11 Lucruri despre care nu știai despre Ernest Hemingway

Mai jos sunt prezentate fapte puțin cunoscute despre viața scriitorului, luate din vechile interviuri și declarațiile sale personale.

11 Lucruri despre care nu știai despre Ernest Hemingway

1. Hemingway, probabil odată ce a trăit, a băut și a dormit cu un urs pentru un cuplu.






În partea a articolului, în cazul în care cu Hemingway la bar începe să vorbim despre urși din Bronx Zoo, Ross, dorind să arate cât de bine un scriitor obține, împreună cu animalele, menționează următoarele: „Într-o zi, în Montana, a trăit sub același acoperiș cu ursul, ursul a dormit lângă el, a băut și a fost un prieten apropiat.

Deoarece acest lucru pare a fi nebunie și nu este menționat în altă parte, nu este clar dacă fraza Ross era o informație exclusivă sau întreaga poveste este ficțiune.


2. Hemingway a văzut penisul lui F. Scott Fitzgerald și a evaluat "normalitatea" lui.

11 Lucruri despre care nu știai despre Ernest Hemingway

Hemingway îl chema pe Fitzgerald în camera bărbaților și apoi spuse: - Ascultă-mă, totul e în regulă cu tine. Ești în regulă. Totul este perfect normal. " A continuat să-l liniștească pe Fitzgerald: "Priviți de sus și sub un unghi distorsionat. Du-te la Louvre și uită-te la statui, apoi du-te acasă și te uiți la oglindă, în profil.

3. Hemingway a spus odată că nu știe cel mai bun mod de a cheltui bani decât de a cumpăra șampanie.

11 Lucruri despre care nu știai despre Ernest Hemingway

Potrivit unui articol din New Yorker din 1950, Hemingway a fost supărat când oamenii în compania căruia ia luat masa au oferit să iasă din masă fără a termina șampania rămasă.

"O jumătate de sticlă de șampanie este inamicul omului", a spus Hemingway.

"Și noi toți ne-am așezat la masă din nou", scrie Ross în paginile New Yorkerului.

Adăugând la sine șampanie, Hemingway pronunță cuvintele, care mai târziu au devenit aripi: "Indiferent cât de mulți bani am, nu știu despre o modalitate mai bună de al cheltui decât pe șampanie".

4. KGB-ul la invitat în secret pe Hemingway să devină spionul lor și a fost de acord.

11 Lucruri despre care nu știai despre Ernest Hemingway

Potrivit documentelor menționate în carte, Hemingway a fost recrutat în 1941 și a fost gata să ajute în orice mod posibil, dar niciodată nu a oferit nici o informație utilă. Nu este clar de ce sa întâmplat acest lucru: fie Hemingway a tratat inițial acest lucru ca fiind distractiv, fie că sa dovedit a fi un spion rău.

"Numele lui Mena este Hemingway, Ernest Hemingway" - prea greoaie, nu sună.

5. Bătrânii Hemingway au fost monitorizați de FBI.

11 Lucruri despre care nu știai despre Ernest Hemingway

6. Hemingway credea că absența a două bătălii bune pe an este "periculoasă" pentru oricine.

11 Lucruri despre care nu știai despre Ernest Hemingway

Într-un articol menționat anterior din 1950, Ross descrie modul în care Hemingway a perceput întrebarea atitudinii sale față de luptele fără sens:

Hemingway mi-a dat o privire lungă, reproșantă. "Fiica, trebuie să vă amintiți că să participați la luptă și să pierdem mult mai rău decât să nu luptăm deloc", a spus el. Mai mult, scriitorul a recunoscut că, după întoarcerea sa din Europa, el și prietenii săi au fost implicați în multe lupte, deoarece a considerat absolut necesar să experimenteze astfel de câteva ori pe an. "Dacă nu te lupți prea mult, atunci după ce te obișnuiești cu asta, nu vei reuși să te apropii de asta", a spus el. "Ce poate fi foarte periculos." Sa oprit din cauza tusei scurte. "Și într-o zi", a rezumat Hemingway, "va trebui să lupți, dar nici măcar nu poți ridica degetul".







7. James Joyce a început luptele în baruri și apoi a sunat-o pe Hemingway.

11 Lucruri despre care nu știai despre Ernest Hemingway

În cartea sa Hemingway, Kenneth Schuyler Lynn citează cuvintele scriitorului cu privire la modul în care el și James Joyce și-au petrecut timpul împreună:

"Am putea ieși din casă pentru o băutură", a declarat Hemingway reporterului Time la mijlocul anilor '50, "cum Joyce reușește deja să intre într-o luptă. Nici măcar nu-l vede pe infractor în mod corespunzător, dar el deja strigă: "Hai, Hemingway, să-l faci cu el!" ".

8. Hemingway a spus că pleoapele lui sunt incredibil de subțiri, așa că întotdeauna se trezește în zori.

11 Lucruri despre care nu știai despre Ernest Hemingway

Acest lucru aflăm din nou din articolul lui Ross despre New Yorker, iată ce scrie: "El se trezește întotdeauna în zori, pentru că pleoapele lui sunt incredibil de subțiri, iar ochii lui sunt deosebit de sensibili la lumină".

Mai mult, ea citează cuvântul Hemingway cu cuvânt: "Am văzut toate răsăriturile care au fost în întreaga mea viață, și acesta este un bun jumătate de secol". Apoi continuă: "Mă trezesc dimineața și creierul meu începe imediat să facă propuneri, singura modalitate de a scăpa de el este să-i spui sau să scrie."

9. El a marcat numărul de cuvinte scrise pe zi, pe o bucată de carton atașat la perete.

11 Lucruri despre care nu știai despre Ernest Hemingway

Jurnalistul american George Plimpton a intervievat pe Hemingway în "Cafѐ Madrid" în mai 1954. În articolul său, Plimpton scrie:

„El spune ca progresul său de zi cu zi -“ să nu ne înșelăm singuri „- o masă mare, desenat pe o bucată de cutii de carton și agățat pe un perete sub un trofeu de vânătoare - gazelă cap. Cifrele din grafic arată numărul zilnic de cuvinte scrise și variază de la 450, 575, 462 de 1250 și înapoi la 512, numere mari în zilele în care Hemingway a încercat să lucreze un pic mai mult, astfel încât să nu se simtă vinovat, a trimis următorul pescuit zi în Gulf Stream.

10. A terminat sfârșitul romanului "Adio la arme!" De 39 de ori.

11 Lucruri despre care nu știai despre Ernest Hemingway

În același "Cafѐ Madrid", în 1954, Plimpton învață de la Hemingway că a repetat în mod repetat sfârșitul uneia dintre cele mai faimoase opere.

Plimpton a întrebat de câte ori Hemingway a modificat-o, la care scriitorul a răspuns: "Depinde de circumstanțe. Am rescris ultima pagină "Adio la arme!" De 39 de ori înainte de sfârșit mi-a aranjat. "

Jurnalistul a fost surprins: "A fost o problemă? Ce cauzează astfel de dificultăți? "

Hemingway a răspuns: "Găsiți cuvintele potrivite".

11. Așa a vrut Hemingway să își petreacă ultimele zile ...

11 Lucruri despre care nu știai despre Ernest Hemingway

Articolul din The New Yorker citează declarația completă a lui Hemingway despre modul în care el reprezintă bătrânețea ideală:

„Ceea ce aș dori când sunt bătrân, așa că trebuie să fie un om bătrân înțelept, care nu poate lipsi“, - a spus el, apoi se opri pe scurt, în timp ce chelnerul pus în fața lui un fel de mâncare cu sparanghel și anghinare și se toarnă „The Tavel“. Hemingway luă o gură de vin și dădu din cap către chelner. „Aș dori să văd noi luptători, cai, balet, motocicliști, femei, toreadori, artiști, avioane, ticăloși de toate culorile, noi cafenele, cele mai renumite curvele, restaurante, vin de epocă, actualități, dar în cele din urmă nu ar fi scris despre toate acestea și linii ", continuă el. "Dar aș scrie scrisori prietenilor mei în cantități imense și voi primi feedback de la ei. Aș vrea să fac dragoste de până la 85 de ani, ca Clemenceau. Dar nu aș vrea să fiu ca Bernie Baruch. N-ar avea tot timpul să se așeze pe băncile din parc, cu toate acestea, uneori, aș merge acolo pentru a hrăni porumbeii, dar eu cu siguranță nu ar purta o barbă lungă, astfel încât ar fi fost singurul om vechi nu-i plăcea lui George. George Bernard Shaw. " Se opri și își aruncă mâna peste barbă, apoi se uită îngrozitor la cameră. - Nu l-am întâlnit niciodată pe domnul Shaw, spuse el. "N-am mai fost niciodată în Niagara Falls. Dar cu siguranță aș lua parte la curse de cai pe rockeri [un fel de teste de cai, când un călăreț stă într-un cărucior special cu două roți]. Aici nu vei ajunge la înălțimi până când nu ești cel puțin 75. Apoi mi-aș lua un tânăr club de baseball, poate ca domnul Mack. Dar nu voi gesticula echipa mea în timpul meciului - voi rupe, ca să spun așa, tradiția. Încă nu mi-am dat seama ce i-aș putea semna pentru ei. Și când sa terminat, voi fi cel mai frumos cadavru de la Floyd's Beauty. Doar nebuni speră pentru viața de apoi. Cine, în iad, poate să aibă grijă de viața sufletului, atunci când datoria oricărui om vrednic este să-i poți spune la revedere fără regrete inutile. În mod similar, atunci când vinzi ceva special pentru tine, dar nu-l poți mai deține, cerând cât mai mult posibil, astfel încât să devină cel mai scump dintre tot ce a fost vreodată vândut. Nu este atât de greu să mori. El râde, la început fără sunet, apoi cu voce plină. "Nu mai faceți griji", spune el. Degetele drepte, Hemingway ia un fir lung de sparanghel și o tratează fără nici un entuziasm. "Numai cei mai buni dintre noi mor, nu regretăm", spune el în cele din urmă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: