul de a rămâne pe banca de rezerve.

Jucătorul care a făcut 2 faulturi tehnice sau unul descalificat - trebuie să părăsească locul meciului, fără dreptul de a rămâne pe bancă.