25 Cele mai ciudate fobii sau cele mai exotice temeri pe care le întâmpină oamenii

25 Cele mai ciudate fobii sau cele mai exotice temeri pe care le întâmpină oamenii

Suntem obișnuiți cu faptul că mulți oameni se tem de șerpi, păianjeni sau înălțimi, iar acest lucru este chiar de înțeles. Dar, uneori, există temeri foarte ciudate - cum ar fi teama de butoane sau baloane, care nu par atât de amuzante pentru cei care suferă de ei.







Am adunat 25 dintre cele mai ciudate fobii umane, dintre care multe pot fi o tulburare gravă și provoacă mari probleme pentru persoană.

Uneori poate deveni un semn al schizofreniei (atunci când pacienții se plâng că fraza se rupe în cuvinte și silabele individuale).

Hexacosyoyhexecontaghexafobia - frica de numărul 666.

Atacul acestei boli a fost demonstrat în episodul "The Honking" al seriei animate Futurama. Apoi, Bender se temea să reflecteze în oglinda simbolurilor reflectate "0101100101" (666 în sistemul binar).

Există mai multe cazuri în care numărul de rute de transport a fost schimbat în alt număr pentru a evita acest lucru.

Hipopotomostrosesquipedalophobia - vorbeste de la sine - frica de cuvinte lungi.

Gnosisofobia (epistemofobia) - teama de a dobândi cunoștințe.

Este logic faptul că 70% dintre persoanele care suferă de această fobie sunt rezidenți ai mega-orașelor și orașelor mari. Această fobie a fost găsită și în "copiii Mowgli", care au crescut în afara societății umane.

Hidrofobia este o teamă de transpirație și de o răceală sau de teama de a deveni o sursă de miros neplăcut.

Cei care suferă de această fobie pot invidia păsările - nu au glande sudoripare, la fel ca transpirația nu este excretată la iepuri și porci.

Dextrofobia este o teamă a obiectelor situate în partea dreaptă a pacientului.

Rădăcinile bolii, aparent, merg în copilărie - când un om se aștepta la un pericol în dreapta.

Dorotobia este o teamă de a primi sau a face daruri.

Aceasta nu este probabil o fobie amuzantă, ci o problemă gravă care se bazează pe complexe și reproșuri pentru copii.

Kumpunofobia - teama de butoane.

Lakanofobia - teama de legume.

Amețeală, amețeli și respirație rapidă pot apărea la cei care suferă de această tulburare la vederea legumelor. Mirosul este de asemenea insuportabil. Unii nu vor mânca și produsul de lângă care era o legume.

Nepophobia este frica de nori.

De-a lungul timpului, pot lua alte forme și pot intra în frică de ceață sau de aer.

Omfalofobia este teama de buric.

Persoanele care suferă de această fobie, frica, atunci când cineva atinge buricul lor, și se tem să te atingi la buric altcuiva si uita-te la ei. Apariția acestei temeri este de multe ori din cauza faptului că butoanele de burta sunt asociate cu cordonul ombilical și uterul mamei. Uneori omfalofobii se tem să se gândească chiar la ombilicile.

Ombrobobia este o teamă de ploaie.

Frica poate duce la un atac serios de panică. Se crede că teama de ploaie poate fi generat din mai multe motive, inclusiv faptul că copiii sunt adesea interzis să iasă în ploaie, adăugând că acestea se pot îmbolnăvi. În plus, ploaia este adesea asociată cu depresia.







Pentarterophobia este frica de soacra.

Poate că a fost cauza multor anecdote, dar, de fapt, este un fel de frustrare atunci când o persoană pur și simplu nu este capabilă să comunice cu soacra sau soacra sa.

Pogonofobia este frica de barbă.

Prezentator Jeremy Paxman (Jeremy Paxman) a acuzat pogonofobii Air Force dupa ce a fost criticat pentru cântat # 65533; Lenie pe programul Newsnight, cu o barbă.

Papofobia este teama de Papa.

Un fenomen destul de rar. Este strâns legată de ierofobie (teama de preoți sau obiecte religioase). Această teamă, ca regulă, provine dintr-o traumă legată de Papă.

Triphobobia - teama de acumulare de găuri.

Persoanele care suferă de triphofobie se tem de obiecte cu multe găuri mici - sunt asociate cu pericolul. Deși acest tip de teamă nu este inclus în lista oficială a fobiilor, cu toate că, potrivit unor rapoarte, mii de oameni suferă.

Triphobobii se tem de obiecte cum ar fi faguri, bureți sau plante care au multe găuri mici. Simptomele triphofobiei pot fi greață, mâncărime și chiar atacuri de panică.

Hirofobiya - teama de a râde într-un mediu inadecvat (de exemplu, la o înmormântare).

Mecanismul acestei frici este asociat cu reacția de protecție a corpului, care poate să reacționeze ciudat la o situație șocantă și să fie protejată de o manifestare de bucurie.

Chronofobia este o teamă de timp.

Un om bântuit de ideea de timp, suspans - „Când ceasul X“, „Eu cred că nu se va termina“, și frica de viitor, a vitezei de curgere de timp, reflecții în stilul „nu am avut timp (nu am timp)“ , "Cât timp am încă" și așa mai departe.

O persoană încetează să mai observe viața, toată atenția este concentrată asupra fluxului de timp și asupra anxietății, depresiei, care este legată de aceasta.

Filofobia este o teamă de a se îndrăgosti.

Cu toate acestea, unii psihologi consideră filofobia o frică deghizată de respingere sau pur și simplu de îndoială de sine.

Punctumophobia este o teamă de a primi un mesaj cu un punct la sfârșit.

Riterofobia este teama de a face o greșeală într-un cuvânt sau de a nu observa o înlocuire automată.

Apoi, trebuie să verificați dublu ce ați scris de mai multe ori. Apropo,

AutoCorectarea poate fi dezactivată - și viața devine imediat mai ușoară.

Persoana din acest caz este speriată de faptul că a trimis o pisică sau altceva frivol la chat.

Selfphobia este frica de un Ego rău.

Poate fi exprimată într-o lovitură isterică pentru a obține cel mai bun rezultat. De fapt, cazul este grav și poate duce la consecințe triste.

Într-un sens, cunoscut de mulți utilizatori și te face să crezi că ai făcut ceva greșit.

Am trecut prin listă și am găsit câteva fobii, dar de ce vă este frică?

Dombrovskaya Lyudmila Grigoryevna

Psiholog, psihanalizator - Krasnodar

M-am pierdut. Și dacă te-ai uitat, au răspuns, dar nu au răspuns la ceea ce te așteptai? Sunt sigur că și acest nume a fost inventat. Cine, mă întreb, face asta? Și dacă nu în ordine alfabetică, dar pentru anumite grupuri de clasificare există?

Abrosimova Julia Alexandrovna

Psiholog, antrenor hipnolog de antrenor - orașul Saratov

Ce fobii, după părerea dvs., sunt cele mai frecvente în cererile clienților? Pentru mine, de exemplu, cu fobiile sociale vin într-un compartiment cu alte probleme.

25 Cele mai ciudate fobii sau cele mai exotice temeri pe care le întâmpină oamenii

Psiholog, psihoterapie psihologică clinică - Moscova

O fobie, de obicei ca o cireșă pe tort, este cel mai strălucitor și mai tulburător simptom al întregului complex de probleme.

25 Cele mai ciudate fobii sau cele mai exotice temeri pe care le întâmpină oamenii

Psiholog, psihoterapie psihologică clinică - Moscova

Cel mai adesea, aceștia sunt tratați cu fobii sociale și atacuri de panică.
De fiecare dată are o nevroză proprie.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: