5 Motive pentru care nu se acceptă dușmanii noștri

5 Motive pentru care rugăciunile nu sunt acceptate

5 Motive pentru care nu se acceptă dușmanii noștri

Motivele pentru care rugăciunile nu sunt acceptate

Rugați-vă și cereți Atotputernicului să vă dea ceva sau să vă ia ceva dăunător. Dar, indiferent de cât de greu vei striga la Cel Atotputernic, dușmanii tăi rămân fără răspuns, iar tu nu înțelegi motivul. Ce cauți greșit? De ce nu răspunde Allah rugăciunilor voastre?







În primul rând, Atotputernicul aude și vede totul, cunoaște fiecare dorință și dorință.

Cel mai înalt a spus: "Dacă servitorii Mei vă întreabă despre Mine, atunci sunt aproape și răspund la chemarea omului care se roagă când El mă cheamă la Mine. Lăsați-i să răspundă și să creadă în Mine, poate că vor urma calea cea dreaptă "(2: 186).

În al doilea rând, că Atotputernicul răspunde apelurilor noastre, așa cum se spune în verset, avem nevoie de credință în El, de Iman puternic și de sinceritate în petiție.

Conform hadith-ului Trimisului lui Allah (pacea lui să fie), când Mu'min face un du'ah lui Allah, se întâmplă următoarele:

  1. Dua lui este acceptată și primește ceea ce dorește.
  2. El va primi o răsplată pentru dua sa în viața viitoare, dar nu în această lume.
  3. El este salvat de pierderile care s-ar fi putut petrece în viața lui, dar el nu știa despre el.

Motivele pentru care rugăciunile credincioșilor rămân fără răspuns sunt următoarele:

  1. Întrebați, dar nu faceți nimic în schimb

Cel Atotputernic a spus că răspunde rugăciunilor rugătorului și că, la rândul lui, trebuie să răspundă la El și să creadă în El. O persoană dorește ca Dumnezeu să-i dea ceva, dar nu dă nimic înapoi. Dumnezeu nu are nevoie de nimic, dar cum putem cere să dăm bine, dacă noi înșine nu ne străduim pentru bine și nu ne facem bine?

Prin urmare, dușmanii nu sunt acceptați dacă nu ne străduim pentru Dumnezeu - nu citim regulat rugăciunea, nu repetăm ​​în Ramadan, nu plătim zakat. Pedeapsa pentru neglijarea injuncărilor celui Atotputernic ar putea fi neaprobarea dușmanilor noștri.







Răbdarea este calitatea principală a credinciosului și trebuie să se manifeste în fiecare sferă a vieții sale. O persoană îl întreabă pe Dumnezeu, dar nu se întâmplă în momentul în care o persoană o dorește și devine nerăbdătoare. El disperă și se preda. El încetează să mai întrebe pe Cel Atotputernic și își pierde speranța pentru mila lui Allah. Deci, nerăbdarea introduce credinciosul într-un mare păcat - disperare la mila lui Allah.

Hadeeth spune: "Sclavul continuă să răspundă la motive până când cere ceva păcătos sau nu rupe legăturile de familie și până devine nerăbdător". Atunci când profetul (pacea lui este) a fost întrebat: "Cum o persoană devine nerăbdătoare, o trimis al lui Allah?" El a spus: "El spune:" M-am rugat, m-am rugat, dar tot nu am răspuns ".

Cunoștințele umane sunt foarte limitate. Allah știe despre fiecare lucru, viitor, trecut și prezent. Allah știe când este mai bine să trimiteți o persoană la acest lucru sau la acel lucru și acesta este cel mai bun mandat pentru persoana în sine. Poate că Atotputernicul nu trimite ceea ce cerem acum, deoarece ne va aduce rău. Poate că El ne testează cu răbdare și, în schimb, va răsplăti și mai mult. Prin urmare, nerăbdarea va duce o persoană la privare.

Rugăciunea este legătura dintre credincios și Cel Atotputernic, făcându-l mai aproape de Creator, deci ar trebui să fie îndreptat numai spre bine. Rugăciunea pentru aplicarea celor păcătoși și interzise și ceea ce va aduce păcatul omului nu va fi acceptată, deoarece va dăuna unei persoane.

  1. Nu credeți la momentul duetului

Dacă o persoană se roagă, dar nu reprezintă o modalitate de a găsi ceea ce cere, se dovedește că el nu crede în puterea și puterea Supremului, la care se supune fiecare lucru. Doar pentru că o persoană nu crede că se poate întâmpla ceva, nu înseamnă că Dumnezeu nu poate face acest lucru.

Nu știți că Allah:

  • Al-Aziz - Atotputernicul;
  • Al-Samad este capul tuturor lucrurilor;
  • Al-Qadir - are putere asupra tuturor lucrurilor.

Nu face duo și jumătate inimi, să fie încrezători și ferme în a crede în mila lui Allah.

"Să nu spună nimeni:" O, Allah, iartă-mă, dacă vrei! O, Allah, dă-mi mila ta, dacă vrei! Rugăciunea va fi hotărâtă în cererea sa și perseverentă în dorința sa. Adevărat, nimeni nu poate forța pe Allah la nimic. "

Hadeeth spune: "Oameni! Adevărat, Allah este Bine și El nu acceptă nimic altceva decât bine. Și, adevărat, Dumnezeu a poruncit credincioșilor la fel cum a poruncit mesagerilor, iar Cel Prea Înalt a spus: "Mesageri! Gustați binele și faceți faptele drepte. " (23:51). Atotputernicul a spus de asemenea: "O, care credeți! Mâncați din acel bine pe care vi l-am dat ... "(2: 172). Și apoi Profetul, salla Allahu aleihi wa sallam, a menționat omul acoperit de praf, cu părul răvășit, care este deja o lungă perioadă de timp este pe drum și ridică propriile mâini la cer (repetarea): «Doamne, Doamne», dar mâncarea este interzisă, și de băut este interzisă, iar hainele au fost interzise și la alăptat era tabu, așa cum poate fi dat un răspuns? "

Fă bine, atunci vei primi bine. Dacă de la voi veți primi binele, atunci veți primi binele. Ceea ce consumăm influențează relația noastră cu Atotputernicul. Evitați interzicerea.

Vezi și:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: