Cupei UEFA Cup Winners Cup

Acest termen are și alte semnificații, vezi Cupa câștigătorilor.

Cupei Cupei UEFA

De-a lungul istoriei de 39 de ani, Cupa a fost jucată pe sistemul olimpic de la 2 meciuri (acasă și în deplasare) până la finală. Finala a avut loc într-un câmp neutru, singurele excepții fiind în primul desen. apoi finala a constat din două meciuri. În al doilea draw (1961-1962) a fost, de asemenea, un câștigător determinat de rezultatele a două meciuri, datorită faptului că primul meci a fost remiză terminat, și în conformitate cu regulile, atunci trebuie să dețină o altă ședință.

Regulamentele prescrie turneului un club din fiecare asociație națională de fotbal UEFA, singura excepție a fost făcută clubul a câștigat Cupa, pentru a participa în sezonul următor la egalitate cu câștigătorul actual al Cupei Naționale și a „apăra“ ea. Cu toate acestea, nici un singur club nu a reușit să facă acest lucru. Cu toate acestea, în cazul în care titularul de echipă al Cupei a intrat în Liga Campionilor, atunci nimeni altcineva nu poate lua locul în turneu.

Câștigătorii competițiilor din Cupa Ligii care au avut loc în unele țări nu au fost niciodată autorizați să participe la Cupa Cupelor. În schimb, câștigătorii acestor competiții au fost uneori autorizați să joace în Cupa UEFA.

Jucătorii de fotbal ai echipei câștigătoare au primit 20 de medalii de aur, finaliștii - 20 de medalii de argint.

La fel ca și cu Cupa Campionilor creată acum cinci ani. ideea de a crea o Cupă de Câștigători a venit de la jurnaliști europeni proeminenți. Cupa campionilor a fost foarte prestigioasă, Cupa târgurilor sa dovedit, de asemenea, populară - ca rezultat, se pare că toate ideile au fost realizate. Dar a apărut încă o propunere: de a face un turneu, în conformitate cu o schemă care amintește de Cupa Campionilor, dar cu participanții - câștigătoarele cluburilor naționale.

Prima cupă a fost jucată în sezonul 1960/61 și a fost un turneu experimental semi-oficial. Cu toate acestea, reacția inițială la crearea competiției nu a fost foarte entuziast din partea multora dintre cele mai bune cluburi din Europa: Asociația mulți europene nu a fost cupa internă la un moment dat, și în acele țări în care au existat, respect pentru că a fost mai mică decât campionatul național. Doar în țări cum ar fi Anglia, Scoția și, într-o măsură mai mică, Germania și Spania, câștiga cupa a fost considerată foarte prestigioasă. Mulți au fost sceptici cu privire la viabilitatea Cupei, și multe dintre marile cluburi eligibile pentru a participa la Cupa, cum ar fi „Atletico Madrid“ și „Monaco“ nu este inclus în cererea în sine.

În final, primul desen a implicat doar 10 cluburi, deși participarea la jocuri a fost bună. Ulterior, interesul publicului și al mass-media s-au schimbat de la "frig" la pozitiv și chiar entuziasmat. În a doua etapă a sezonului 1961/62, UEFA a acceptat cererile tuturor echipelor participante care pot juca în Cupă. Prin 1968, toate țările membre ale competițiilor UEFA au avut loc în Cupa Națională din cauza succesului acestui concurs, care până în acel moment sa stabilit ca al doilea cel mai prestigios turneu pentru cluburile europene de fotbal.

Cupa câștigătorilor de cupă a reprezentat o componentă cheie a calendarului european de fotbal în anii 1970 și 1980. Cupa a fost rastsenon UEFA ca fiind al doilea cel mai important în fotbalul european, chiar dacă turneul privit mai slab decât Cupa Europei și chiar și Cupa UEFA din punct de vedere al calității generale de a lua parte la ea comenzi, ca cupa în țările de multe ori nu beneficiază cel mai puternic echipe (inclusiv nu din cele mai înalte ligi naționale).