6 Modalități de promovare a conținutului pe sitelinkat

LinkedIn, poate nu este la fel de mare ca Facebook, dar dacă lucrați în B2B, este necesar. În plus, dacă sunteți un comerciant de conținut, în special conținutul de marketing B2B, LinkedIn ar trebui să facă parte din strategia de promovare a conținutului.







6 Modalități de promovare a conținutului pe sitelinkat

E neplăcut, dar nu există nici un motiv să renunți. Trebuie doar să cunoașteți anumite reguli de etichetă în LinkedIn. Pentru a vă ajuta, am colectat aceste strategii pentru promovarea conținutului pe LinkedIn.

1) Plasați posturile zilnic și în mod corect

Publicați o actualizare a statutului în fiecare zi. Acest lucru va fi de ajuns, puteți sări peste weekend. Potrivit mai multor studii, postarea mai frecventă va fi o forță brută. Nu vă faceți griji, nu trebuie să creați manual actualizări în fiecare zi. Utilizați instrumente cum ar fi Buffer sau Hootsuite pentru a crea o listă de actualizări o singură dată pentru o săptămână sau mai mult.

Există și alte principii de bază pentru crearea unei actualizări de stare ideale pe LinkedIn:

• Titlul link-ului trebuie să fie mai mic de 70 de caractere. Sunt decupate anteturile mai lungi.

• Descrierea link-ului ar trebui să aibă 250 de caractere sau mai puțin. Partajați un link dintr-o pagină de pe site? Meta descrierea va fi utilizată ca descriere a link-ului implicit.

• Introduceți link-uri devreme și de multe ori.

Conform infographics-ului din QuickSprout, veți dubla implicarea publicului dacă inserați link-uri în actualizări:

6 Modalități de promovare a conținutului pe sitelinkat

• Distribuiți prezentările făcute în SlideShares! LinkedIn a achiziționat SlideShare acum doi ani. Acum lucrează împreună ca PBJ.

• Actualizați postările dimineața. Poate chiar la 6 sau 7 am timpul tău.

2) Creați o rețea de contacte

Să presupunem că tocmai ați creat o serie de actualizări de status uimitoare în conformitate cu recomandările descrise mai sus. Mare, dar cine le va vedea? Acum aveți nevoie de contacte, multe contacte.

Dar nu aveți nevoie de conexiuni. Vrei să scoți oamenii din industria ta.

Voi împărtăși cu dvs. o tehnică de construire a unei rețele de contacte pe LinkedIn. Cu ea, aproximativ 90% din invitațiile mele sunt acceptate, adesea de la oameni care sunt vedete în industria mea.

Cum fac asta? Eu folosesc Twitter. Veți vedea că, pe Twitter, oamenii se duc în mod liber unul pe celălalt. Mulți dintre noi au cel puțin două sute de adepți pe Twitter, dacă nu câteva mii. Puteți, de asemenea, să vă construiți rețeaua de adepți pe Twitter, adăugând aproximativ 30-50 de persoane pe zi. Din nou, alegeți potențiali clienți, cumpărători sau colegi.







Unii dintre acești oameni vă vor urma în schimb. După o săptămână sau mai mult după ce te-au adăugat, găsești-le pe LinkedIn. Trimite o invitație, care va indica faptul că sunteți abonat reciproc pe Twitter sau sunteți în același grup și cere pentru a discuta pe LinkedIn.

Nu uitați că invitația ar trebui să fie scrisă de dvs., nu trimiteți invitația standard, care este implicită. Unii oameni consideră că această invitație este nepoliticoasă și poate pur și simplu să o ignore.

Pentru a crea o astfel de invitație, faceți clic pe săgeata neagră mică din partea dreaptă a butonului "Invitați". Apoi scrieți invitația dvs. în fereastra care apare.

Se pare ca aceasta:

6 Modalități de promovare a conținutului pe sitelinkat


6 Modalități de promovare a conținutului pe sitelinkat


3) Utilizați grupuri

Grupurile de pe LinkedIn reprezintă o întreagă comoară de promovare a conținutului dacă știți cum să o utilizați. Dar mulți oameni, fie nu știu cum să își promoveze conținutul politicos, sau pur și simplu nu le pasă că irita alți membri ai echipei. Pentru unii utilizatori, un astfel de "spam" poate fi motivul pentru ieșirea din grup.

Din păcate, opțiunile de promovare a conținutului pe care le-am văzut pe LinkedIn pot fi numite în mod legitim spam. Vorbesc despre conținut cu greșeli de ortografie în titlul sau textul conținutului care arata teribil sau ridica problema descrisă de sute de ori.

Dar nu veți promova acest conținut, nu? Prin urmare, nu consider că este necesar să vorbim despre calitatea sa. Deoarece nu vă pot oferi o listă de grupuri în care puteți promova cu succes conținut, vă pot sugera câteva recomandări:

• Citiți liniile directoare ale grupului pentru promovarea conținutului înainte de a face orice.

• Dacă promovați conținut, promovați materialele altor persoane la fel de activ ca și dvs.

• Nu promovați conținutul în mod constant. O dată pe săptămână este suficient.

• Utilizați instrumente cum ar fi Buffer sau Hootsuite pentru a posta automat într-un grup.

4) Utilizați platforma pentru publicațiile Pulse

Noah Kagan de la OKDork și Paul Shapiro din Search Wilderness au efectuat un studiu detaliat de 3000 de articole pe LinkedIn. Iată doar câteva dintre tendințele pe care le-au găsit:

• Utilizați opt imagini. Da, exact opt.

6 Modalități de promovare a conținutului pe sitelinkat


• Utilizați cinci, șapte sau nouă subtitluri.

6 Modalități de promovare a conținutului pe sitelinkat


• Scrieți postări lungi.

6 Modalități de promovare a conținutului pe sitelinkat

5) Adăugați conținut la lista de publicații







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: