10 Pro trezirea timpurie și cum să dobândești un astfel de obicei, obiceiurile zen

"Nu credeți în avantajele unei treziri precoce, oricare ar fi insistența Franklin asupra acestei chestiuni ..."

Recent, unul dintre cititorii mei, Rob, ma întrebat despre obiceiul meu de a mă ridica în fiecare zi la ora 4:30 și a cerut să scriu despre beneficiile unui astfel de obicei pentru sănătate. Aceasta este o întrebare bună, dar, din păcate, nu am nimic de spus despre asta.







Cu toate acestea, creșterea rapidă are avantajele sale.

Pentru început, permiteți-mi să spun că dacă sunteți o bufniță de noapte și vă ajută, atunci este minunat. Nu există nici un motiv să vă schimbați stilul de viață, mai ales dacă sunteți complet fericiți. Cu toate acestea, pentru mine tranziția de la o bufniță de noapte la un lark timpuriu (da, este real!) A fost o adevărată descoperire. Acest lucru ma ajutat foarte mult, așa că este puțin probabil să mă întorc vreodată la vechiul mod de viață. Voi prezenta numai câteva puncte pozitive:

2. Un început minunat. Anterior, de regulă, am început ziua așa: trezesc târziu, sărind din pat, mergând nebun la lucru, îmbrăcați copiii, aruncați-i la școală și apărând la lucru târziu. Aș putea să ajung la lucru rănit, abia treaz, supărat și unul dintre cele mai recente. Nu este un început foarte bun al zilei. Acum totul sa schimbat. Până la ora 8 dimineața reușesc să redau o mulțime de lucruri, copiii mei, și mai devreme. Și până când toți vin la lucru, capul meu este deja pe deplin conștient. Deci, pe baza experienței mele, nu există o modalitate mai bună de a începe ziua decât să vă treziti mai devreme.

3. Tacerea și harul. Nici tipetele copiilor, nici plânsul, nici mingi de fotbal, nici mașini în afara ferestrei, nici un zgomot al unui televizor de lucru. Ora de dimineata este atat de linistita si linistita. Îmi place foarte mult acest timp liniștit. Pentru mine, acesta este momentul în care pot să gândesc, să citesc și să respir liniștit.

4. Răsărit de soare. Cei care se trezesc târziu ratați unul dintre cele mai mari fenomene naturale care revin zi de zi în toată splendoarea sa - răsăritul soarelui. Îmi place să observ cum ziua crește lent, pe măsură ce cerul albastru închis se luminează treptat, culorile luminoase încep să se scurgă în cer și natura este pictată în culori incredibile. În această perioadă de timp îmi place să fac o alergare de dimineață. Mă uit la cer și le spun întregii lumi - ce zi încântătoare! Serios. Chiar ma inteles! Banalitatea, știu.







5. Micul dejun. Ridică-te devreme și vei avea timp să ai un mic dejun bun. Întotdeauna am spus că micul dejun este unul dintre momentele cele mai importante ale zilei. Fără micul dejun, corpul tău lucrează în foamete tot mai în creștere și, în cele din urmă, când vine cina, mănânci tot ce vine la îndemână. Chiar și cele mai nesănătoase alimente. Și cum mâncarea va fi mai dură și mai dulce - cu atât mai bine. Dar dacă aveți micul dejun, senzația de foame va veni mai târziu și nu va fi atât de intolerabilă. În plus, micul dejun pentru citirea cărții dvs. preferate în dimineața liniștită, și chiar și cu o ceașcă de cafea în mână, este în mod evident mai plăcut decât înghițirea cu nerăbdare ceva pe drumul spre muncă sau mâncare la locul de muncă.

6. Făcut sport. Desigur, în timpul zilei puteți găsi alt moment pentru practicarea exercițiilor, cu excepția dimineții. Dar am ajuns la concluzia că joacă sport chiar după muncă este chiar mai plăcută, dar în același timp este mai rar ratată din diverse motive. Și pentru a anula antrenamentele de dimineață, atunci când nimic nu împiedică, un motiv obiectiv pentru a gândi dificil.

7. Productivitatea. Dimineața, cel puțin pentru mine, timpul cel mai productiv al zilei. În dimineața, când nimic nu distrage, îmi place să scriu despre ceva, după care verifică e-mailul și starea lucrurilor pe blogul meu. Dimineața, până la începerea zilei de lucru, reușesc să fac multe lucruri. Și când vine seara, nu mai am afaceri și pot petrece timp cu familia.

8. Timpul de setare a sarcinilor. Aveți goluri? În orice caz, ar trebui să fie. Și nu mai este momentul să le reconsiderăm și să planificăm realizările lor decât dimineața. Trebuie să aveți cel puțin un caz pe care intenționați să îl aduceți până la sfârșit într-o săptămână. În fiecare dimineață, trebuie să vă decideți exact ce trebuie să faceți astăzi pentru a vă apropia de atingerea scopului. Și apoi, dacă este posibil, încercați să faceți acest lucru până se termină dimineața.

9. Drumul spre muncă. Puțini oameni preferă trafic intens pe drumuri, bine, poate, proprietarii de benzinării. Începeți să lucrați mai devreme, evitați traficul în timpul orelor de vârf, petreceți mai puțin timp pe drum, păstrând-o în scopuri proprii. Mai bine, mergeți la o motocicletă. Sau chiar mai bine - lucrează acasă.

10. Întâlniri. Este mult mai ușor să organizați întâlniri precoce dacă vă ridicați devreme. Dacă ați întârziat pentru o întâlnire programată, nu vă pictează în fața interlocutorilor. Dimpotrivă, dacă apare înaintea timpului stabilit, acesta îi face o impresie. În plus, aveți timp să vă pregătiți, să vă adunați gândurile.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: