11 Etapele de dezvoltare a fotografului - blogul lui Vyacheslav Slobodchuk

11 Etapele de dezvoltare a fotografului - blogul lui Vyacheslav Slobodchuk

11 Etapele de dezvoltare a fotografului - blogul lui Vyacheslav Slobodchuk

Cum se utilizează acest $ ^ @ * #% ...!?

Sper că drumul tău în fotografie nu va fi la fel de extrem. Dar descrierea acestor etape vă va oferi atât plăcerea, cât și accelerarea progresului în studierea fotografiei.







Iată părerea mea despre progresul tipic în fotografie, sau

1. Modul automat și modul de utilizare a acestui $ ^ @ * #%.

Camera în mână este ca o cărămidă și se întâmplă de câteva luni, cu excepția cazului în care comutați în modul automat pentru a vă lovi pisica sau prima zăpadă din curte. Faceți 12 autoportrete într-o pălărie într-o singură zi, uitându-vă la oglindă în baie. Va fi de 12 ani și veți folosi în continuare aceste autoimunități.

Realitatea este că ați auzit 5.000 de termeni fotografici pe care trebuie să îi cunoașteți (credeți că) și vă deranjează. Încă nu înțelegi de unde să începi mai întâi. Deși în acest stadiu există doar cinci sau șase puncte pe care trebuie să le înveți să începi să faci poze, nimeni nu vorbește despre asta. Încă vom atinge aceste lucruri.

2. Instrumente - totul nostru

11 Etapele de dezvoltare a fotografului - blogul lui Vyacheslav Slobodchuk

Nu, vedeți cât de repede a fost nasul lui. la

Când vă gândiți la camera dvs., inima accelerează rularea, sarele de presiune, palmele devin umede și vă aruncați în sudoare. Camera este un aliaj strălucitor de înaltă tehnologie și putere. Deci este predestinată. Amin.

Ocazional, scoateți aparatul de fotografiat, doar ca să îl admirați, până când soția dvs te-a prins. Apoi, urcați pe internet pentru a tenta delicat în discuțiile despre gama dinamică. Deși aparatul de fotografiat ați scos din casă pentru a face fotografii cu adevărat, de câteva ori.

3. Dumnezeule, totul pare atât de uimitor!

11 Etapele de dezvoltare a fotografului - blogul lui Vyacheslav Slobodchuk

Macro, peisaj, fotografii stradale, portrete, călătorii, animale sălbatice, arhitectură, muzică live, sport, modă, imagini medicale și fotografie dentară - totul este atât de cool!

De două ori saturația cu 20 de unități, iubito! Lumea este o jucărie în mâinile tale. Vopsele, apusuri de soare, usi, pietre, flori, vase, biciclete - da, cu siguranta, bicicletele!

4. Viteza obturatorului, diafragma, ISO, compensarea expunerii, balansul de alb și distanța focală

Uite, dar de fapt, încă nu ai deschis instrucțiunile camerei. Acesta este, de asemenea, cunoscut ca adevăratul pasul numărul unu. Există doar șase lucruri pe care un fotograf trebuie să le cunoască încă de la început (cu excepția luminii despre care se află mai jos).

  1. extras
  2. diafragmă,
  3. ISO,
  4. compensarea expunerii,
  5. echilibru de alb și
  6. distanța focală.

Acum sunteți absorbit în tot felul de antrenamente și citiți, citiți, citiți. Rețineți că cei mai buni fotografi nu înceta niciodată să facă acest lucru. Observi că fotografii diferiți au recomandări complet diferite despre ce și cum să facă ... și acest lucru este confuz. Dar aceasta este deja o veste foarte bună. Există multe moduri diferite de a ajunge la destinația finală cu o cameră foto.







5. Sunt cel mai bun fotograf din toate timpurile

11 Etapele de dezvoltare a fotografului - blogul lui Vyacheslav Slobodchuk

"Cunoștințele mele despre fotografie sunt de neegalat. Toate celelalte sunt nenorocite. Masele mele de gât sunt puternice din cauza greutății uriașe a măreției mele (și sacului meu foto cu glandele patetice). Sunt ART. Totul este ART. "

Aceasta este o capcană în care se încadrează mulți fotografi. Inutil să spun că o anumită parte devine blocată în acest stadiu mai mult decât ar trebui. Dar, de regulă, în final, toată lumea merge la următoarea etapă cu un an mai devreme sau un an mai târziu. Pe scena, care se numește ...

6. Dumnezeule, e de rahat si suge.

11 Etapele de dezvoltare a fotografului - blogul lui Vyacheslav Slobodchuk

Urăsc toate astea. Sunt cel mai prost fotograf din lume. Am încercat totul și nu pot face o lovitură bună. Nu voi mai privi flora din nou. Urăsc apusurile de soare. Urăsc iepurii. Urăsc copii. Urăsc cookie-urile. Sunt un fotograf trist, deprimat.

Acesta este punctul în care vă amintiți elementele de bază și realizați cât de dificilă poate fi fotografia. Nu este doar un set de setări. Nu este ușor să creați o fotografie interesantă.

7. Încep să văd lumina

11 Etapele de dezvoltare a fotografului - blogul lui Vyacheslav Slobodchuk

Eureka! Fotografia este doar desenată cu lumină. Știai că toate astea se mișcă în jurul lumii? Lumină caldă, lumină rece, lumină vopsită, lumină tare și moale, lumină naturală și artificială.
Această etapă este extrem de importantă. Studiul lumina sună simplu, dar în realitate este nevoie de cea mai mare parte a timpului foarte lung pentru a învăța să vezi lumina bine. Este doar un șoc, cât de mult poate dura uneori, deoarece fotografii tind să se concentreze pe multe alte lucruri. Și, în special, în primul rând cu privire la echipament. Când învățăm cum să folosim camera, lumina este variabila numărul unu în ecuație. Acesta este primul lucru de învățat înainte de a vă gândi la setările aparatului foto.

8. Lumină

"Uitați de toate aceste bucăți de fier. Știi, fotografii sunt prea obsedați de echipament. Un aparat de fotografiat, un obiectiv fix, o geantă mică (care este bine!) Și un laptop pe care nu voi scrie nimic - asta e tot ce am nevoie. Viața este frumoasă! Simt viata si vantul in parul meu. "

Există adesea o perioadă non-obligatorie alb-negru. Și fetișul echipamentului se transformă într-un fetiș al unei pungi foto. Dar, de fapt, acesta este un pas important. Pentru cele mai multe tipuri de fotografie, pur și simplu nu aveați nevoie de toate aceste echipamente. Simplitatea poate fi puțin mai bună și este mai des decât nu.

9. Studierea altor fotografi

11 Etapele de dezvoltare a fotografului - blogul lui Vyacheslav Slobodchuk

"Wow, au existat atât de mulți fotografi frumoși în istorie, în toate genurile, în întreaga lume. Și sunt mulți fotografi buni care fac fotografii și fac mult mai bine decât mine! "

Va petreceti timp in librarii si studii online. Începeți să colectați o bibliotecă de fotoliteraturi. Acesta este de obicei un punct de cotitură în educația fotografilor. Acest lucru poate fi atât inspirator, cât și umilitor.

10. Focus, integritate și temă a vieții

În acest moment, ați fotografiat ore întregi și ați început să vă îmbunătățiți serios. Și, deși este atât de important să-și petreacă orele studiind fotografiile și fotografiile, nimic nu va depăși timpul petrecut direct în spatele fotografiei.

Veți deveni mai intuitiv în manipularea aparatului foto, într-o stare în care începeți să uitați că unde vă aflați. Temele fotografiilor și ale viziunii devin mai coerente. Începeți să căutați anumite subiecte și locuri pe care doriți să le fotografiați cel mai mult.

Începeți să creați un portofoliu, colectând fotografii care sunt combinate între ele. Acum nu este vorba despre fotografii individuale, ci despre colecții și serii. Începeți să realizați că puteți crea astfel o narațiune care atinge mai mult decât pot arăta imaginile individuale.

11. Zen și un ușor simț al inadecvării

11 Etapele de dezvoltare a fotografului - blogul lui Vyacheslav Slobodchuk

Dar aveți propria sferă de interese și un punct de vedere unic. Conștientizarea acestui lucru vă subliniază. Aceasta nu este doar cunoașterea ta despre fotografie, ci mai degrabă o înțelegere a esenței și a perspectivei.

Și aici puteți obține o adevărată satisfacție din fotografie și chiar de a fi doar o mică parte din toate acestea. Această comunitate mondială de oameni interesați de același lucru ca tine, dar o faci puțin diferit. Dă putere și inspirație.

Mulțumesc foarte mult. Sunt interesat de tot. Sunt la etapa 8-9 ... luând poze cu TOATE și cu TOATE. Familia și prietenii torturați. sunt fotografiate cu plăcere. dar cereți să nu expuneți nicăieri. colectează doar în albumele lor)). Îmi place să fotografiez mai ales natura. ea este fără cuvinte. dar capricioasă ... lumina și umbrele încep să învețe intuitiv) uneori se dovedește. Ajung la etapa a 10-a))

Cred că a cincea etapă a înălțimii înalte nu mă amenință, încercând pe unii, cum treapta trecută a fost inevitabilă. Dar despre etapele de la 10 la 11, mai mult ca un sentiment de activitate și chiar sensul vieții în sine merită luat în considerare. Mulțumesc, Vyacheslav pentru articol!







Trimiteți-le prietenilor: