6 modalități de a învinge oboseala și de a scuti de stres

Doar o lună a trecut de la începutul anului universitar, iar multe mame care lucrează deja se simt foarte obosite. Nu ai puterea să te ridici dimineața devreme, să fii în formă bună la muncă, să joci sport, să ai grijă de familie. Medicul american Holly Phillips împărtășește tehnica sa de recuperare. Ea sa confruntat cu problema oboselii cronice și a descoperit în practică ceea ce ajută la reducerea stresului la femei.







6 modalități de a învinge oboseala și de a scuti de stres

Majoritatea femeilor care se plâng de oboseală, cu care mă întâlnesc în practica medicală, înțeleg dacă sunt stresați, dar uneori nu-și dau seama în ce măsură își scurge puterea. Iată măsurile împotriva stresului pe care l-am găsit pentru mine - au ajutat și în timpul meu mulți dintre pacienții mei cu oboseală cronică.

Treceți mai departe

O plimbare simplă, cu un pas rapid, ciclism sau un exercițiu aerobic poate ameliora stresul psihologic prin producerea de endorfine și alți neurotransmițători responsabili pentru sănătate.

Iată recomandările mele privind exercițiile antistres. Începeți cu o plimbare de 20 de minute de patru ori pe săptămână (trei în zilele săptămânii și o dată într-o sâmbătă sau duminică). Plimbarea este un exercițiu destul de scăzut de intensitate și chiar dacă vă simțiți deprimat, este puțin probabil să simțiți că acest lucru nu va fi suficient. În plus, puteți scrie cu ușurință o plimbare în programul dvs.

Cel mai bine este să puteți merge în parc sau printre copaci pentru a obține o vitamină D de la soare și beneficii terapeutice din timpul petrecut în natură. Vă recomandăm să mergeți dimineața, dacă este posibil, deoarece studiile arată că exercițiile de dimineață îi lipsesc mult mai rar decât cele programate ulterior.

Faceți o listă cu lucrurile pe care nu trebuie să le faceți

Când lista dvs. de sarcini este prea lungă - acesta este un semn sigur că nu veți ajunge niciodată la linia de jos, și asta vă pune în stres. Deci, este timpul să începeți să faceți mai puțin.

Cele mai bune modalități sunt să înveți să spui "nu" ca răspuns la cererile irelevante, să transferi responsabilitățile altor membri ai familiei sau să cauți ajutor din afară și să stabilești un cadru în relațiile cu alte persoane.

Realitatea este că timpul, puterea și atenția dvs. sunt suficiente pentru un anumit număr de sarcini și responsabilități diferite. Alegeți acelea care sunt necesare, semnificative sau utile și le faceți o prioritate. Aflați ce trebuie făcut astăzi, ce poate aștepta până mâine și ce poate fi amânat pentru o perioadă mai lungă. Astfel de tehnici de gestionare a timpului vă va ajuta să vă păstrați mintea și să reduceți stresul. În același timp, învățați să renunțați la oportunități sau sarcini mai puțin atractive și să le ștergeți din lista dvs. imaginară de cazuri.

Faceți regulat ore de așteptare

Când începeți să simțiți că tensiunea se acumulează în corp sau minte, faceți o scurtă pauză pentru a apăsa butonul de resetare. Găsiți un loc liniștit la locul de muncă sau acasă, unde puteți rămâne singur și timp de trei până la cinci minute pentru a vă exercita exerciții de calmare - respirație profundă. relaxarea progresivă a mușchilor, vizualizarea unei imagini calme, ascultarea melodiilor liniștitoare, inhalarea mirosurilor liniștitoare (de exemplu, lavanda sau vanilie). Sper că, după o asemenea pauză, vă veți simți proaspăt și veți fi pregătiți cu forțe noi pentru a vă concentra asupra afacerilor.







Încredere experților

Mii de ani de tehnici de management al stresului - acupunctura si bănci (o tehnică veche în care cutiile de aspirație mobilizate pentru fluxul de sânge a pielii si activeaza procesul de vindecare). Aceste metode sunt utilizate cel mai adesea pentru a atenua simptomele induse de stres, cum ar fi dureri de cap, hipertensiune arterială, tulburări de somn sau durere cronică, dar ele pot, de asemenea, să calmeze psihicul.

6 modalități de a învinge oboseala și de a scuti de stres

Modificați-vă gândirea

Când mă luptam cu propria lui oboseală, am petrecut ceva timp de învățare tehnici de reducere a stresului, și a constatat că una dintre abordările cele mai dovedite - terapia cognitiv-comportamentala (CBT). Filozofia care stă la baza CBT este că stresul nu este creat de evenimentele din viața noastră, ci cum le percepem, de asemenea, trezește o reacție la stres în corpul nostru. De aceea, sarcina terapiei este de a identifica și de a schimba modul nostru de gândire și de a răspunde unor situații stresante complexe, mai degrabă decât de a încerca să scăpăm de stresul însuși. Pentru a afla cum de a schimba modul de gândire, au nevoie de practică, practică și practica din nou - asa ca va fi de ajutor pentru a lucra cu un terapeut care este specializat în CBT (terapeut cognitiv).

În același timp, încercați să formați un obicei de a vă da gândurilor un nou "aspect". La urma urmei, când sunteți sub presiune sau în fața unei probleme înfricoșătoare, este foarte ușor să vă alunecați în gândirea negativă.

Variante de gândire negativă:

  • catastrofală (atunci când vă imaginați cel mai rău rezultat posibil);
  • principiul "totul sau nimic" (vedeți totul în culori negre și albe);
  • concluzii rapide (sunteți sigur că știți ceva, deși presupunerile dvs. pot fi foarte departe de adevăr);
  • generalizarea excesivă (atunci când o situație negativă vă pare a fi o legătură într-un lanț nesfârșit de evenimente stresante sau de ghinion).

În contrast cu aceste gânduri, încercați următoarele tehnici:

Fiind într-o stare de stres și simțind propria impotență, oamenii se concentrează cu ușurință și firesc asupra aspectelor negative necontrolate ale evenimentelor din viața lor. Dar ar fi mai bine să vă concentrați asupra a ceea ce puteți controla. Această tehnică este numită o saltea cognitivă. Întrebați-vă ce pași specifici - mari sau mici - trebuie să faceți pentru a îmbunătăți această situație sau pentru a influența rezultatul.

În cele din urmă, cea mai bună abordare pentru reducerea stresului și pentru completarea stocului de forțe este colectarea casetei personale cu instrumente, metode și tehnici care sunt eficiente pentru dvs. Pentru mine acest lucru înseamnă exerciții obligatorii (yoga sau mersul pe jos) de cinci zile pe săptămână, care ameliorează durerea în umeri și oboseală. Atunci când situația apasă prea mult (și se întâmplă adesea!), Fac un efort complet pentru a rămâne în prezent: încerc să nu joc jocul "ce dacă?". În schimb, încerc să mă gândesc doar o zi înainte, chiar și pentru o anumită parte a zilei, pentru a se adapta mai bine circumstanțelor.

Cumpărați această carte

6 moduri de a depasi oboseala si de a scadea stresul. Pentru femei. Obosit de o boală și oboseală veșnică. Mi se pare dificil să alegi o secțiune. Adoptarea. iar inversul meu a avut un stres sălbatic din mare.

Încercați sorbenți pokapat 1 picurător 2-3 zile (ajutând sau să nu înțeleagă după prima dată) - neplăcut, dar inofensiv (în doze medicinale) - de stres din sange se acumuleaza toxine, care in mod natural nu apar

nu razi. Prietena mea a suferit de rotovirus și gripa timp de 3 luni, până când sa dovedit că ea era însărcinată. A fost o mare surpriză, deoarece avea 42 de ani și era stearpă.

ce aveți cu vitamina D?

6 moduri de a depasi oboseala si de a scadea stresul. Pentru femei. De aceea, sarcina terapiei este de a identifica și de a schimba modul nostru de gândire și de a răspunde unor situații stresante complexe, mai degrabă decât de a încerca să scăpăm de stresul însuși.

pentru a delega tot ce poate fi la nivelul inferior dacă sunteți șeful.

La mine se întâmplă, suportă astfel de perioade ca un erou, iar apoi cădesc mort. După 2 ori de drept prosekla, a dat un neurolog (I nedrologicheskoe - nave și spasme musculare, pur și simplu de la nervovo agravată) în fața unei astfel de perioade sunt așteptate acum trec prin formare speciale - pastile și exerciții. Ar fi frumos să fizioterapie încă, dar nu este întotdeauna timpul pentru ea (există 15 sesiuni și în fiecare zi, cel mult, o dată pe zi).

Alimentele sunt ca un sting de stres. Am nevoie de sfaturi. Pierderea in greutate si dieta. Nu m-am oprit, vorbind cu mine însumi a fost de ajuns. E doar oboseală, e mai bine să te culci mai devreme. Și cel mai important, nu va dura pentru totdeauna!

Întotdeauna mănânc stres. din păcate.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: