10 Alkometers populare - Care este cel mai bun metru pentru a cumpara pentru uz personal și profesional?

Principalele tipuri de respiratori

Pe baza echipamentelor, capacitățile acestor dispozitive vor determina domeniul de aplicare al aplicației. Există 2 tipuri principale de alcometre:







Personal. Potrivit pentru uz privat. Ajutați proprietarul mașinii înainte de a conduce vehicule pentru a verifica nivelul alcoolului din sânge, ceea ce va face posibilă evitarea problemelor cu poliția rutieră. Puteți cumpăra un astfel de dispozitiv în aproape toate magazinele de piese auto / magazine electrice.

Principalele caracteristici ale alcometerelor personale sunt următoarele:

Professional. Poate fi utilizat în întreprinderi unde există un sistem de acces la regim și datorită particularităților muncii este interzisă admiterea angajaților aflați într-o stare de intoxicare. Aceste dispozitive sunt utilizate pe scară largă de către poliția rutieră pentru a verifica șoferii pentru sobrietate, în unele instituții de sănătate. A cumpăra astfel de alcometre este posibilă numai în locurile specializate în care pot confirma autenticitatea mărfurilor cu un certificat de verificare.

Caracteristicile tehnice ale contoarelor profesionale de alcool pot diferi în funcție de modelele lor, de producători. Cu toate acestea, aceste dispozitive au caracteristici comune:

  • 10 Alkometre populare - care este cel mai bun metru de cumpărare pentru uz personal și profesional?
    Prezența senzorului electrochimic încorporat, a imprimantei (nu întotdeauna). Rezultatele tipărite ale auditului vor avea efect juridic, pot fi folosite ca probe în instanță.
  • Există o funcție de testare a controlului calității. Dacă expirarea este incorectă, dispozitivul vă va informa despre necesitatea unui al doilea control.
  • Posibilitatea de a folosi dispozitivul cu muștiucuri / fără ele. Practic, toți autoscoapele de acest tip sunt echipate cu dispozitive suplimentare.
  • Sursa de alimentare este bateriile, bateriile (alcaline).
  • Finalizați dispozitivul cu software, cablu (pentru conectarea la un computer).
  • Posibilitatea de a ține până la 1500 de verificări (și mai mult) fără reîncărcare suplimentară.
  • Capacități de memorie extinse: producătorii profesioniști pot înregistra până la 1 mie de rezultate.
  • Posibilitatea de a efectua până la 68-70 mii de măsurători pe an.

Care este diferența dintre respirator și respiratore?

Nu toți sunt conștienți de faptul că cele două instrumente menționate mai sus pentru măsurarea nivelelor de alcool din sânge au un caracter diferit, în capacitățile lor:

  • Când se creează contorul, se utilizează un senzor mai stabil, care permite verificări în masă. Senzorul, care este echipat cu testere de alcool, nu este proiectat pentru utilizarea frecventă a dispozitivului.
  • 10 Alkometre populare - care este cel mai bun metru de cumpărare pentru uz personal și profesional?
    Rezultatele obținute cu ajutorul altimetrului se caracterizează prin precizie ridicată, eroare absolută minimă. În cazul alcotestorilor, precizia citirilor va depinde de condițiile de temperatură, de prezența substanțelor chimice în vapori expirat. Cu toate acestea, atunci când se utilizează aceste dispozitive în conformitate cu recomandările (nu mai mult de 3 ori pe zi), atunci când se va observa o încărcare adecvată a senzorului, erorile măsurătorilor vor fi absente / minime.
  • Alcometrele trebuie verificate, ceea ce este confirmat de un certificat de calitate. Pentru vânzarea testelor de alcool, acest tip de documentație nu este necesară.
  • Alcometrele, spre deosebire de alkotesterov, au dimensiuni mai mari, adesea echipate cu imprimante termice.
  • Recalibrarea alcotesterelor trebuie efectuată la fiecare 2-3 luni, altfel dispozitivul nu va funcționa corect. Alcometrele necesită calibrare la fiecare 12 luni (în unele modele, recalibrarea are loc la fiecare șase luni).
  • Din punct de vedere al prețului, contorul este mai scump decât cel cu aerosoli. Politica de preț a ambelor dispozitive va fi determinată de funcționalitatea acestora, de tipul senzorului încorporat, de caracteristicile senzorului și de alți parametri.

Cum de a alege și de a cumpăra un breathalyzer - primele 10 cele mai populare modele

Înainte de a cumpăra dispozitivul specificat, trebuie să decideți mai multe puncte importante:

  1. Pentru cine este necesar dispozitivul: pentru uz personal, pentru verificarea unui număr mare de persoane. În primul caz, este mai bine să alegeți un alometru personal, în al doilea - profesionist.
  2. Periodicitatea utilizării dispozitivului. Dispozitivele personale nu sunt proiectate pentru utilizare frecventă: aceasta afectează fiabilitatea citirilor. Contoarele profesionale de alcool au diferite posibilități în această privință: caracteristicile exacte trebuie să fie învățate direct de la vânzător.
  3. Cost admisibil. Cu cât este mai scump dispozitiv, mai multe funcții pe care le conține, cu atât mai mult va deservi. Pe de altă parte, dacă este necesar, pentru uz personal de alcoolemie, prezența unei imprimante built-in, poate fi conectat la un computer nu va fi condiție obligatorie de cumpărare.

Liceul Alcorlow de Lion

  1. 10 Alkometre populare - care este cel mai bun metru de cumpărare pentru uz personal și profesional?
    Funcționează fără utilizarea pieselor bucale.
  2. Are un senzor încorporat (electrochimic). Acest senzor nu reacționează la impuritățile chimice, care pot fi conținute în aer, care este verificată pentru prezența alcoolului.
  3. Poate efectua verificări cu o frecvență de până la 4 persoane pe minut (dacă rezultatul este de 0 pe milă fiecare).
  4. Necesită o verificare anuală.
  5. Cheltuiește aproximativ 2500 de mii de cecuri fără înlocuirea bateriilor.

Costul de respirazer Lion Alcoblow este de 16-17 mii de ruble (pentru 1 unitate de produs).

Aparatul pentru diabetul de leac SD-400P

Un alt produs al Lion Laboratories din limba engleză Company Ltd, care este reprezentant al unei clase de profesioniști Breathalyzers. Acest aparat, ca cel anterior, are un senzor electrochimie integrat, care nu este sensibil la schimbările meteorologice, prezența contaminanților chimici în aer (adică exhalat).

Caracteristicile modelului Lion SD-400P:

  1. 10 Alkometre populare - care este cel mai bun metru de cumpărare pentru uz personal și profesional?
    Prezența imprimantei termice.
  2. Lucrează cu muștiucuri.
  3. Poate aminti aproximativ 500 de protocoale de verificare (ultimul).
  4. Eșantionul de aer poate fi luat în modul automat / manual.
  5. Există posibilitatea de a vă conecta la un computer unde puteți salva informațiile primite despre verificări, pentru a imprima rezultatul.
  6. Are o gamă standard pentru un contor de alcool profesional: 0-2 mg / l.

Costul Lion SD-400P este de 50-55 de mii de ruble. Kitul include:

  • Alcoolemie.
  • Înlocuiți muștiucurile
  • Imprimanta.
  • Dispozitiv pentru reîncărcarea compartimentelor bateriei.
  • Un cablu pentru conectarea contorului la imprimantă.
  • Hârtie termică (3 role).
  • Bag pentru depozitare, transportul contorului, componentele acestuia.






Cobra Alcometer

Producția acestor dispozitive se desfășoară în China, dar senzorii implicați sunt produsul unei companii englezești.

Caracteristici de alcometre Cobra:

  1. Dispozitivele sunt dotate cu un stilou, prin care datele personale ale examinatorului și ale persoanei care trece testul pot fi introduse în memoria dispozitivului.
  2. Prezența software-ului, care face posibilă conectarea contorului specificat la calculator.
  3. Stocarea în memoria dispozitivului a până la 4 mii de rapoarte de testare (rezultate recente).
  4. Sursa de alimentare este bateriile (litiu), care pot suporta până la 500 de verificări fără reîncărcare.
  5. Se livrează cu un cablu, care vă permite să încărcați dispozitivul de respirație din bricheta mașinii; Un caz în care puteți stoca contorul împreună cu toate componentele sale componente.
  6. Conține o imprimantă termică încorporată, care poate fi deconectată, dacă este necesar.

10 Alkometre populare - care este cel mai bun metru de cumpărare pentru uz personal și profesional?

Costul de respirație Cobra este pe o medie de 45-46 de mii de ruble.

Drivesafe 2

Este un produs al companiei canadiene, ea aparține numărului de alcomeme semiprofesionale.

DriveSafe 2 se caracterizează prin următoarele caracteristici:

  • 10 Alkometre populare - care este cel mai bun metru de cumpărare pentru uz personal și profesional?
    Prezența unui senzor electrochimic.
  • Limitată (în comparație cu dispozitivele profesionale) posibilitatea de prelevare a probelor: nu mai mult de 30 de teste pe zi.
  • Intervalul dintre calibrări este de 1 an.
  • Bateria este utilizată pentru baterii, care este suficientă pentru 5 mii de cecuri.

Costul Alkomometers DriveSafe 2 este în medie 13 mii de ruble (pentru 1 unitate de produs).

Dingo Tester de alcool

Instrumentele acestui brand sunt fabricate în Coreea de Sud, au un design luminos la modă, prețuri relativ scăzute. Sub această eliberare TM trei tipuri de alcometre:

  • Personal. cu un senzor de semiconductor (mai puține ori aceste dispozitive sunt echipate cu un senzor electrochimic). Numărul de verificări valide este limitat (1-4 mostre pe zi). Acuratețea instrumentelor poate fi afectată de condițiile meteorologice, de impuritățile chimice care se găsesc în aer. Costul contoarelor personale de alcool Dingo va varia în funcție de tipul de senzor, dispozitive de memorie: de la 1,5 la 6 mii de ruble.
  • 10 Alkometre populare - care este cel mai bun metru de cumpărare pentru uz personal și profesional?
    Semi. Ele sunt echipate cu senzori electrochimici, ceea ce sporește acuratețea rezultatelor obținute. Prin intermediul acestor dispozitive este posibil să se efectueze până la 30-40 cecuri pe zi. Costul lor este de 8-9 mii de ruble.
  • Professional. Inginerii coreeni au proiectat acest tip de alcometre în mod special pentru întreprinderi în care există un sistem de acces la regim. Numărul de inspecții pe parcursul zilei pentru astfel de dispozitive este nelimitat. Costul acestor dispozitive va depinde de model: 20-22 mii de ruble.

Testere pentru alcool Drager

Compania germană Drager este implicată în producerea de alcometre profesionale multifuncționale, care sunt adesea folosite de poliția rutieră. Încărcătorul puternic, care este echipat cu aparatul de respirat Drager, face posibilă efectuarea a până la 1500 de verificări pe zi fără încărcare suplimentară. Cele mai multe dispozitive au software, abilitatea de a se conecta la un computer.

10 Alkometre populare - care este cel mai bun metru de cumpărare pentru uz personal și profesional?

Prețul mediu pentru producătorii profesioniști Drager este de 25-30 mii de ruble, cu o imprimantă - 45-50 de mii de ruble.

Marketer 5 markometru

Acest dispozitiv este un produs comun al companiilor americane (Guth Laboratories Ltd.), coreeană (Shenzhen Well Electric Co. Ltd.). Mark V este un instrument personal, lista aspectelor sale pozitive este foarte vastă:

  1. 10 Alkometers populare - Care este cel mai bun metru pentru a cumpara pentru uz personal și profesional?
    Grad ridicat de sensibilitate la vaporii care conțin alcool.
  2. Prezența unui senzor electrochimic.
  3. Abilitatea de a vă conecta la un computer prin utilizarea USB. Dacă doriți, proprietarul modelului specificat al contorului poate achiziționa eventual software-ul la Mark 5 Alkomer (sau simultan cu achiziționarea dispozitivului), ceea ce va permite efectuarea anumitor ajustări ale setărilor dispozitivului.

Costul de V-metru este o medie de 8-9 mii de ruble (pe 1 unitate de produs).

Alsometre SIMS 2

10 Alkometre populare - care este cel mai bun metru de cumpărare pentru uz personal și profesional?
Această companie rusă este cel mai mare distribuitor de alcometre străine, teste de alcool și alte echipamente medicale din țară. Ea lucrează cu astfel de branduri străine cunoscute precum Drager (Germania), Dingo (Coreea de Sud), Alcogran (China). Lista de produse disponibile în arsenalul acestei companii include aparate de respirat personale, profesionale, aparate de mari dimensiuni pentru cluburi de noapte. Autenticitatea tuturor produselor oferite de Sims-2 este confirmată de documentația relevantă. Atunci când contorul de alcool se descompune, organizația își asumă obligațiile asociate serviciului de garanție / post-garanție.

Alcometer Meta

Dispozitivele companiei META sunt destinate să efectueze verificări pentru prezența alcoolului în sânge la întreprinderi, drumuri (poliție rutieră), în instituții medicale.

Caracteristicile metalelor alometre:

  1. 10 Alkometre populare - care este cel mai bun metru de cumpărare pentru uz personal și profesional?
    Nu este nevoie de întreținere timp de 1 an.
  2. Necesitatea calibrării anuale a instrumentelor.
  3. Control automat asupra corectitudinii exhalării. Raportarea erorilor.
  4. Posibilitatea de a utiliza aparatul timp de 8 ore fără reîncărcare suplimentară.
  5. Achiziționarea unui senzor semiconductor (mai rar - spectrofotometric).

Costul dispozitivelor va varia în funcție de funcțiile dispozitivelor, produse de META. Costul de alcometre, care au un senzor încorporat semiconductor, va fi de 4-6 mii de ruble. Prețul pentru dispozitivele profesionale variază între 20-22 mii de ruble.

Alcometer leu 500

  1. 10 Alkometre populare - care este cel mai bun metru de cumpărare pentru uz personal și profesional?
    Conectați-vă la un computer pentru a salva rezultatele probelor.
  2. Conectați-vă la o imprimantă pentru a imprima protocoale.
  3. Depozitarea în memoria dispozitivului a până la 3 mii de protocoale (rezultate recente).
  4. Posibilitatea de a păstra până la 750 de cecuri fără încărcare suplimentară a contorului.
  5. Funcționarea în două moduri: activă, pasivă (cu imposibilitatea consumatorului de a face o expirație completă).
  6. Posibilitatea de a verifica 1 persoană pe minut (dacă rezultatul testului este de 0 ppm).

Costul consumatorului de alcool Lion 500 variază între 20-25 mii de ruble (fără imprimantă).

Bună ziua tuturor. Vreau să împărtășesc experiența mea cu utilizarea DriveSafe 2. Am primit-o de la prietenii mei pe ziua mea de naștere: eu sunt singurul care o folosește. Nu pot spune că am folosit-o foarte des: nu în fiecare zi. După o corporație veselă și colegi, dimineața următoare a decis să meargă într-un alt oraș. M-am verificat cu acest dispozitiv - a arătat 0 ppm. Nu am îndrăznit să merg singură: i-am cerut prietenului meu să conducă (am fost un pasager). Când ne-am părăsit orașul nostru, am fost opriți de Gashniki și am cerut să "aruncăm o țeavă". Dispozitivul lor a produs o cifră de 0,6! Mulțumesc lui Dumnezeu că nu eram șofer, dar nu îndrăznesc să folosesc contorul DriveSafe 2.

Tot timpul zilei. Acum o lună am cumpărat un consumator de alcool de la compania germană Drager (Alcotest 6510). Din câte știu, majoritatea examinărilor medicale de la Moscova (și chiar de pe întreg teritoriul Rusiei), în ceea ce privește confirmarea / respingerea intoxicației cu alcool, au loc cu participarea acestui dispozitiv. Am cumpărat acest alcometer printr-un magazin online, am plătit 29 mii de ruble. Scumpă, bineînțeles, dar acum, dacă dintr-o dată nu știu siguranța măsurătorilor cititorilor de alcool pe care poliția de trafic le utilizează, voi verifica din nou aceste date pe dispozitivul meu.

Dispozitivul este vândut împreună cu o carcasă din plastic, în care este foarte convenabil să depozitați și să transportați aparatul de spălat. De asemenea, în preț este inclus un încărcător de baterii, câteva muștiucuri înlocuibile.

Deoarece în St. Petersburg locuiesc într-un capăt al orașului și lucrez în altul, trebuie să călătoresc în mod regulat. Înainte de a avea un test de alcool (Dingo E010), am fost adesea chinuit de întrebarea câte ore să dormi după o petrecere alcoolică și atunci când poți sta în siguranță în spatele volanului.

Când am fost prezentat cu acest dispozitiv uimitor, bucuria mea nu a fost limitată: nu a existat nicio îndoială în planul de a merge sau nu să meargă. Pe acuratețe nu pot reproșa acest dispozitiv: de câteva ori s-au dedat la prieteni, au verificat-o. Aparatul este, de asemenea, ceea ce aveți nevoie: o culoare roșie mică. Sunt foarte multumit de acest dar.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: