6 Orice s-ar întâmpla cu tine, depinde de tine să te resemnete la eșec sau

În viață, este important nu numai să obțineți cărți bune, ci și să puteți juca cu cei răi.

Învățând să-ți asumi responsabilitatea pentru viața, acțiunile și eșecurile tale, ești mai bine pregătit să câștigi, să depășești eșecurile. Dar ce se întâmplă dacă vă confruntați cu probleme serioase, care nu sunt create de dvs. și care vă depășesc controlul?







Oamenii se predau adesea în fața eșecului în momentele în care circumstanțele externe sunt cele mai nefavorabile. Dar, în orice caz - indiferent dacă se confruntă cu dificultăți externe, sau au creat o problemă - doar vă puteți decide dacă să accepte eșecul sau înfrângerea aceasta. Permiteți-mi să ilustrez această idee cu un exemplu.

Un bărbat care a reușit să rămână pe linia de plutire 1

Transferând la St Louis pentru un zbor spre Lexington, el a descoperit că zborul a fost amânat din cauza vremii nefavorabile din Kentucky. Apoi zborul a fost anulat cu totul, iar Greg a fost obligat să-și petreacă noaptea în St. Louis. Această circumstanță nu la dezamăgit pe Greg, un călător cu experiență, obișnuit cu diverse surprize. A doua zi a zburat la Lexington în primul zbor.

Și numai după aterizare, Greg și-a dat seama de amploarea totală a distrugerii cauzate de elemente. Pe drumul către Sinta-niya, el a observat consecințele ploilor torențiale, în legătură cu care avionul a fost amânat. Când a aflat că Viking River care curge prin syntans, izbucni băncile sale, se temea pentru magazinul său și sa dus direct la el, dorind să se asigure că totul este în ordine.







Călătoria de treizeci de mile îi părea neobișnuit de lungă.

Când Greg a ajuns în sfârșit la Xintanya, a văzut că întreaga zonă a fost inundată. Oprindu-se la două sute de metri de magazin, a văzut doar acoperișul și semnul - restul structurii sa dus sub apă. A căzut în spirit, a încercat să ajungă la clădire, dar nu sa putut apropia de el.

Timp de trei zile, Greg locuia împreună cu sora lui din Lexington, așteptând recesiunea și gândindu-se la ce să facă în continuare. A sunat agentul său de asigurări și l-a informat despre vestea proastă - asigurarea lui a acoperit toate cazurile de dezastre naturale, cu excepția inundațiilor. Greg și-a dat seama că nu va primi despăgubiri.

Greg face o decizie

Doar cinci zile mai târziu apa a coborât și Greg a reușit să ajungă la magazinul său. Deschizând ușa, a văzut o imagine de distrugere completă. Bunurile și echipamentele în valoare de o jumătate de milion de dolari au fost răsfățate fără speranță. Casele electronice de marcat și un frigider sunt scoase din acțiune de apă murdară. Greg a observat o imagine descurajantă a devastării care face o persoană să închidă ușa și să părăsească acest loc pentru totdeauna.

"Am avut de ales", spune Greg. "Aș putea să refuz să mă lupt și să mă declar în stare de faliment." Dar nu am vrut asta. Și apoi mi-am amintit principiile pe care le-am întâlnit cu câteva zile în urmă la un seminar privind conducerea. Cruce nu este ceea ce mi sa întâmplat, ci reacția mea la ceea ce sa întâmplat. Totul este hotărât nu de magnitudinea problemei, ci de capacitatea mea de a face față acestei probleme. Am decis să depășesc situațiile nefericite. "

Greg a evaluat daunele și a constatat că clădirea magazinului nu a fost deteriorată în baza sa, dar interiorul a fost complet distrus. A fost necesar să scoateți manual de la magazin echipamentele și bunurile deteriorate. În plus, a fost necesar să se înlocuiască toate casele de marcat și acoperirea podelei. Greg și personalul său lucrau zi și noapte. După ce a investit un milion de dolari în reparații și reparații, Greg a reușit să redeschidă magazinul - doar șaisprezece zile după începerea lucrărilor de restaurare. În total, magazinul a fost închis doar douăzeci și una de zile.







Trimiteți-le prietenilor: