5 copeici de trafic renault (reno trafic)

De incredere, confortabil, spatios, drumuri în conținutul (filtru de Logan, uleiul nu este mai mare de 5 litri) de șasiu - toate pliabile (rulmenți cu bile - toate asamblate separat și nu), la coroziune - nu există, această galvanizare (praguri timp de 6 ani - cum au fost distruși și au rămas). Singurele locuri - marginea capotei / partea de jos a ușilor - urme de rugină.







Geometria mașinii și terenul accidentat sunt incompatibile. De asemenea, este foarte reticent să mergem de-a lungul noroiului (cernoziomul neclar). Nu am văzut partea tehnică.

Nimic semnificativ. La vânzare am ajuns la comerciant: verdictul a fost barul stâng stabilizator (am cumpărat, predat cu mașina), transpirația paletei și pompa de GUR - leziuni generice.

7 ani, a cumpărat unul nou. kilometraj 250.000, nu a fost nimic serios, consumabile. pandantiv ar fi din nou astfel.

O aragaz slab, nu este cald în înghețuri severe.

Capacitate, aterizare înaltă, tracțiune pe față, cald, controlabilitate. În mod specific în căutarea pentru o mașină de viață și de muncă, astfel încât roata, mecanica, benzina cu volanul pe partea frontala si la înălțimea de garaj a mers - opțiunile nu sunt atât de mult în cele din urmă a ales miezurilor și mi se potrivește la 100%. ZCH ieftin, tot ceea ce era necesar - ușor de găsit în magazine online bine cunoscute. Dinamica, desigur, nu sport, dar în oraș și pe pistă este destul

Deriva de la profesioniști - pe benzinke calea de curgere mai mare de 10, orașul de aproximativ 15. Cu toate că, de exemplu, mi X-Trail 2.0 Benz, de asemenea, consumă numai el tonă de marfă în vrac în timp ce la bord nu a luat, și el petrece 95th, în contrast de la traf, care este pe locul 92.
Am o bază lungă, este oarecum problematică să mă mișc înapoi, dar este rezolvată prin instalarea senzorului de parcare și prin introducerea geamurilor din spate.
Deci, acele minusuri speciale la mașină nu sunt dezvăluite. Cumparand, stiam ce si de ce iau, asa ca sunt fericit. Pentru toate îndoielile - recomandă cu siguranță.

Run 90tys - în plus față de întreținerea de rutină - înlocuirea rafturilor frontale, acestea funcționează, dar pe căderile de temperatură curge, sa decis să se schimbe. În plus, nu este atât de scump. A venit la înlocuirea calendarului, a cumpărat tot ce ai nevoie, iar a doua zi cred că am făcut această procedură. Dar aceasta este și o întreținere de rutină. În general, o mașină de încredere.

prețul pieselor este doar un coșmar. nu există specialiști normali și nu unde. motorul și sistemul de combustibil este un motociclist rar este foarte mic. Am fost surprins de modul în care salvează totul foarte repede chiar în fața ochilor noștri și nu ajută la nici un separator de filtre. Ea sparge totul și același lucru. Toți cei care scriu nu rupe sau chiar nu operează deloc. Înainte de a face acest lucru ieftin, mergeți la cel care o va face și întrebați cât de des vin vizitatori în sensul Trafic. Comparați cu T 4, lăsați-o să arate mai rău și călătorește mai rău, dar este SPIRITUAL și merge mai ieftin să opereze. Și mănâncă orice mașină, care este foarte capricioasă. Lil salaru fie Lukoil sau gasprom și întotdeauna apărat. Filtrul de combustibil după prima reparație a sistemului de alimentare cu combustibil a pus separatorul și a confundat. pentru a lucra numai T4. Și această mașină poate lua doar una nouă. Abia am vândut acest miracol și m-am mutat la un german vechi și nu-mi petrec astfel de sume acum pentru reparații. piesele de schimb sunt mai ușor de găsit, chiar dacă cele noi sunt contractate și sunt mai ieftine







тнвд de 2 ori. injectoare de 4 ori în 1,5 ani. Am rulat 70 de tone de km. Electricianul crede în mod constant. Turbina apropo a murit pentru o lungă perioadă de timp de 30 de tone de km. generator de reparații 10 tone r. repararea duzelor de la 7 tone pe duză la 14. turbină contractată 17 tone noi 40. Deschovye piese de schimb la toate acestea nu poate fi luată. după al doilea semestru, toate firele din blocul de pernă s-au înșurubat. și un astfel de gunoi foarte mult. roata rulment de la 4 tone poate fi, desigur, mai ieftină, dar nu puteți avea timp să-l puneți deoparte

O mașină de familie excelentă se menține bine pe pistă. Nu este super rapid, dar plăcerea de a conduce devine

Consumul în versiunea de benzină a orașului de la 14-20 de litri

Standard în revizia suspensiei de primăvară. Problema cu handheld-ul este mai precisă, cu un cablu care primește apă și este prins. A turnat petrol acolo și pe partea superioară a uleiului solid și totul este acum bun

Înainte de Trafikanycha au fost mașini, ultima WVkadilo, astfel încât să pot spun, kakchestvo laudatei german și nici pe departe, broasca nu este de calitate, atunci când miezurile, eu doar nu vreau altă mașină, confort, se potrivesc, se încălzește soba este suficient pentru întregul volum, vară de aer condiționat, precum și se descurcă de plante în orice îngheț, am exploatând mașina în fiecare zi, în orice vreme, pentru cei 5 ani de proprietate, nici podkoly, piese de arbore si sunt uneori mai ieftin decât germanii, aceasta este opinia mea personală pur pozitivă, chiar am Bateria costă 10 ani, Renault.

minus una, nu există specialiști, în funcție de electronică, dar toate versurile sunt, oficialii sunt stupizi până la punctul de rușine, nici nu mă prefac că fac nimic, totul se face la nivelul meșterilor meșteri și al banilor

A fost o defecțiune, mi-am schimbat viteza cu 6 trepte, fără probleme 4000 TR, motivul pentru care în fața mea Fritz tragea remorca și din moment ce 6 trebuia să fie schimbată după 120 km / h, a rupt-o, Dibil.

Pompa de injecție foarte scumpă și duzele și înlocuirea lor este de aproximativ 100000 frecați

nu uciderea pandantiv cald nu se descompune excelent de manipulare bună teren de ninsoare gheață ninsoare, dar în rațiune. simplu de reparat puteți face totul, cu excepția combustibilului. nu piese de schimb scumpe, dacă comanda de la Minsk în special cele contractuale mai ieftin decât în ​​regiunea Rostov cu 70%. Motorul lipsește chiar și într-un oraș încărcat pe care traseul este l / s. frânele sunt excelente pentru un astfel de hambar. Combustibilul intră în rezervor de 120 de litri, dar este adăugat lent din canistră până când rezervorul este ventilat

Supapa EGR a pus imediat la socoteală faptul că este efectuată în câmp în 15 minute fără ca o firmware să o pună la 180 de grade. filtrul de combustibil are nevoie de un separator

înlocuirea echipamentelor de combustibil cu 300 de tone de km pentru o comandă contractată în Minsk tpdv 3500 r dintr-un injector de 3400 ruble pe bucată Am mers prin Internet la Avito

1989, 2500 metri cubi. vezi Diesel, Box, Front Drive

spațiu de trecere excelent economic

caseta slabă foarte capricioasă foarte scump în reparația pieselor de schimb care nu se găsesc la comandă numai în colecție este costisitoare ca pentru o instant29

prima reparare cdp mai târziu echipamente de combustibil tvdd atomizers nicăieri pentru a configura reparații nu luate

Repararea nu este scumpă, ușor de întreținut, spațiu, rapid, economic, corp galvanizat.

Scaunele nu se îndoaie în dormitor.

Dacă cureaua de distribuție este întreruptă, supapa se va încovoaia.

Autoturismul a trecut 105.000 km Baze lungi pentru 9 pasageri de înlocuire a plăcuțelor într-un cerc pentru prima dată Filtre și ulei la fiecare 15000 km Rezervor de combustibil la 16000 km
Cauciucul este de 215h75h16s În mașină se potrivește totul

Chelyabinsk
Mesaje: 0 Membri:

Complet mecanic, consum redus de combustibil, piese de schimb, simple și fiabile în ciuda timpului.

mașină de familie bună

în principiu, nu au existat deficiențe în cinci ani.

pentru 70000 km nu a eșuat.

Comentariile proprietarilor Renault Trafic despre autoturismele lor:

5 copeici de trafic renault (reno trafic)

5 copeici de trafic renault (reno trafic)

5 copeici de trafic renault (reno trafic)

Alexander Sergeevich. Omsk







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: