5 Lucruri în lucrarea chelnerului care vă va învăța antreprenoriatul

Pep Rosenfeld, eroul nostru, este co-fondator al teatrului de comedie "Boom of Chicago" din Amsterdam.

Ca mulți reprezentanți ai teatrului și comediei mondiale, el a început ca chelner. El a fost un chelner bun, a servit mâncăruri neobișnuite de vițel pentru oamenii de modă într-un restaurant italian scump, aproape de Chicago, care nu mai era în vârstă. Dar spre deosebire de mulți din lumea teatrului și comediei, el a fondat o companie care a înflorit de mai bine de 20 de ani.







Rosenfeld are convingerea că abilitățile pe care le-a câștigat în timp ce lucrau ca chelner ia ajutat să devină un antreprenor de succes.

1. Cunoașteți și vindeți produsele dvs.

"Sfaturile s-au bazat pe un procent de cecuri, așa că a trebuit să vând, să vând și să vând. În fiecare zi înainte de sosirea clienților, bucătarul a vorbit cu noi despre cele mai delicioase și mai scumpe feluri de mâncare care se află în raza de acțiune.

Cu cât am învățat mai mult despre ei, cu atât mai convingător am putea să le vindem, cu atât mai ușor a fost să transformăm cina clientului într-un bilet de prânz de la chelner. Nu mă înțelegeți greșit, ofertele speciale au fost excelente, dar recomandările noastre păreau să îmbunătățească gustul vasului. De asemenea, ne-au mărit vârful. "

2. Să te poți vinde

"Am fost conectarea clienților cu bucătăria, ghidul lor de meniu pentru seara. Dacă vizitatorii ne-au încredere și ne-au respectat, am primit un sfat mare. Toată lumea a căutat dragostea și încrederea clienților în felul lor. " Trebuie să știți punctele forte și să le faceți să lucreze pentru dvs. De asemenea, trebuie să fii conștient de slăbiciunile tale și să le păstrezi pentru tine.







3. Iubeste-ti echipa

În vremurile de vârf se întâmplă că chelnerul are nevoie de ajutor. Pur și simplu nu puteți fi în două locuri în același timp, dar totuși acesta este exact ceea ce vi se cere. Este minunat dacă aveți un coleg care vă va ajuta. "De asemenea, am avut personal de sprijin care a început, ca și noi. La sfârșitul schimbării am împărtășit un sfat. Este suficient ca băieții să simtă că sunt apreciați și că vor să vă acopere spatele în viitor. "

4. Rezolva problemele

"Este ciudat, dar am mai multe sfaturi când am rezolvat problema decât atunci când nu au existat probleme. Acest lucru a funcționat chiar și atunci când am creat problema singură! Nu am încercat niciodată să creez în mod specific o problemă, dar dacă mi-am recunoscut greșeala și am corectat-o ​​rapid, eram erou. Sunt sigur că vârful ar fi fost și mai mare dacă aș fi creat probleme pentru a le rezolva ". Oamenii sunt recunoscători celor care își pot recunoaște și rezolva problemele.

5. Fiți foarte ocupați

"Când aveam doar o masă, am avut prea mult timp liber. Am devenit leneș și neglijent. Dar când aveam prea multe mese și trebuia să mă concentrez pe zece lucruri în același timp, am făcut totul.

Acest lucru nu înseamnă că toți antreprenorii trebuie să-și înceapă cariera din punctul de vedere al chelnerului înainte de a-și lansa startul. Dar dacă lucrați ca chelner, aveți ocazia să învățați multe lucruri interesante și utile. Sau pur și simplu să vă amintiți aceste sfaturi.

5 Lucruri în lucrarea chelnerului care vă va învăța antreprenoriatul







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: