6 Exemplu de ce ai nevoie de virgule

Problema rolului de punctuație în scris și nevoia de cunoaștere a regulilor de punctuație, incitante Anton și Cyril, a apărut printre colegii mei de clasă. Opiniile noastre s-au împărțit. Unii băieți, mai ales cei cu dificultăți în limba rusă, cred, ca Cyril, că fără virgule, liniuțe și alte semne pot fi cu ușurință eliminate, pentru că "și totul este clar". Alții, dimpotrivă, sunt încrezători, ca și Anton, în necesitatea lor. Și într-adevăr, este dificil să nu fiu de acord cu Anton, deoarece semnele de punctuație marchează astfel de funcții importante!







În al doilea rând, semnele sunt separate de membrii separați ai sentinței, discurs direct. De exemplu, alocarea a virgulelor cuvinte introductive în propoziții 11 și 14 spune cititorului în cazul în care este necesară o pauză, nu numai că ajută pentru a citi o propoziție cu intonație corectă, dar, de asemenea, să înțeleagă că eroul zguduit de eroina, aspectul și jocul ei că el examinează cu atenție și o fată.

De ce am nevoie de virgule?

La școală, sunt studiate 10 semne de punctuație, iar virgulele dintre ele ocupă un loc vrednic.

Mai întâi, virgulele ajută la a vedea structura tezei, pentru a distinge astfel de segmente intonaționale-semantice ca simple propoziții ca parte a complexului (de exemplu, propozițiile 1, 5, 6); termenii omogeni ai propoziției (Propunerile 4, 5); tratament (teza 8); Membrii separați ai propunerii (Propunerile 16, 17); fraze introductive (propozițiile 20, 22, 23, 28).

În al doilea rând, virgulele ajută la corectarea semnificației propoziției. De exemplu, în propoziția 3 ("Se pare că pot gândi sau nu cred, dar cumva mă gândesc la mine"), virgulele care evidențiază cuvântul introductiv sugerează că acest segment nu are nimic de-a face cu informațiile conținute în propoziție; și o virgulă înaintea unei alianțe, dar ajută la stabilirea unei relații de potrivire între părți ale unei propoziții compuse.

În al treilea rând, virgulele sunt folosite pentru a desemna o intonație a expresiei. De asemenea, în a treia teză, virgule, distinge discursul de deschidere, sugerează că intonația și segmentul semantic ar trebui pronunțat în special: voturi în jos și mai rapid în comparație cu restul pedepsei, și o virgulă înainte de unire, dar reflectă calm, ritmul lent de fraze.

Astfel, vedem că virgulele joacă un rol important: ei transmit structura propoziției, sensul ei și intonația.

De ce am nevoie de un colon?

Punctele de punctuație au apărut mult mai târziu decât a fost inventată scrisoarea. În Rusia, sistemul de punctuație a fost format numai după distribuirea tipăririi.

"De ce este nevoie de punctuație? - Unii dintre colegii mei sunt încurcați și spun: "Toate aceste colonii, liniuțe, paranteze nu sunt necesare". “. Nu sunt de acord cu ele, deoarece cred că semnele de punctuație conțin informații suplimentare care nu pot fi exprimate în cuvinte, deoarece se referă la declarația în ansamblu.

Luați, de exemplu, un colon. În primul rând, acest semn este pus, dacă doresc să clarifice mesajul. Aceasta explică folosirea colonului în Proposition 2, unde a doua parte a propoziției complexe cu diferite tipuri de comunicare indică motivul pentru ceea ce a fost raportat în prima parte.

În al treilea rând, colonul este semnalul scris al intonării explicației (propozițiile 2, 11). Înainte de semn, vocea coboară, urmată de o pauză de "avertizare", după ce semnul următoarea unitate sintactică intonează într-un ritm mai rapid.

Nu, nu puteți face fără punctuație. La urma urmei, ei, în opinia lui Paustovsky, "există pentru a izola ideea, pentru a aduce cuvintele în raportul corect și pentru a da expresia ușoară și sunete corespunzătoare".

De ce aveți nevoie de o linie?

Există discurs oral și scris. Vorbirea orală este diferită de cea scrisă. Ceea ce poate fi transmis în discursul oral cu ajutorul intonării, a expresiilor faciale, a gesturilor, în discurs scris este transmis cu ajutorul ordinii cuvintelor, semne de punctuație.

O liniuță, ca orice punct de punctuație, ajută la definirea limitelor unităților sintactice (începutul și / sau sfârșitul acestora), pentru a înțelege logica propoziției, conexiunea părților sale, pentru a transmite intonația.

Problema rolului de punctuație în scris și nevoia de cunoaștere a regulilor de punctuație, incitante Anton și Cyril, a apărut printre colegii mei de clasă. Opiniile noastre s-au împărțit. Unii băieți, mai ales cei cu dificultăți în limba rusă, cred, ca Cyril, că fără virgule, liniuțe și alte semne pot fi cu ușurință eliminate, pentru că "și totul este clar". Alții, dimpotrivă, sunt încrezători, ca și Anton, în necesitatea lor. Și într-adevăr, este dificil să nu fiu de acord cu Anton, deoarece semnele de punctuație marchează astfel de funcții importante!







În al doilea rând, semnele sunt separate de membrii separați ai sentinței, discurs direct. De exemplu, alocarea a virgulelor cuvinte introductive în propoziții 11 și 14 spune cititorului în cazul în care este necesară o pauză, nu numai că ajută pentru a citi o propoziție cu intonație corectă, dar, de asemenea, să înțeleagă că eroul zguduit de eroina, aspectul și jocul ei că el examinează cu atenție și o fată.

De ce este nevoie de punctuație.

Întreruperea rusească este foarte semnificativă și expresivă.

Luați o virgulă obișnuită. Se pare cel mai simplu semn. Și ea poate lista, aloca, împărtăși. De exemplu, în propoziție (nr ...), ea individualizează o definiție izolată, o circumstanță izolată, un cuvânt introductiv. În propoziții (nr ....) Separă termeni omogeni; în propoziția (nr ...) separă propozițiile simple ca parte a unei propoziții complexe.

Foarte expresive semne de întrebare și semne de exclamare. De exemplu, în propoziția (nr ...), punctul de exclamare atrage imediat atenția cititorului. Dacă nu, atunci această teză va fi pierdută în text și nu vom acorda atenție cât de frumoasă, expresivă este singura frunză a copacului.

Punctele de punctuație sunt atât de expresive încât pot servi ca un mod artistic:

Oferiți peșteri fluviale,

În scânteile ascuțite de stele,

Și pantele sunt abrupte,

Nu voi atinge în câmpurile de iarbă de seară,

Numai voi marca niște virgule ...

Deci, exprimându-ne gândurile în scris, ne străduim să fim înțeles corect. Și semnele de punctuație ne ajută în acest sens.

Formularea raționamentului pe această temă

"DE CE PENTRU LIMBA DE LIMBA"

6 Exemplu de ce ai nevoie de virgule

Limbajul este un sistem dezvoltat din punct de vedere istoric de mijloace sonore, vocabulare și gramatice care ajută la gândirea și este instrumentul de comunicare, schimb de gânduri și înțelegere reciprocă a oamenilor în societate.

Principala funcție a limbajului este comunicarea. Limbajul servește mai ales ca mijloc de comunicare umană. Trăim într-o societate și comunicăm într-o anumită societate într-un anumit spațiu, la un moment dat. Astfel, limba este principalul mijloc de comunicare.

(comunicare - din comunicatul latin - mă conectez, comunic)

Funcția cognitivă a limbii

Cu ajutorul limbajului, există un grad semnificativ de cunoaștere, studiu al lumii înconjurătoare. Oamenii de știință recunosc faptul că există relații complexe între limbă și gândire.

În general, relația dintre limbă și gândire se manifestă în următoarele. Abilitatea de a corela unitățile lingvistice cu fenomenele realității se bazează pe gândire, pe capacitatea creierului uman de a reflecta realitatea. Fără o astfel de corelație, nu ar exista o comunicare între oameni.

Limbajul acționează ca o legătură între generații, servește drept "depozit" și mijloc de transmitere a unei experiențe colective extralingvistice.

Din cele mai vechi timpuri, omenirea a căutat să păstreze memoria oamenilor și a evenimentelor, dar nu construite special mormânt, și nici obiecte ale civilizațiilor antice descoperite de arheologi, nu transporta cât mai multe informații sunt conținute în cuvântul, vin la noi din cele mai vechi timpuri. Limba în sine este un prețuitor de neprețuit al informațiilor despre istoria poporului, despre cultura sa. Oamenii de știință, lingviștii distinge așa-numita funcție etnică a limbii: limba grup etnic (națiune) este un loc de întâlnire, un semn al identității naționale și culturale.

Funcția expresivă a vorbirii este o funcție de transmitere a sentimentelor și a emoțiilor scriitorului.

Expresivitatea (exprimarea) este expresivitatea, puterea de a manifesta sentimente, emoții, emoții.

Materiale pentru scris

Priviți în jur și veți vedea multe lucruri uimitoare create de minte

Toate limbile au o singură sarcină principală - de a ajuta oamenii să se înțeleagă reciproc atunci când comunică, în muncă obișnuită. Fără o limbă, viața umană este imposibilă. oameni, societate, dezvoltarea științei, tehnologiei, artei.

Fiecare text poartă în sine niște informații. Citirea .... Am aflat despre ... ca și cum el însuși ar fi fost acolo. Astfel, există o funcție informativă a limbii.

Limba ar trebui studiată, pentru că este cel mai important mijloc de comunicare în toate sferele vieții și activității unei persoane de la copilărie până la vârstă înaintată, acest mijloc de a preda elementele de bază ale tuturor științelor, limba este custodia principală a cunoștințelor despre oameni, despre lume.

Care este rolul limbii în viața umană?

Când răspundeți la o întrebare, construiți pe text.

Cuvântul conține o legătură invizibilă care este transmisă prin generații. Vocea spirituală a literaturii, întrupată în cuvânt, nu încetează. Pare o miere de o sută de ani, câștigă și mai multă putere. După ce au suferit multe ispite, ne întoarcem la cuvânt, ca și înaintea strămoșului nostru.

Lucrul cu un cuvânt disciplinează gândirea și sentimentele. În munca mea m-am bazat mai mult pe senzație decât pe gândire. Mă refer la Dostoievski, care a spus că gândul este un sentiment. <.>

Pentru mine, un critic care deține cuvântul este deja o persoană care are propria sa opinie. Și ce poate fi mai scump decât opinia proprie în ambarcațiunile noastre?

(Potrivit lui I. Zalotuski)

Nimic mai mult decât limba rusă, nu avem. O folosim în mod firesc pe măsură ce bem sau respirăm. În adâncimile secolului XX, în care suntem, cuvântul "folosire" devine din ce în ce mai imoral, dacă nu criminal. Aerul este inspirat în egală măsură de oamenii săraci și bogați, de credințe, vârste, naționalități și religii diferite. Libertatea sa nu a fost niciodată discutată înainte de vremea noastră. Dar aerul nu era liber în viitor. Conștiința omului modern este cracare, complicată acum de problemele de mediu. Dar nu poate fi reconstituită. Aer, apă, pământ. ce lucru inutil poate fi odată un diamant.

Limba este același ocean. Indiferent cât de vast și profund, și unul și celălalt, sunt greu de adăugat chiar o picătură, cel puțin un cuvânt. Toate acestea la fel de mult ca acolo. Dar nu mai mult.

Folosirea sistematică în lecțiile din limba rusă a metodelor propuse face posibilă predarea elevilor din clasa a IX-a scriind eseuri pe tema lingvistică.

6 Exemplu de ce ai nevoie de virgule







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: