5 Regulile mele pentru economisirea produselor chimice de uz casnic

Am grijă de bani foarte atent. Încerc să nu-i cheltuiesc pe lucruri inutile, dar trebuie să alegi cu atenție, astfel încât calitatea să nu sufere, iar prețul era acceptabil.








Sunt de acord că praful de spălat, aer condiționat pentru spălătorie și alte fonduri ia o mare parte din buget. Astăzi vreau să vă împărtășesc, dragi cititori, căile mele de economisire a substanțelor chimice de uz casnic.

1. Cumpăr în pachete mari.

Am observat demult că dacă cumperi bani în pachete mari, poți salva foarte mult. De exemplu, cumpăr o pulbere de spălare în pachete de 6 kg. Într-un astfel de pachet, acesta este mai ieftin cu 20% decât numărul său în pachete mici.

2. Flacoane cu dozator.

Un alt mod de a economisi bani pe produse lichide este sticlele cu un dozator. De obicei, produsele care sunt vândute în astfel de pachete sunt mult mai scumpe decât fără un dozator. Dar aici este un mic truc. Este suficient să cumpărați o singură dată bani pentru curățare cu dozatoare și apoi pur și simplu pentru a turna de obicei în astfel de sticle. Fac asta. Mijloacele sunt cheltuite mult mai încet, și înseamnă și mai economic!







3. Bureți și șervețele - cele mai înalte calități.

Atunci când cumpărăm bureți pentru spălarea vesela sau servetelele de curățat, acordă atenție calității. Buretele dense mă servesc destul de mult și folosesc servetele pentru curățare care nu lasă vilii.

Îmi plac servetele din microfibră și simt. Le cumpărăm cu ridicata cu pachete de 50 de bucăți. Această metodă îmi permite să fac achiziția nu mai mult de o dată în șase luni.

5 Regulile mele pentru economisirea produselor chimice de uz casnic


4. Fereastra mea cu oțet.

Am observat că mijloacele de spălare a ferestrelor au început să coste mai mult și mai scumpe. Și mi-am amintit cum bunica mea a spălat ferestrele, când nu și-au dat încă seama cum să atragă bani de la consumatorii de produse chimice de uz casnic.

Spal fereastra cu apa cu adaugarea de otet. Și pentru ca oglinzile să strălucească, adaug câteva picături de amoniac în apă. Acest lucru este foarte profitabil! Și pentru strălucirea lor, le freem cu ziarele zăpăcite. Rezultate excelente și o economie solidă!

5. SIDA în loc de chimie dăunătoare.

De asemenea, în timpul curățării, folosesc sifon, acid citric și săpun de rufe. De exemplu, pentru a curăța boilerul de pe scară, l-am pus să fiarbă și a pus acolo o lingurita de acid de lamaie. Apoi îi dau o mică tocană și scurg apa. Și cu ea, și spuma se amestecă! Ieftin și practic!

Și bateriile și robinetele curăță cu săpun. Ei primesc aspectul original într-o chestiune de secunde!

Și cum salvezi produsele chimice de uz casnic?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: