9 decembrie 2018, biserica din carieră, 44

"Prin ascultarea de adevăr prin Duhul, după ce ați curățat sufletele voastre pentru dragostea frățească neimaginată, vă iubiți în mod constant unul pe altul cu o inimă curată" (1 Petru 1: 22).

Vreau să ne concentrăm atenția asupra faptului că mântuirea este aproape imposibilă fără ea. Vorbind de ascultare, vom înțelege semnificația acestui cuvânt. Înseamnă literalmente ceea ce ați auzit. Scriptura spune că "credința vine din auzul și auzirea din Cuvântul lui Dumnezeu". Dacă nu ascultăm ceea ce am auzit, atunci credința noastră este moartă, nu va purta nici un rod și nu poate salva o persoană. Aceste versete ne cheamă la dragoste frățească nemărginită, să ne iubim unii pe alții în toată sinceritatea. Există o măsură de iubire? Nu puteți iubi puțin. De ce omul - coroana creației lui Dumnezeu - devine incapabil să asculte Cuvântul lui Dumnezeu sau să audă, să nu Îl îndeplinească? Scriptura vorbește despre creșterea spirituală. Mântuirea este, de asemenea, un proces. Nu vine din fapte, ci din har. Acceptând mântuirea prin har, pentru nimic, devenim copii ai lui Dumnezeu. Când un om se naște din Dumnezeu, el nu păcătuiește. Doar o persoană spirituală poate fi salvată și mărturisirea ei se bazează pe Cuvântul lui Dumnezeu.







Primul Samuel capitolul 15 vorbim despre cum Saul, primul rege al lui Israel, uns doar rege, iar prima sa misiune a fost să distrugă amaleciților. Saul a ascultat de Dumnezeu, dar ascultarea poate consta din mai multe părți. Dumnezeu a poruncit să meargă la Amalec și să o distrugă complet - de la om la vite. „Dar Saul și poporul au cruțat pe Agag și cele mai bune oile și boii și miei îngrășați și tot ceea ce este bun, și nu le-ar distruge cu totul: dar orice lucru care era josnic și refuză distruse. Și cuvântul DOMNULUI a venit la Samuel: Îmi pare rău că l-am făcut pe rege pe Saul, pentru că sa întors de la mine și nu mi-a împlinit cuvântul. Samuel a fost întristat și a strigat Domnului toată noaptea "(1 Samuel 15: 9-11). Saul sa justificat spunând că scopul său era de a face un sacrificiu lui Dumnezeu. Primul rege al lui Israel în primul caz a fost greșit. În ochii lui a împlinit porunca Domnului. Dar pentru Dumnezeu a fost important ca Cuvântul Său să fie pe deplin împlinit. Jertfa lui Dumnezeu nu compensează neascultarea. Pentru Dumnezeu, ascultare, împlinirea principiului lui Dumnezeu este mai importantă. Cât de important este să fii executorii Cuvântului lui Dumnezeu.

"Dumnezeu a făcut pe toți oamenii neascultători, ca să aibă milă de toți" (Romani 11:32).

Neascultarea noastră față de Dumnezeu se află în începutul lui Adam. Născut în această lume, suntem născuți păcătoși, pentru ca dacă trăim pe acest pământ să avem o întâlnire cu Isus, trebuie să ne pocăim. Dumnezeu arată un exemplu viu în Fiul Său: "Deși El este Fiul, El a învățat ascultare prin suferință" (Evrei 5: 8). Fiecare dintre noi are o poruncă din partea lui Dumnezeu - de a aduce roade. Nu suntem neghină, suntem colaboratori cu Dumnezeu. Când ne îndeplinim îndatoririle, putem spune că suntem supuși Cuvântului lui Dumnezeu. Atâta timp cât există o zi, vom face voia lui Dumnezeu, astfel încât toate principiile mântuirii noastre să nu ne condamne de timpul pierdut.

9 decembrie 2012, biserica despre carieră, 44
Serghei Prokopenko
9 decembrie 2012, biserica despre carieră, 44
Alexander Tselinko
A. Tselinko

„Ziua Gospodnіy sosesc, iac zlodіy Vnochi, în cazul în care s gurkotom cerul meu, și stihії, rozpechenі, runut, iar terenul a fost DILA, scho pe nіy, pogoryat. "(2 Petru 3:10).

Axa spravzhnya imagine kіntsya svitu mea cer, stihії rozpechenі runut, iar terenul a fost DILA, scho pe nіy, zgoryat. Ale nu naygolovnіshe cele iac TSE vіdbudetsya, iar cei iac pe Persoana vіdreaguє de Notificare despre prihіd Іsusa Hristos. Eu aici pot rozgljanuti trei varianti scenarii de oameni.

Purshia varіant stsenarіyu - nu nіchogo Robit i prodovzhuvati Zhiti atât de iac ranіshe în viață. Lyudinі povіdomlyaєtsya scho Іsus Vino și a câștigat doar posmіhaєtsya i prodovzhuє Zhiti atât de iac trăit înainte. La fel ca dіє perevazhna bіlshіst zhitelіv Zemlі, la scho putoarea ar putea zviknuti la astfel de povіdomlen și KOMUS Tse Mauger Buti doar netsіkavo. Oamenii sunt în tăcere asemănători, trăiesc în vremea lui Petru cel Mare: ". Eu zic: Vrei să vii la parohie? Bo od oră plus, iac pozasinali nashі Batko, trunchiat astfel încât zalishaєtsya od tvorіnnya cocean „(2 Petru 3: 4).

Alte varіant - pіdgotovka peretvoryuєtsya tsіl pe sine, cum ar tobto pіdgotovka înainte de sosire Іsusa staє Zhittya samoї Lyudin. Tse sta chimos samostіnim ta tsinnim, un astfel de rang, lyudina nichogo nu rob, yak tilki osvyavchuyutsya. Protecția osvyazchuvatisya potrybno nu cele mai multe proces, toate pentru asta, shob zhiti svyatym zhitityam.

I slit o reaktsії rіznovid, iac Persoana de Mauger proyaviti, Taqiy: „Dacă z'yavitsya Hristos, Zhittya nostru, todі z'yavitesya de el în slavі i vi„(3 urechi: 4). Numele lui Hristos este viața unei ființe umane. Petro Pishe: "Wi, verificați scho și tu pragnet. "(2 Petru 3: 11-12). Poate zrobiti iartă testul: la marginea zilei, sunt gata să plec.







Booty gatiti până la venirea lui Hristos - TSE oznachaє scho Vіn ne znayde la mіstsі de introducere. Binecuvântat este acel sclav, dar preotul yoghinei vine să știe asta, așa că se împrăștie astfel! Yak? - Deci, eu primesc panoul yoma. Având în rozdavati chelyadnikam hlіb: priyshov - și vіn chelyadnikam rozdaє hlіb. Dacă e vorba de zhorns, chtos - pe podeaua pratsyuvati. Shch vin acolo robet robet? Pana Zustrichati? Zovsіm ni, vіn doar bude la ceea ce mіstsі, Pan de Yogo punerea. Dureri de cap - nu este, de fapt, iac Tse bude special Locul de amplasare și chi Bude Tse cele Locul de amplasare pe iac punându-ne pe Hristos (Matvіya 24: 45-46). I Yakscho mi zaymaєmosya tsієyu dreapta, E oameni blazhennі Aje gotovі Înainte de a se alătura Іsusa Hristos. I nevazhlivo - Tse Chi bude 21-ea toracice, Tse Chi bude 21-ea Veresnya Hristos - Zhyttia nostru, că mi scho vikonuєmo cei scho Vіn ne doruchiv. Să-l Domnul ne dopomozhe gotuvati svoї sericit, am Zhiti astfel încât locuitorii de oameni a spus. „Oameni Tsі gotovі la kіntsya svitu în oră dacă Yaky“

9 decembrie 2012, biserica despre carieră, 44
Daniel Ryzhuk
9 decembrie 2012, biserica despre carieră, 44
Yaroslav Yaroshenko
J. Yaroshenko

Biserica, mireasa, se ridica!
Ești ca și cum luna este frumoasă și impunătoare,
Este la fel de strălucitoare ca soarele deasupra pământului
Te-ai pregătit pentru Hristos,

Pentru a deveni o regină neamenajată,
Că într-o rochie albă
Înainte de a sta cu mirele ceresc
În acea zi, în glorie și bucurie
Să se întâlnească într-un dans străin.

Două mii de ani au zburat,
Ai pregătit tinuta pentru tine.
O mulțime de durere în viața pe care o ai,
Multe furtuni au trăit pe pământ.

Ai fost ferm, neclintit,
Și am trăit multe zile dificile,
Și prin mâna Înălțării,
Ai trecut prin dureri de durere.

Sângele copiilor tăi a fost turnat pe malul râului,
Dar spiritul este neîntrerupt
Lumea păcătoasă te-a batjocorit
O mulțime glorioasă și nebună.

În zilele torpilor Nero arse
Din fiii și fiicele voastre,
Dar nu ți-ai tăiat inelele fine
Ținându-l pe Regele Regilor,

Să vină înaintea Lui în lenjerie pură
Fără fața, vina și păcatul
În zăpadă-alb, lumină și radiant
Mirele din Odessa a insistat.

În zilele noastre, aceasta este o mulțime
Ai supraviețuit testelor
Închisori, moarte, bătăi cu experiență,
Păstrați hainele curate.

Rusia va rămâne în memorie ...
Tot ce ai reușit să supraviețuiești:
Vorkuta, Inta, alte locuri,
Și chiar și degetele lor nu pot fi numărate.

Frica și groaza din epoca lui Stalin,
Mor și foamete, legături, tabere ...
Câte lacrimi sunt vărsate, câte suspine
A supraviețuit lui Hristos Regele!

Ați suferit ani dificili,
Cine poate uita toate astea?
Dar aveți credință în Dumnezeu,
Nu putea să o privească de nimic.

Copiii orfani au rămas
Soțiile au rămas fără soți,
Soții s-au rătăcit în jurul taberelor
Departe de rude și de familii.

Câți aici sunt acoperite cu gri
Totul a dispărut;
Furtunile i-au trecut peste cap,
Lăsând un semn în cale.

Și mulți dintre ei se află în continuare
Printre taiga, mlaștini, pământ umed;
Râurile de lacrimi de pe pământ se revărsau
Pe calea pusă în rău.

Acest lucru este fără îndoială
În memorie, acoperită cu păr gri,
Este ca un vis,
Un vis teribil printre porii nopții.

În cartea memorabilei mâini notate
Fiecare pas și fiecare faptă a ta
Ochiul lui era peste tine,
Cum ai păstrat inima fină sfântă.

El a fost întotdeauna invizibil pentru tine
În răceala rea ​​și în căldura aprinsă,
Tu ai fost mâna Lui
Trecând pe drumul greu al pământului.

Tu ești fermitatea spiritului, credința a fost păstrată,
Și printre persecuții și necazuri
Și a strălucit mai clar
Sunteți îmbrăcămintea lumii voastre.

Domnul vostru te-a păstrat peste tot,
Într-o oră dificilă,
El a spus: "Nu te voi uita,
Te-am urmărit pe mâini.

Noi griji pentru ziua de azi
Abundența de alimente și băuturi,
Și aici, prin harul Domnului
Mâna ei te-a adus.

Vizualizați, verificați, asigurați-vă că,
Și vezi neprihănirea ta,
Vedeți ce căutați
Dă-i drumul la ceea ce ai pus.

Poate un vițel de aur
Vrei să faci pentru tine,
Și uitați-l pe Dumnezeu pe Cel Bine,
Ce ai făcut atât de mult?

Poate vrei să fii decorat,
Inele, cercei pentru a pune,
Și găsiți în bogăție o consolare,
Și pentru el dorința de a avea?

Nu veți găsi în bogăție o consolare -
Rușinea și rușinea în fața lumii vor găsi,
Și în poftele lui nesăbuite
Tu doar pleci de la Hristos.

Toate acestea vă duc la o cădere,
Și să dezonorezi în fața vrăjmașului tău.
Nu pentru asta aveți aspirații
În această lume, rău și zadarnic.

În zilele noastre există multe
Din puritatea lui Dumnezeu,
Carnea peste spiritul de top a luat în mod credibil
Spotting haine curate.

Pofta de carne, moda, ornamente
Lenjeria dvs. pură este pătată,
Toate acestea vă duc la cădere
Și pentru aceasta El va cere cu strictețe.

Te gândești greșit astăzi,
Pentru a vă justifica fapta.
Timpul zboară iremediabil -
Uită-te la sfântul tău sfânt.

"Dumnezeu nu se uită la aspectul acum", -
Mulți creștini spun ...
Acești ochi trebuie să fie unși
Pentru a vedea înșelăciunea lor.

În mijlocul conducerii ți-ai păstrat loialitatea,
Și acum? Acum sa dus la pantă:
Abundența sufletului a orbit
Lenjeria dvs. pură este pătată.

Dumnezeu vrea acum să fie glorificat
Nu în draga ta, draga mea,
Dar darurile duhului sunt împodobite
Trebuie să fiți sfinți în congregație.

El vrea, că acum este în flăcări
Sunteți o dragoste a Dumnezeului vostru,
Uleiul din vasele pe care le aveai,
Și a aparținut numai Lui.

Biserică, ridică-te! Mesia vine la tine!
Trezește-te! Corectează-ți lampa!
Pasii lui au fost deja auziti de sfinti,
Curând o căsătorie cerească și sfântă!

Trebuie să apar în lenjerie pură,
Fără pată, vină și păcat,
În zăpadă-alb, lumină și radiant
Odessa a devenit Mire.

Și astfel stați lângă Isus,
Gazdele de îngeri vă cântă,
Și tu ești în in fine și in subțire,
Coroana de aur pe cap.

Și Tatăl, aplecându-se peste Cheth,
Mâinile pentru doi.
Fiul lui Dumnezeu cu o mireasă sfântă,
Și Tatăl îi binecuvântează.

Chorusul cântă neagră,
Cerul creează ecouri ale cântecelor,
Iar Tatăl ceresc îl șterge
Lacrimile din ochi cu mâna.

Câți vor fi în cerul jubilării!
Timpul este aproape. Biserică, trezește-te!
Fii fericit! Uită-te la recompensa,
Și să lucrezi puțin mai mult.

Ai trăit mult în viața ta,
Dar totuși a rămas un pic,
În curând, sunteți la mila Celui-Bun
Pe teren vă veți sfârși viața.

Acolo veți primi răsplata voastră,
Fiți tari, rupeți cârpele!
Puneți inelele fine,
Pentru a intra în sărbătoarea căsătoriei, amen.

9 decembrie 2012, biserica despre carieră, 44
măzăriche
9 decembrie 2012, biserica despre carieră, 44
Nikolay Kalenik







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: