• Carles Puyol a părăsit terenul pe o mașină REUTERS
  • BATE a învins "Bavaria" REUTERS
  • "Bavaria" nu a putut face nimic cu BATE REUTERS

Șahtira nu a avut noroc

În Grupa E din Liga Campionilor Donetsk "Șahtior" a jucat o remiză cu Torino "Juventus", care a condus în cursul întâlnirii 1: 0. Iar Londra "Chelsea" destul de asteptat a învins în Danemarca localitatea "Norchelland".

Marți, în grupa E Torino "Juventus" a găzduit pe terenul său Donetsk "Șahtior"

În campionatul intern "minerii" arată rezultate record - zece victorii în zece meciuri. În special, a existat deja o victorie asupra singurului concurent în lupta pentru aur - Dynamo Kiev. În acest caz, doar dublul secțiilor Mircea Lucescu a marcat mai puțin de trei goluri. Cu toate acestea, aceste succese pot induce în eroare doar cei neînvățați - cu tot respectul, nivelul campionatului ucrainean este încă scăzut.

Apropo, "vechiul semnătura" este, de asemenea, în mișcare și arată rezultate excelente - în campionatul intern, echipa nu cunoaște nici o înfrângere pentru 45 de meciuri. Și în șase runde din actualul campionat turintsy a câștigat cinci victorii.

„Gorjanki“ ca acasă din primul minut înainte și s-au grabit deja al șaselea minut ar putea avea succes dacă Henrikh Mkhitaryan a lovit ținta cu câțiva metri - au considerat că a fost mai ușor ca murdărie.

Răspunsul "Juventus" a sunat în minutul 14, când Alessandro Matri nu avea suficient centimetri pentru a trimite proiectilul în plasă.

În mijlocul primei jumătăți, un cuvânt greu a fost spus de Legiunea braziliană a minerilor.

Mijlocași „Sahtior“, au înconjurat abordările la pedeapsa „Bianconeri“, și după o serie de ricoäeuri mingea a scăzut la Alex Teixeira, care a trimis cu încredere un proiectil sub transversală, lăsând portarul Juve Gianluigi Buffon șansă.

Adevărat, fanii din Torino nu s-au supărat pentru mult timp, pentru un moment mai târziu mingea a fost deja în plasa clubului Donetsk. Andrea Pirlo a jucat unghiular non-standard, făcând transferul către zona de penalizare. La această pasă a fost răspunsul fundașului Leonardo Bonucci, care a lovit imediat "nouă" cu o lovitură.

Restaurând paritatea, gazdele au continuat să mărească treptat presiunea, apăsând "minerii" la poarta de la sfârșitul jumătății. De aceea, Bonucci, în timp ce a fost deviat, aproape că nu a reușit să-și aducă echipa - Andrey Pyatov abia a învins mingea cu picioarele.

După pauză, jocul a continuat, de parcă ar fi fost pe un leagăn. În special, în minutul 57, Willian, lovit de linia de penalizare, se afla la câțiva centimetri de succes. Și în atacul de întoarcere norocul sa întors deja de la gazde - Alessandro Matri de la șapte metri a aruncat nu numai Pyatov, ci și poarta.

Turinienii, ca și oaspeții, au avut încă câteva ocazii de a excela. Dar încă mai aproape de succes au fost oamenii din Donetsk.

Și din nou, Willian se poate plânge de soarta, pentru că înainte de fluierul final, după ce lovitura de pe colțul portarului a fost o bară transversală.

Ca urmare, echipa a câștigat un punct.

"Gazeta.Ru" a efectuat o difuzare online a meciului "Juventus" - "Șahtiar".

Intr-un alt meci al grupei E a Ligii Campionilor debutant danez FC Nordsjælland «în domeniul său a trecut testul câștigătorului curent al turneului - London» Chelsea“. Diferența în clasă între echipe a fost mare, ceea ce a arătat debutul luptei. În mijlocul reprizei, danezii au egalat jocul și au început să controleze mingea pentru o lungă perioadă de timp în jumătatea terenului "albastru". Oaspeții nu au fost mulțumiți de această metodă - în minutul 33 al întâlnirii, spaniolul Juan Mata de la o distanță medie a lovit colțul din depărtare al golului Jesper Hansen.

Restul golurilor marcate londonezilor deja sfârșitul meciului - 79 minute, David Luiz întins conducea, dar 82 minute Juan Mata a marcat de două ori. Ultimul punct a fost Ramirez - 4: 0.

"Gazeta.Ru" a difuzat on-line meciul "Norshelans" - "Chelsea".