12 Rețete pentru macrou, hering, șprot și capelin

Există multe rețete pentru gătit, dintre care unele vom lua în considerare.

Rețete de macrou salvat pentru "vechiul marinar"

12 Rețete pentru macrou, hering, șprot și capelin

Maculul sa maritat acasă!






12 Rețete pentru macrou, hering, șprot și capelin

Nu-ți poți imagina ce a făcut-o delicioasă!
Va dura
2 pești mici.

Tăiați-vă capul și gâtul ... (I-am cerut fiului meu sa faca asta, nu am putut sa o fac singur, mana mea nu a urcat.) Am fugit din bucatarie, ca sa nu ma uit ...).
Spălați bine, bine.
Tăiat în bucăți, grosime de 1,5 cm.
Un pahar mare (am undeva 300 ml) toarnă apa într-un castron, pune 2 linguri de sare.
Se amestecă bine până se dizolvă sarea.
Puneți bucățile de pește acolo, încă mai pun câteva frunze de laur.
Acoperiți cu o farfurie și puneți o greutate în sus. Să lăsăm peștele sărat. Am lăsat-o noaptea. În seara am pus, dimineața, la ora 10, am luat-o deja. Orele 12 estompate ...
Dimineața a existat o astfel de imagine.
Lichidul se scurge tot ...
Puneți peștele în același castron din nou. Apoi, în același castron, am pus:
• Oțet (dacă 9%, apoi 3 linguri dacă 5%, ca mine, apoi 4-5 linguri);
• piper negru, boia picantă - la gust;
• Ceapa tăiată în jumătăți de inele - 1 ceapă mare;
• 2 cuișori usturoi (strângeți prin chesnodavilku);
• Plante. ulei - 1 pahar.
Toți îl amestecăm bine.
Din nou, acoperiți cu aceeași placă (întregul pește trebuie să fie în marinadă), apăsați în jos și puneți încărcătura deasupra. Apoi, în frigider până seara, astfel încât să fie bine tocată. Puteți să-l amestecați periodic.
Și seara este deja posibil să mănânci!
Maculul sa dovedit atât de delicios încât nu poate fi exprimat în cuvinte! Mi se pare că este chiar mai gustos decât o hering ... mai gros sau ceva. Cu cartofi fierti, da cu ceapa tocata ... In general am inceput deja sa salivez ...
Bon apetit!

Cum să luați macrou - rețete de gătit!

12 Rețete pentru macrou, hering, șprot și capelin

În acest marinade, macrou este mai gustos decât peștele roșu!
Un macerat macerat marinat se topește în gură ...
Un macerat sărat minunat poate fi pregătit acasă. Există multe rețete pentru gătit, dintre care unele vom lua în considerare.

Rețeta # 1
ingrediente:
• Macrou - 1 kilogram.

Pentru prepararea marinadei pentru 1 litru de apă:
• Sare - 5 linguri de supa;
• Nisip de zahăr - 3 linguri de supă;
• Uscate de muștar - 1 lingură de supă;
• Frunza de bara - 6 bucati;
• Garoafa - 2 bucăți;
• Ulei vegetal - 2 lingurițe de supă.

Mod de preparare:
Peștele trebuie curățat, scoateți interiorul și capul, tăiați coada și aripioarele.
Într-o tavă separată de ingredientele propuse, sudați marinada, care trebuie răcită.
După ce marinada se răcește, puneți peștele în el, puneți placa pe macul și o îndoiți și în frig, după două sau trei zile peștele va fi gata. Periodic, peștele poate fi răsturnat.

ingrediente:
• Macrou - 3 bucăți.
Pentru marinada pe 1 litru de apă:
• ceai de ceai - 4 linguri de supa;
• Sare - 4 linguri de supa;
• Nisip de zahăr - 2 lingurițe de supă;
• Fum lichid - 4 linguri de supa.

Mod de preparare:
Mai întâi decongelare congelate macrou, apoi se taie coada, capul, curat din interior, se spală bine și se pune într-un borcan de doi litri, cozi ar trebui să fie în partea de sus.
Separat pregăti o marinadă.
Pentru aceasta, turnați frunzele de ceai, zahăr și sare în apă și aduceți totul la fiert. După aceea, drenați, lăsați să se răcească și apoi adăugați fum lichid la marinadă. Cu această marinadă se toarnă peștele, se acoperă cu un capac din plastic și se curăță timp de trei zile. Periodic, un borcan de macrou ar trebui să fie agitat. După ce pot fi mâncați, tăiați în bucăți.

ingrediente:
• Macrou - 500 de grame;
• Sare - 3 linguri de supa;
• zahăr - 3 linguri de supă;
• Ardeiul negru.

Mod de preparare:
Peștele se decongelează înghețat, apoi se curăță, se îndepărtează capul, coada și entrenele. După aceea, este bine să o spălați și să taiați în porții mici.
Apoi, fiecare bucată de pește trebuie să fie sărată, piperată și împrăștiată, pliată într-un borcan sau alt rezervor de pește. Între fiecare rând de pește, salvează, presărați cu nisip de zahăr și piper. Scoateți macrou în frig și aproximativ o zi - două pești vor fi gata.

ingrediente:
• Macrou - 3 kilograme.

marinata:
• Apă - 1 litru;
• Nisip de zahăr - 3 linguri de supă;
• Sare - 6 linguri de supa;
• Frunza de bara - 3 bucati;
• Mazare piper negru - 9;
• Ardei pufos - 3 mazăre;
• Coriandru - o jumătate de lingură.

Mod de preparare:
Este necesar să dezghețați macrou și să îl curățați, adică să scăpați de interior, să îndepărtați capul, aripioarele și coada. După aceea, clătiți bine peștele și puneți-l într-o "cârpă".
Separat preparați marinada din ingredientele propuse. Lăsați-o să se răcească și se toarnă peste macrou, dacă apa nu este suficientă, atunci puteți adăuga apă fiartă sărată și răcită. Pe partea de sus a peștelui pune o farfurie și o încărcătură. Pentru a pune 5 zile într-un loc răcoros.
Bon apetit!

Cum să pregătiți macrou de casă?

12 Rețete pentru macrou, hering, șprot și capelin







Iubitorii de macrou delicios sărat sunt dedicați acestei rețete. Este simplu, macerat sărat poate chiar un burlac inveter, care nu are abilități speciale ca bucătar.
ingrediente:
• Macrou;
• ceai;
• sare;
• zahăr.

Mod de preparare:
Deci, luați două macrou înghețate, dezghețați-le sub apă, spălați-mi capul, tăiați entrenele, precum și direct în coșul de gunoi. Spălam peștele din exterior și din interior, îndepărtăm umezeala cu prosoape de hârtie și continuăm să fierbem salina.
Cum se fierbe saramura, este si o marinada: patru linguri de ceai trebuie turnat cu un litru de apa clocotita. Se dovedește un astfel de ceai puternic, care va flotera macrou noastre dezghețate. În ceai (răcit), patru linguri de sare de masă și aceeași cantitate de zahăr, se adaugă, se amestecă. În acest macerat de muraturi de ceai dulce de sare se pune și se păstrează în frigider timp de patru zile întregi. Apoi îl scoatem din marinadă, îl agățăm în bucătărie de deasupra chiuvetei pentru noapte, îl scoatem dimineața și îl ascundem în frigider, înfășând peștele într-o pungă de hârtie în prealabil. Asta e tot. Pestele este gata! Trăim și încercăm.
Bon apetit!

Suntem marinel de macrou! Degetele!

Ingrediente și preparare:
Luăm 3 lucruri de macrou înghețate, a mea, curățate și tăiate în bucăți. Principalul lucru în această chestiune nu este să lași peștele DESTROY, toate manipulările sunt efectuate cu macrou înghețat!
Curățăm și tăiem 3 cepe și 3 căței de usturoi.
Macrou, ceapa si usturoiul se adaugă împreună într-un castron, adăugând o linguriță de zahăr, 1 lingură de sare (cu un tobogan), 3 linguri otet, 2 linguri de unt, piper praf amar, ienibahar piper, frunze de dafin.
Se amestecă ușor. Fold plat într-un borcan, acoperă cu un capac și în frigider pentru o zi. Și într-o zi ne scoatem peștele și îl mâncăm.

Hering home salting + marinate si muraturi!

12 Rețete pentru macrou, hering, șprot și capelin

ingrediente:
• Herring
Peștele trebuie cumpărat cu o spate groasă (grăsime). Dacă este înghețat, înainte de sărare trebuie să fie complet dezghețat. Și este mai bine să nu se spele.

Și acum câteva rețete:

• Apă fiartă (1 pahar);
• ulei vegetal - 3 linguri;
• piper negru;
• frunză de laur sau mai multe;
• sare la gust.
Totul se fierbe, se răcește și se adaugă puțin oțet. Puneți heringul, acoperiți bine cu un capac și stați în cameră timp de 4-5 ore, apoi în frigider timp de încă 5 ore și este mai bine să lăsați-l peste noapte.

• Pentru 1 litru de apă - 1,5 linguri. linguri de sare;
• 1 lingura. o lingură de zahăr;
• frunze de dafin;
• mazărea piperului negru;
• cardamom;
• usturoi;
• 1-2 cuișoare de flori (uscate).
Toate acestea pentru a se fierbe și se răcească. Se toarnă heringul astfel încât să fie acoperit cu marinadă. Capacitatea pune imediat în frigider (iarna - puteți pe balcon). După două zile, puteți mânca.

• 4 linguri. linguri de sare;
• 2 linguri. linguri de zahăr pentru 1 litru. apa (aceasta este de aproximativ 2-3 herring).
În soluția salină răcită puneți peștele timp de 1 zi. În principiu, nu aveți probleme.
În felul acesta puteți sări nu numai hering, ci macrou.

• 2 linguri. linguri de sare;
• 1 lingura. o lingură de zahăr dizolvată în 0,5 litri de apă fiartă fierbinte;
• adăugați o frunză de dafin;
• piper dulce cu mazăre;
• coriandru (chifle).
Toți cei care trebuie să dea în judecată. Tăiați heringul în felii medii, puneți-le într-un castron pe un butoi, turnați o marinadă răcită. Închideți placa și puneți un borcan de apă pe partea superioară ca o presă. Se lasă într-un loc răcoros timp de 1 zi.

A doua rețetă:
• 6 tabele. linguri de sare;
• 1 tabel. o lingură de zahăr;
• Condimentele sunt aceleași pentru 1 litru de apă.
Restul se face, de asemenea.
Nu a fost eviscerat extins într-un borcan de trei litri și se toarnă saramură: 1 litru de apă fiartă și răcită este necesară 5 linguri de sare 1 lingura zahar, 2-3 frunza de dafin, 1 linguriță de mazăre ienibahar. Când murătura este deja turnată în borcan, puneți 1 lingură de muștar uscat deasupra.
Bon apetit!

Herring propriu sărind!

ingrediente:
• Herring proaspăt înghețat - (3-4 bucăți pe recipient de 3 litri);
• sare - 3 linguri. linguri;
• zahăr - 5 lingurițe. linguri;
• Lavra - 2 buc.

Mod de preparare:
Se fierbe un litru. apă.
În apă fierbinte se adaugă 3 linguri. linguri de sare și 5 linguri de zahăr.
Solul obținut se pune pe fereastră sau pe balcon până se răcește complet.
Complet dezghețată și clătiți heringul.
Puneți heringul într-un borcan de 2 sau 3 litri, toarnă soluție salină. Adăugați 2 frunze de dafin.
Puneți-l în frigider timp de 2 zile. După 2 zile, heringul este gata de utilizare.

Heringul este un mod nemaipomenit de decapare!

12 Rețete pentru macrou, hering, șprot și capelin

Conform acestei rețete, am salat hering deja foarte mult - de multe ori și întotdeauna rezultatul nostru a fost fericit!
Luăm 1 kg. proaspăt înghețat de hering de bună calitate. Gut, piele și tăiat în bucăți. Îndrăzniți peștele într-o cratiță de smalț.
ingrediente:
Pregătiți-vă pentru a turna:
• 3 cepe tăiate în inele;
• 10-12 linguri. apă;
• 1 linguriță. zahăr;
• 1-2 linguri sare (fără diapozitiv);
• 0,5 linguriță. piper negru;
• 1 dess. l. oțet (esențe);
• 2 linguri. l. ketchup;
• 1/2 st. ulei vegetal.

Mod de preparare:
Se fierb împreună cu ceapa, se răcește și se toarnă pește. Puneți-l în frigider. Într-o zi, o hering delicios va fi gata!
Foarte gustos!
Am folosit otet de masă.
Bon apetit!

Hering delicios și rapid în marinadă!

12 Rețete pentru macrou, hering, șprot și capelin

ingrediente:
● hering - 2 buc.,
● ceapa - 1-2 mari dimensiuni,
● otet de mere - 5 linguri,
● sare - 2 lingurițe,
● zahăr - 0,5 linguri,
● apă - 1 pahar,
● ardei gras - 10 bucăți,
Un vârf de boabe de coriandru.

Mod de preparare:
Mai intai preparam marinada - adaugam zahar, sare, otet de mere de cidru la apa si incalzeste-l putin (nu fierbe) pana cand ingredientele din el sunt dizolvate. În timp ce marinata se răcește, curățăm heringul și tăiem în bucăți, tăiem și ceapa cu inele. Luați borcanul și puneți heringul în el adăugând alternativ în timp ce puneți ceapa, ardeiul gras și coriandrul. Umpleți-o cu o marinadă răcită, acoperiți cu un capac și puneți-o într-o zi undeva departe. Într-o zi, o hering marinată delicioasă va fi gata.
Bon apetit!

Herring salata blând!

12 Rețete pentru macrou, hering, șprot și capelin

ingrediente:
5 bucăți de hering proaspăt înghețat
saramură:
Luăm 1 litru de apă
5 linguri de sare (fără diapozitiv)
3 linguri (fără diapozitiv) de zahăr
12-15 boabe de piper negru

1 lingurita de seminte uscate de muștar (puteți 1 lingurita de muștar uscat) -Gelter dă duritate, sau mai degrabă hering elasticitate, nu va fi moale, ca uneori ne găsim în magazin.
6 frunze de lauri
2 linguri de ulei vegetal.
Cinci bucăți de hering au urcat într-un borcan de 3 litri, nu e groaznic să se prăbușească cozi, îi vom zdrobi.
A luat 2 litri de apă, deci facem un calcul dublu.
Se toarnă apă într-o cratiță, se fierbe cu sare și zahăr.
Se lasă să se răcească.
Într-o cratiță, punem toate condimentele și turnați soluția salină răcită. Apăsați cozile sub apă și închideți capacul. Am pus un loc răcoros.
Mâine poți mânca.
Dacă adăugați o garoafă, va exista o hering de sărare picantă. Dar nu ne place acest lucru. Avem nevoie de un ambasador blând.
Bon apetit!

Șrot de sărare condimentată uscată!

12 Rețete pentru macrou, hering, șprot și capelin

ingrediente:
• Șprot (proaspăt) - 1 kg;
• Coriandru (granule) - 0,25 tsp;
• Sare (cu un tobogan mic, lingura superficiala) - 3 linguri;
• piper negru (mazăre) - 1 linguriță;
• Piper aromat (mazăre) - 4-5 bucăți;
• frunze de brad - 3-4 bucăți;
• Ghimbir (pământ, vârf);
• Garoafe (muguri) - 4-5 bucăți.

Ingrediente pentru saramură (pentru 1 litru de apă):
• 3 linguri sare;
• 2 linguri zahăr;
• 5 standuri;
• pentru 1 linguriță. ardei gras, mazăre, cuișoare și coriandru.

Mod de preparare:
Spălați capelanul și pliați-l într-un borcan.
Sosul se aduce la fierbere și se fierbe timp de 10 minute.
Apoi se răcește și se toarnă peștele în borcane.
Puteți adăuga 1 linguriță. esență acetică pe borcan de 1 l cu un pește. Apoi, ambasadorul va fi picant.
Dar nu puteți adăuga.
Mai bine o pereche de st.l. ulei de floarea-soarelui.
Și pentru o zi în frigider.
Bon apetit!







Trimiteți-le prietenilor: