7 Principalele atracții din Phnom Penh, pe care le-am privit în capitala Cambodgiei - descriere și fotografii

7 Principalele atracții din Phnom Penh, pe care le-am privit în capitala Cambodgiei - descriere și fotografii
Atracțiile din Phnom Penh sunt cele mai interesante locuri din capitala Cambodgiei, vizitate de localnici și de turiști. Phnom Penh - capitala și cel mai mare oraș al Cambodgiei, în funcție de locuitori, devine din nou un oraș minunat, așa cum a fost înainte de a ajunge la putere la Khmer Rouge. Știam despre el din istorie cu mult timp în urmă. Și, deși popularitatea acestei metropole asiatice, în comparație cu mult mai celebrele temple ale lui Angkor. nu este la un nivel atât de ridicat, dar mulți turiști vin și zboară spre capitala Cambodgiei pentru a cunoaște cultura țării. Ce să vezi în Phnom Penh? Există multe atracții diferite. Acesta este un complex palat regal și clădiri coloniale istorice, temple budiste, vederi frumoase și o promenadă pitorească, această bucătărie tradițională din Khmer, un spectacol de neuitat de apsar și o viață de noapte bogată. Iar spiritul unic al țării și cumpărăturile interesante. Și toate acestea sunt într-un singur oraș, despre impresiile mele de a vizita cele mai importante atracții pe care le voi spune în acest articol.







7 Principalele atracții din Phnom Penh, pe care le-am privit în capitala Cambodgiei - descriere și fotografii

Am zburat la Phnom Penh din Bangkok împreună cu prietena mea în turul nostru independent din Cambodgia. Am plănuit să vedem capitala cambodgiană și cele mai importante locuri din ea. Sa dovedit că este atât de mult interesant! Fiecare dintre ele provoca sentimente amestecate, pentru că printre ei există altare budiste clasice, plin de viață pe piețele asiatice, cu toate plusuri și minusuri sale, și îngrozitor pentru percepția probelor istoriei recente de război civil și genocid. Și toți au lăsat amprenta asupra apariției orașului modern și de mult timp ne-am amintit.

Călătoriți la Phnom Penh, la fel ca în toată Cambodgia. puteți merge pe jos sau cu moto-taxi (costul de călătorie 1 dolar). O altă opțiune este de a comanda o mașină sau un tuk-tuk. Am mers foarte mult și, uneori, am comandat un șofer în hotel când era necesar să mergem departe.

Principalele atracții ale orașului Phnom Penh. spre deosebire de toate atracțiile din Angkor. sunt situate nu atât de departe unul de altul și toate pot fi văzute într-o singură zi, făcând un traseu de mers pe jos în partea centrală a orașului. La urma urmei, distanța dintre cele mai îndepărtate nu este mai mare de 3 km. Numai Muzeul Genocidului se află pe margine, iar câmpul de moarte Chuong-Eck este, în general, în afara orașului. Am mers acolo o zi întreagă. Deci, poate fi suficient și două zile pentru a vedea Phnom Penh.

Vă recomand să ajungeți cel puțin două zile întregi și este mai bine să alocați o jumătate de săptămână. Deci, puteți să vă uitați încet la capitala Cambodgia și să vă relaxați puțin. Și veți vedea și fostul capital al Cambodgiei, Udong, precum și câteva temple pre-Angkor din provincia Takeo.

7 Principalele atracții din Phnom Penh, pe care le-am privit în capitala Cambodgiei - descriere și fotografii

Harta Phnom Penh cu atracții

Atracții principale din Phnom Penh

Am decis să identific cele șapte cele mai importante, după părerea mea, obiectivele turistice din Phnom Penh.

1. Palatul Regal și Pagoda Argint

Mi-a plăcut mai ales Palatul Regal din Phnom Penh. Este reședința actuală a regelui Cambodgiei, construită de regele Norodom în 1866. Apoi, capitala Cambodgiei a fost decisă să se mute la Phnom Penh de la Udong. Multe clădiri importante au fost deschise pentru vizitare. De mare interes este Pagoda Argint, în care regele se întâlnește cu călugări și deține recepții importante regale. Și în ea sunt principalele moaște ale Cambodgiei. Odată ajuns aici, Buddha de Smarald a fost păstrat.

Aspectul exterior al complexului palatului a fost influențat de influența franceză (mai ales asupra grădinilor frumoase), iar stilul Palatului Regal din Bangkok a fost împrumutat în timpul construcției sale. Cu toate acestea, aici există o atmosferă unică.

Cel mai bine este să veniți aici dimineața, până când este foarte cald și puțini turiști. În Palatul Regal, puteți petrece cu ușurință două-trei ore.

7 Principalele atracții din Phnom Penh, pe care le-am privit în capitala Cambodgiei - descriere și fotografii

Grădinile din jurul Sala Tronului din Palatul Regal din Phnom Penh

2. Muzeul Național din Cambodgia

Acesta este situat lângă Palatul Regal. Prin această clădire magnifică nu puteți trece dacă vă plimbați pe malul râului Tonle Sap. Clădirea Muzeului Național este luminos-burgundă, poate fi văzută din afară. Aici sunt colectate toate cele mai importante artefacte legate de istoria țării: numai exponatele Angkor - aproximativ 5000! Acest muzeu este renumit pentru faptul că puteți vedea originalul faimosului statu al regelui Leprous sau al bronzului Vișnu al secolului al XI-lea. De asemenea, în sălile sale este o imensă colecție de statui post-Angkor ale lui Buddha.

Și în fiecare zi, la ora 19, în grădina Muzeului Național puteți vedea spectacolul tradițional al dansurilor Apsar. Costul de prezentare este de 15 USD.







Din păcate, în interiorul muzeului nu se poate fotografia.

7 Principalele atracții din Phnom Penh, pe care le-am privit în capitala Cambodgiei - descriere și fotografii

Muzeul Național

Acest deal nu foarte înalt, pe lângă care se află pagoda activă Wat Phnom, a jucat un rol semnificativ în istoria Cambodgiei. În acest loc, în secolul al XVI-lea, a fost fondat orașul Phnom Penh, numit după un deal și o femeie pe nume Penh.

Templul actual a fost reconstruit la începutul secolului XX. Pe teritoriu există o mică stupă, un vihan în interiorul căruia lucrează un atelier și o statuie a regelui Angkor Ponea Yata, care a decis să își mute capitala din Angkor în regiunea sud-estică a țării.

Wat Phnom nu este nimic deosebit de important. Merită să vedeți numai dacă aveți un interes deosebit în istoria Cambodgiei. Am petrecut 15-20 minute acolo.

7 Principalele atracții din Phnom Penh, pe care le-am privit în capitala Cambodgiei - descriere și fotografii

Stupa din Wat Phnom și naga cu șapte capete de la poalele dealului principal din Phnom Penh

4. Amplasarea râului Tonle Sap

7 Principalele atracții din Phnom Penh, pe care le-am privit în capitala Cambodgiei - descriere și fotografii

Persoanele din Phnom Penh iubesc foarte mult pervazul

În cel mai frumos loc din centrul orașului se află digul râului Tonle Sap. Acesta ocupă un loc foarte important și important în viața locuitorilor capitalei Cambodgiei. Aici se află toate atracțiile principale ale orașului Phnom Penh - Palatul Regal, Muzeul Național. 178 care duce la muzeu, cunoscut sub numele de Street Art, aici puteți cumpăra cele mai bune suveniruri făcute de meșteri calificați - de la picturi la produse de matase. În nord, de la chei, se ajunge la stradă până la templul din Wat Phnom, iar în sud puteți vedea cum râul Tonle Sap se îmbină cu marele Mekong.

Am vizitat digul de mai multe ori. Seara este destul de zgomotos și aglomerat - aproape toți locuitorii orașului Phnom Penh vin aici pentru o plimbare. temple deschise mici pentru rugăciunile și ofertele de tăvi de alimente sunt tratate tuturor participanților, muzicienii joacă și distra turiști în speranța de a câștiga bani. Am fost curios să văd viața zilnică a cambodienilor. Și în dimineața de pe malul digului puteți întâlni zorii. Și oamenii sunt considerabil mai puțin.

Și pe râul Tonle Sap puteți naviga pe o barcă frumoasă. Aceasta vă diversifică timpul liber în capitala Cambodgia. O astfel de croazieră care durează câteva ore costă de la 20 de dolari. Prețurile depind de durata și numărul de turiști. Bărcile pleacă de la dig în apropiere de Wat Phnom și de vechea piață.

7 Principalele atracții din Phnom Penh, pe care le-am privit în capitala Cambodgiei - descriere și fotografii

Croaziera pe râul Tonle Sap

Într-adevăr, o piață tradițională, Psar Tmei, totuși surprinde instantaneu. Acesta este situat lângă bulevardul Norodom. Când vă apropiați de el, veți vedea o clădire galbenă mare în stilul artei deco. În traducere, numele său înseamnă "piață nouă". Cu toate acestea, printre turiști, denumirea "piață centrală" - piața centrală a devenit mai frecventă. Pe Psar Tmej pot cumpăra totul - de la bijuterii la haine, de la suveniruri la alimente. Asigurați-vă că mergeți la cumpărături aici. Prietena mea Paul a ales foarte atent o fusta si a fost foarte multumita de achizitie.

7 Principalele atracții din Phnom Penh, pe care le-am privit în capitala Cambodgiei - descriere și fotografii

Psar Tmei - o clădire la modă a pieței centrale a capitalei Cambodgiei

6. Muzeul de genocid Tuol Sleng

Muzeul de Genocid, situat în Phnom Penh, Tuol Sleng, servește ca o amintire a regimului sângeros și nebun Khmer Rouge. Ei au transformat clădirea școlii într-o închisoare S-21 - un loc pentru confesiune și tortură. În timpul puterii Pol Pot în anii 70 ai secolului XX, un număr mare de oameni nevinovați au fost torturați sistematic aici. Încercând să obțină confesiunile necesare, Rudii Khmer au ținut oamenii aici de luni de zile în condiții inutile. Mai mult de 17.000 de oameni au fost duși la câmpul morții de către Chong Eck pentru execuție. Am reușit să supraviețuim unităților.

Cred că este un loc dificil din punct de vedere emoțional de vizitat. Dar cunoașterea este necesară pentru înțelegerea istoriei Cambodgiei.

7 Principalele atracții din Phnom Penh, pe care le-am privit în capitala Cambodgiei - descriere și fotografii

Clădirea școlii, care a devenit o închisoare și un loc de tortură pentru mii de oameni. Acum este Muzeul Genocidului din Phnom Penh

7. Câmpul de moarte al lui Choeng Eck

Acesta este un loc dificil pentru percepția umană a locului este situat la 16 km de Phnom Penh. Oamenii au fost aduși aici pentru executare, torturați după tortură. Execuția a fost condusă cu muzică puternică, astfel încât strigătele victimelor nu au fost auzite. Rudele khmer nu aveau un număr mare de arme și gloanțe și, prin urmare, au inventat modalități teribile de a ucide.

Pe câmpul de moarte Choeng Eck există o pagodă cu cranii celor ale căror rămășițe au fost săpate după răsturnarea regimului Pol Pot. Acum, acesta este locul înmormântării în masă a victimelor roșilor khmer și a memorialului. Din păcate, acesta nu este singurul domeniu de deces din Cambodgia.

Mi sa părut un loc foarte înfricoșător, în ciuda faptului că nu există nimic de genul acesta aici. Dar totuși, povestea sângeroasă este încă în aer și este simțită. Nu aș recomanda să vii aici oameni prea impresionați.

  • Program de lucru: 7.30 - 17.30
  • Costul vizitei: 6 USD

7 Principalele atracții din Phnom Penh, pe care le-am privit în capitala Cambodgiei - descriere și fotografii

Stupa memorială în cinstea a 17.000 de morți și oameni torturați

Ce altceva să vezi în Phnom Penh

M-am uitat la aproape toate atracțiile principale din centrul orașului Phnom Penh, am vizitat malul mării și am mers la Muzeul Genocidului. Dar, pe malul râului, Tonle Sap nu înota. Aș dori să vizitez capitala Cambodgiei pe o barcă de la Phnom Penh la Siem Reap sau să fac o mică croazieră spre insule.

De asemenea, mi-ar plăcea foarte mult să văd fosta capitală a Cambodgiei, Udong, despre care se spune că este de asemenea interesantă din punct de vedere istoric, dar în comparație cu Angkor nu este atât de faimos. Și erau câteva temple antice pre-Angkor din provincia Takeo, pe care aș vizita cu bucurie.

După cum puteți vedea, în ciuda popularității mici, în Phnom Penh are ceva de văzut. Și aici merită să vină, de asemenea, pentru că orașul în stil asiatic este frumos, divers în vedere și bogat în impresii.

E bine de știut

Zboruri ieftine către Phnom Penh pot fi achiziționate aici:

Cum să alegi un hotel în Phnom Penh?

  • Întotdeauna folosesc site-ul Booking.com pentru a căuta hoteluri, deoarece există cea mai largă alegere, cele mai detaliate informații și puteți citi recenziile. Dar, cel mai important, există adesea reduceri bune
  • Înainte de rezervare, compar în mod necesar prețurile cu alte motoare de căutare. De exemplu, pe site-ul Hotellook.ru am găsit în mod repetat oferte mai profitabile (diferența de preț poate fi până la jumătate din costul pentru același număr!).

În Phnom Penh, am rămas la hotelul Number 9 >>. Se află la câțiva pași de palatul regal. Voi nota mai ales micul dejun delicios. Există o piscină, care este deosebit de importantă în sezonul fierbinte.

Verificați tarifele și rezervați o cameră în Phnom Penh City, faceți clic aici.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: