10 minuni ale Sfântului Serghei de Radonej, protopopia lui Mozhaysk

Cei decedați sunt spuse: "El nu mai este cu noi". Uneori chiar creștinii uită un adevăr simplu și plin de bucurie: Dumnezeu nu are moarte, El are pe toți cei vii. Sfinții ne reamintesc acest lucru cu grija și ajutorul lor, atât la momentele critice din istorie, cât și la prima vedere, merituind absolut astfel de situații de atenție. Sfântul Serghei de Radonez a făcut cele mai multe dintre miracole deja după moartea sa fizică - și continuă să-i comită când oamenii îi cer ajutor cu credință.







Cancerul cu moaștele Sfântului Serghei de Radonej

1. Despre orașul Opochka și pietrele ascunse

Odată ce regele lituanian a trimis o mare armată cu o multitudine de arme militare în orașul Opochka, care este aproape de Pskov, care dorește să o distrugă. Locuitorii orașului s-au confruntat cu curaj cu lituanienii și au ucis mulți. Dar dușmanii cu forță proaspătă s-au repezit în oraș, încercând să o ia în tot felul de moduri ingenioase. Oamenii au rezistat cât de bine puteau, astfel încât nu mai erau aproape nici pietre și copaci în oraș - toți erau aruncați de pe pereți către dușmani. Numai Dumnezeu ar putea fi de încredere.

Iar un reverend Serghie a apărut unei femei într-un vis și a spus: "De ce voievodul și locuitorii orașului pierd inima și cred că nu trebuie să se apere împotriva lor - pietre și copaci? Sau nu știu că în piatră se află o mulțime de pietre lângă biserica din spatele altarului?

Trezind, femeia ia spus acestui voievod lui Vasile și întregului popor, dar ei nu au crezut-o. Doar un cerșetor, ascultând cuvintele ei, a mers la locul indicat lângă această biserică și, luând ceva în mâinile sale, a început să săpare pământul - și a găsit o piatră care cu greu ar putea fi mișcată de douăzeci de oameni. Apoi au început să alerge alți oameni, au început să se săpare și au găsit un întreg magazin de pietre sub pământ, pe care nimeni nu l-au văzut înainte și nu auzise nimic despre el. Pietrele au fost ridicate pe pereții orașului.

Noaptea, dușmanii erau atașați de zidurile scărilor și încercau să urce pe ele, dar oamenii din oraș cu copacii și pietrele rămase tocmai le-au găsit. Resturile trupelor inamice s-au grăbit să plece acasă.

2. Despre fenomenul tătarilor ruși

Când Kazan era încă un oraș tătar, mulți dintre locuitori au văzut cândva cum călugărul Serghie a umblat în jurul zidurilor orașului, la umblat cu o cruce și a presărat-o cu apă. Ei i-au întrebat pe înțelepți: "Ce înseamnă asta?" Ei au răspuns: "Vai de noi! Odată cu apariția acestui bătrân se apropie sfârșitul nostru: curând credința creștină va straluci aici și Rus va stăpâni împărăția noastră ".

Și așa sa întâmplat: în scurt timp prințul Ivan Vasilievici a mers la război împotriva orașului imperial Kazan, l-au cucerit și toate terenurile din jur anexate la pământul rusesc, iar apoi a ridicat-numeroase biserici și a înființat o mănăstire de Sfântul Serghie.

3. Despre miracolul din mănăstirea călugărului în timpul asediului

Odată duminică, după serviciul de dimineață, locuitorul Mănăstirii Trinitate, Irinahorch a dispărut. În vis, el a văzut în celula sa intră Sf. Serghie și au zis: „Spune-marii cetății în noaptea aceea, pe viitor va grăbi o forță inamic imens, dar nu slăbesc, și încrederea în mila lui Dumnezeu.“ Apoi a văzut cum sfântul a străbătut zidurile și încăperile și a stropit clădirile monahale cu apă sfântă.

În noaptea următoare după avertizarea lucrătorului miraculos, la ora a treia, armata sa apropiat de mănăstire, dorește să o distrugă. Oamenii care erau în fortăreață au luptat cu curaj cu dușmanii și au apărat mănăstirea.

4. Despre călugărul nerecunoscător și trei cai orbi

Un călugăr, care era în spital, am auzit că sa spus despre minunile marelui Serghie, și culcat pe patul lui, în simplitatea de gândire despre caii pe care Monk a trimis trei călugări la Moscova cu un mesaj - în cazul în care au făcut acești cai, care le-au văzut și este adevărat?

A pierdut în gândire, el a apelat la perete, și atunci când el aude că ușa de la celula sa deschis și au existat etape de intrare, dar nu a rândul său, în jurul valorii de a vedea cine a fost, pentru că pacienții sunt apoi de multe ori a mers în și din celula sa, și o mulțime de laici săraci a trăit aici. Apoi a auzit pe bătrân, cum a fost chemat: "Frate, întoarce-te aici, îți spun ceva." Dar bătrânul nu sa întors, dar a obiectat: "Spune-mi așa, frate, ce sa întâmplat. Nu mă pot întoarce, tu știi că sunt bolnavă. Dar cel nou venit a repetat: "Bătrân, întoarce-te! Ce ești leneș?

Pacientul a răspuns: "Nu vreau să mă rănesc, să spun asta" - a crezut că unul din oamenii care locuiau în celulă ia spus, de aceea nu dorea să se uite la noul venit și a tăcut. Cel nou-venit a început să-l reproșeze: "De ce te enervezi, bătrâne? Și de ce ești neascultător? Este acest monahal? Sau nu are milă de Dumnezeu să vă dea recuperarea de la boala voastră? Bătrânul era surprins de astfel de reproșuri și își spuse: "Cine mă condamnă? Pe cine am jignit?

Vroia să se întoarcă - și, dintr-o dată, sa ridicat în picioare pe deplin sănătoși și a recunoscut minunatul lucrător în formă, imprimat pe icoană.

Călugărul ia spus: "De ce te îndoiești? De fapt am trimis pe ucenicii mei. Și bătrânul a întrebat cu inocență: „Da, ceea ce le-a trimis, domnul meu?“, A răspuns călugărul, „i-am trimis cele trei cai orbi, care sunt mirele Atanasie Oscherin a condus pentru o mănăstire, într-un loc închis.“







Bătrânul sa simțit sănătos și, înfricoșător, sa pocăit că a defăimat sfântul, apoi a venit cu picioarele la biserică și ia spus tuturor despre ce i sa întâmplat. Și acei cai orbi au fost percheziționați peste tot, dar nu l-au găsit.

5. Despre dulgher și de ce ușile templelor sunt închise afară

Odată ajuns în biserică, muncitorii au amenajat păduri pentru a picta pereții. Unul dintre ei, obosit de epuizare, se culcă la adormire și adormi. Toată lumea a părăsit biserica și nu a fost căutată și nu a crezut că a fost aici și a închis ușile occidentale ale bisericii (ușile sudice și nordice au fost apoi închise din interior).

Apoi un bătrân frumos a venit la muncitorul care dormise și la aruncat în coaste; se trezește și vede că bătrânul stă în picioare și îi spune: "Du-te și odihniți-vă de la locul de muncă; aici, în biserica sfântă, este potrivit să nu se odihnească, ci să facă rugăciuni "- și l-au adus de la nivelul superior la podeaua bisericii. Tâmplarul, foarte înspăimântat, nu știa cum să iasă din biserică. Bătrânul la condus la ușa bisericii, a arătat spre bolțul interior și a spus: "Du-te afară și spune tuturor comandanților, fără a ascunde nimic". A împins șurubul în frică și a părăsit biserica, a venit la camarazii săi, dar nu a îndrăznit să spună nimănui.

În timpul serviciului de dimineață, Ponomarienii, deschizând ușile occidentale și intrați în biserică, au descoperit că ușile din nord nu erau închise și, văzând acest lucru, înghețau cu teamă, crezând că erau hoți. După un timp, dulgherul a venit și mi-a spus ce sa întâmplat cu el, fără a ascunde nimic. De atunci, toate ușile bisericii au fost închise afară.

6. Despre Fedor Matveyev și boala lui

O persoană numită Fedor Matveyev a trăit lângă mănăstirea Sf. Serghie. Și ochii lui s-au îmbolnăvit, astfel încât el nu a dormit multe zile, zi sau noapte. Într-o zi, în vara, a condus un catarg la câmp și, epuizat de boală, a căzut la pământ cu fața în jos și ia cerut mental minții Serghie să-l vindece. Situat acolo, el a adormit cu un vis subțire și a auzit o voce spunându-i: "Du-te la mănăstire și slujește un serviciu de rugăciune pentru lucrătorul miracol Serghie".

Apoi a auzit numele lui: „Fedor“ - a ridicat repede capul, a privit în sus și am văzut cu ochii mei călugăr stând pe un cal alb. Călugărul a trecut și a devenit invizibil, iar în acest moment ochii lui Fedor au fost vindecați de boală. El a dat seama că a fost vindecat de Dumnezeu prin rugăciunile marelui făcător de minuni Sf. Serghie, a mers la mănăstirea Preasfintei Treimi, spre marele asistent Serghei și a avut loc un serviciu, dând slavă lui Dumnezeu pentru că a fost vindecat de boala, prin rugăciunile sfântului.

7. Cu privire la pocăința unui bufon

În 1600, a trăit lângă Serghie Lavra, un anumit arcaș numit Sergius, bufoni. De multe ori a refuzat să fie batjocorit, intenționând să oprească această afecțiune darnică, dar nu și-a îndeplinit jurămintele. Cand a inceput sa faca o clarvedere, si-a pierdut mintile si a cazut intr-o boala grava, iar cand a renuntat, a fost vindecat de boala si de nebunie.

Se întâmpla să fie la Moscova și el a început din nou să scumpească, uitând de jurământ - și imediat a căzut în nebunie. A fost adus la sediul mănăstirii Sergiev și a rămas aici timp de mai multe zile, iar boala sa nu sa retras. Apoi și-a adus aminte de vechile jurăminte și a promis că va opri bufonul până la moarte. Și el a început să se roage lui Dumnezeu cu totul milostiv, chemând ajutorul Sfântului Serghie.

Și acum, stând în Biserica Epifaniei în fața icoanei Mântuitorului, a văzut că părul de pe cap, ca și cum ars de foc, și a strigat de frică, și din acel moment mintea lui sa întors la el, dar boala a retras. Întorcându-se de la Moscova, el a servit ca arcaș și a fost sănătos și inteligent, ca și înainte.

8. Despre focul din templu

Un miracol interesant sa întâmplat cu unul dintre cei mai renumiți locuitori ai Alianței Lavra - Arhimandrit (Voronov). Mai târziu a devenit guvernator al Mănăstirii Pskov-Caves, iar în Lavra a purtat ascultarea restauratorului. A lucrat pe fresce în biserica Sergius (Mese). Pădurile au fost deja instalate, materialul de restaurare a fost stabilit. Pe timp de noapte el a apărut la Monk Serghei:

- Părinte Alipiy, adormi? Fugiți în templu!

Imediat sa ridicat și a fugit. Un incendiu a izbucnit în templu. Cârma a început să se aprindă. Totul a fost stins fără mari daune, grație intervenției miraculoase a Sfântului Serghie.

9. Despre oglinda cerească

Schiarchimandritul Iosia (Yevsenok), înaintea fratelui schemă Iosif, înainte de revoluție a fost un postrevoluționar al schiței din Cernigov. Acesta este unul dintre bătrâni legendare Lavra, care a putut să se întoarcă la mănăstire după deschiderea sa în 1946. Revigorarea mănăstirii prins doar câțiva dintre locuitorii săi înainte de revoluție, părintele Iosif - unul dintre ei. A fost un călugăr de viață spirituală înaltă, el a avut multe daruri de har, au avut ascultarea duhovnicului: învățat, întărit în credința tuturor celor care vin la el, ceea ce a atras atenția autorităților.

În epoca lui Hrușciov, el a fost exilat la nord, în lagăre. După un timp devine pneumonie. A petrecut câteva zile cu o temperatură de 40 ° în infirmeria taberei. În cele din urmă, medicii, asigurându-vă că oamenii au o sinucidere - nimic pe el să-și petreacă timpul și droguri - să-l în iarna într-o cameră neîncălzită cu încredere că, până în dimineața nu va trăi, iar povestea tratamentului său de pe acest scop.

Noaptea, preotul a avut o viziune: reverendul Serghie se apropie de el și spune: "Îmi pasă de cei mai mulți dintre voi care sunt în exil, în afara mănăstirii, și mai mult" - și se extinde la el un prosf. Părintele Joseph vede cu siguranță că aceasta este o pâine de laur și simte căldura palmei înghețate, ca și cum tocmai ar fi fost coaptă. A mâncat acest mestecat. În dimineața următoare, când nu numai doctori, ci doi portari veniseră să-l ia pe cadavru în locul de înmormântare, ei au văzut că preotul era nu numai viu, ci și absolut sănătos.

Apoi, deja, când părintele Iosif a fost eliberat și sa întors la mănăstire, preotul a plâns doar pentru un singur lucru: "De ce m-am mâncat toată prosfarul atunci? A fost o pată cerească, a fost posibil să plece cel puțin puțin.

10. Cum să deveniți un adevărat călugăr

În Sfânta Treime, Serghie Lavra a fost un confesor spiritual spirituos, Schema Selafil (Migachev), a avut mulți copii spirituali. Vrăjmașul de pe el a ridicat o neliniște deosebită față de unul dintre guvernatorii mănăstirii. Tatăl a experimentat periodic "acțiunile umilitoare" ale superiorilor săi. Oamenii s-au adunat mereu în jurul lui. Avea o bunătate. Înainte de mănăstire era un om de familie, așa că a simțit toate necazurile, nenorocirile venite, el putea înțelege și mângâia.

Odată ce stătea pe treptele mesei de templu și, în prezența copiilor săi numeroși, guvernatorul îl insulte într-un fel. Apoi a ordonat să-l dezbrace la cusătură. Inima preotului nu a putut suporta aceste teste. El a venit la celulă și, lăsat singur, a decis să părăsească mănăstirea. Apoi și-a strâns obiectele moștenitoare monastice într-o valiză. Rugându-se, prin obiceiul rus sa așezat pe drum. Marea întristare nu mai lupta în inima sa cu intenția de a părăsi mănăstirea.

el însuși Traversat, cu un oftat, se ridică, aplecat peste valiza, și în acel moment, când a luat stiloul, dar mâna lui a mers la cealalta mana, „Daca tot stai, apoi să devină un adevărat călugăr,“ - a auzit clar vocea Sfântului Serghie.

Părintele Selaf cu emoție în inima fraților, apoi a spus: „Pentru mine acum fac, cum aș acum nici umilit oricine insultat, am termina viața mea aici va fi zile să vă străduiți împreună la Sf. Serghie“. Acest frate și-a împlinit promisiunea: el, fără speranță, într-o vârstă adâncă a rămas în mănăstire și a stat liniștit în 93 de ani.

Spune-le prietenilor:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: