Soarta meciului "miner" - "Dynamo" a decis un gol - știri Donetsk

În meciul central al celui de-al doilea tur al Premier League Șahtiar sa întâlnit cu Dynamo Kiev.

La o saptamana dupa o victorie increzatoare in duel pentru Super Bowl (2-0), minerii s-au intalnit cu Dynamo in campionatul ucrainean. În zona centrală Paulo Fonseca într-un cuplu de Taras Stepanenko a pus Alan Patrick, în apărarea centrală, împreună cu Yaroslav Rakitskiy a venit Serghei Krivtsov, pentru care jocul cu oamenii de la Kiev a fost 100 de ani în „Miner“. Tyson, care a primit daune minore, sa recuperat.

Înainte de întâlnire, jucătorii au plătit un minut de tăcere pentru a onora amintirea celor care au murit în ultimele zile ale soldaților UAT, informează serviciul de presă al clubului Donetsk.

Soarta meciului

Echipele au început cu prudență. Minutele de start au trecut în luptă egală, fără momente deosebit de periculoase. Oponenții au efectuat, în principal, atacuri poziționale, și numai în timp, minerii au preluat avantajul teritorial. Prima șansă de a excela a fost la Bernard. Brazilianul a pătruns în penalty "Dynamo", dar cu lovitura de la piciorul stâng, portarul oaspeților s-au confruntat.

În minutul 32, Jaroslaw Rakytsky a executat periculos standardul - mingea a zburat puțin peste bara transversală. Imediat, Tyson a condus la poarta Ferreira, dar apărătorul a reușit în ultima clipă să facă față lui Facundo.

În final, atacul a fost atacat de șahtiar. Din nou, ocazia de a înscrie a avut Bernard, dar lovitura sa de la lovitura libera a lovit peretele. Ei bine, cel mai strălucit episod a avut loc în minutul 41. Ismaily de pe flancul stâng atârna, Darijo Srna a aruncat capul pe Facundo Ferreyra, numai Maxim Koval salvat după ce a lovit partenerii argentiniene, cu o muscă.

Imediat după încheierea pauzei, oaspeții au deschis un cont. Diemercy Mbokani bate Serghei Krivtsov și tocmai a lovit capul. Forțele mari de tip "portocaliu-negru" s-au mișcat înainte, dar șansa a fost ca Dynamo - Deryl Gonslales să lovească din deplasare.

După acest moment, evenimentele principale s-au desfășurat la porțile lui Maxim Koval. Deci, în minutul 62, chiar și Marlos ar putea egaliza. El a primit o pasă de pe partea dreaptă a lui Dario Srna, care a ratat din poarta - o centrare perfectă.

Tyson a acționat individual individual: brazilianul a bătut frumos pe apărător, a trecut unul câte unul, dar lovitura sa puternică la dreapta a scuturat doar bara transversală.

În minutul 65, Paulo Fonseca a făcut prima înlocuire, eliberându-l pe Viktor Kovalenko în locul lui Taras Stepanenko. Donchansii au continuat să atace și să creeze momente. Șansa de a excela a fost ratată de Facundo Ferreira: partenerii l-au dus într-o poziție de șoc, dar portarul lui Kiev ia salvat din nou echipa.

În minutul 79, Dentinho a apărut, înlocuindu-l pe Bernard. În curând, Alan Patrick a părăsit terenul, iar Gustavo Blanco Leshchuk a intrat în joc, iar "minerii" au început să acționeze în două. La sfârșitul meciului, Dentinho a avut o bună replică, dar mingea, după ce a lovit legătura, a trecut chiar peste bara transversală. În minutele finale, a atacat "Shakhtar", dar pentru a schimba numerele de pe tabloul de bord nu a reușit.

"Miner": Pjatov Srna (k) Kryvtsov, Rakytskyy Ismail, Stepanenko (Kovalenko, 65), Alan Patrick (Blanco Leshchuk, 86), Marlos, Tyson, Bernard (dentina, 79), Ferreira

De rezervă: Shevchenko, Butko, Hocholava, Petryak

Antrenor principal: Paulo Fonseca

"Dynamo": Koval, Morozyuk, Hacheridi, Kadar, Vida, Shepelev Sidorchuk, Jarmolenko (k) Harmash (Korzun, 80), Gonzalez (Tsygankov, 70), Mbokani (Bessedin, 77)

Piese de schimb: Rudko, Kendzer, Gusev, Buyalsky

Antrenor principal: Alexander Khatskevich

Avertismente: Gonzalez (53), Koval (68), Sidorchuk (84), Hacheridi (84), Korzun (88)