9 Lucruri pentru care femeile ar trebui să renunțe la scuze

Cu toții cel puțin uneori ne exprimăm regretul dacă greșim. Dar cercetătorii au realizat un studiu și au constatat că aceasta este mai frecventă pentru femei decât pentru bărbați. Reprezentanții sexului echitabil au o probabilitate de 37% mai mare de a-și cere scuze pentru comportamentul lor decât însoțitorii lor. Și, de obicei, se întâmplă din motive fictive, care pur și simplu nu costă o bătaie de conștiință. Deci, vă prezentăm 9 lucruri, din cauza cărora femeile nu ar trebui să se simtă vinovate.

9 Lucruri pentru care femeile ar trebui să renunțe la scuze







Pentru dorința de relaxare

"Scuzați-mă, nu va fi prea mult dacă voi lua o zi de vineri viitoare?"

Concediile regulate, concediile medicale și chiar promovarea sunt toate drepturile pe care le aveți în întregime. Prin urmare, pentru dorința de a lua o zi liberă, nu trebuie să-ți cereți scuze.

Pentru aspectul, care nu este întotdeauna perfect

"Îmi pare rău, dar arăt groaznic. Am părul murdar și o lipsă clară de produse cosmetice. Sunt doar dezgustător!

Chiar dacă în câteva zile vă permiteți să vă relaxați și să opriți cu atenție crearea de frumusețe, acest lucru nu înseamnă că ați devenit un renunțat. Chiar și fără o manichiură ideală, femeile rămân membre ale societății.

9 Lucruri pentru care femeile ar trebui să renunțe la scuze






Pentru a reaminti datoriile

"Mă simt foarte inconfortabil, îmi pare rău, dar poți să-mi reintroduci acest pahar?"

De ce să te simți inconfortabil? Dacă o persoană a împrumutat ceva, atunci trebuie să-l returneze proprietarului. Și asta trebuie să fie jenant pentru el.

Pentru a-ți exprima părerea

"Mă scuzați, dar cred că acest plan este cu adevărat irațional".

Nu cereți niciodată iertare pentru convingerile voastre. Mai bine apărați-i.

Pentru un răspuns precoce

Tocmai mi-am văzut scrisoarea. Îmi cer scuze că nu am putut răspunde înainte! "

Pe de o parte, ignorarea poate părea interlocutorului un comportament destul de nepoliticos. Dar, pe de altă parte, fiecare persoană are forță majoră, pentru care nu este responsabil.

9 Lucruri pentru care femeile ar trebui să renunțe la scuze

Pentru manifestarea emoțiilor

"Iartă-mă, nici măcar nu-mi pot imagina ce a venit peste mine ... Acum mi-e rușine de incontinența mea"

Chiar și bărbații au uneori o lacrimă. Deci este cu atât mai iertată pentru o femeie.

Pentru o coliziune bruscă

Un om de trecere atinge accidental o femeie. Reacția ei: "Îmi pare rău!"

Pentru o solicitare adresată unui lucrător de serviciu

„Bună ziua. Scuză-mă, poți să-mi aduci cafea?

Clientul nu se poate simți vinovat în fața angajatului instituției pentru a fi client. Prin urmare, învățați să purtați pur și simplu serviciile fără timiditate inutilă.

9 Lucruri pentru care femeile ar trebui să renunțe la scuze

Pentru economii

"Scuzați-mă, pot comanda doar o cocă dieta"?

Acest lucru este normal dacă nu aveți mijloace sau pur și simplu nu doriți să cumpărați vin francez scump. Doar comandati o dieta de cocs - si nu va cereti scuze pentru aceasta.

9 Lucruri pentru care femeile ar trebui să renunțe la scuze







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: