Izolare fonică volkswagen t4

Sâmbătă, izolația fonică a T4 a fost finalizată. care a venit la noi vineri, la prânz. A lucrat de trei ori timp de 18 ore, în total. Am condus totul, cu excepția capotei și a torpilei. Dar cred că clientul va veni la noi pentru a continua;)







Izolarea fonică a bilelor, atunci când se transformă de la marfă la pasager, este aproape obligatorie. Ei bine, sau să spunem, este foarte de dorit, deoarece chiar și după prelucrarea parțială, confortul în mașină este semnificativ crescut. Cu toate acestea, este necesară izolarea fonică și un autobuz de marfă. Deoarece astfel de mașini sunt adesea folosite pentru muncă, ceea ce înseamnă că conduc aproape în fiecare zi - devin a doua casă. O plimbare într-o casă care arată ca o zguduitoare poate - o plăcere dubioasă :)

Proprietarul acestui Volkswagen a dorit să facă o izolare completă a zgomotului mașinii sale. Aceasta este - la podea de zgomot, tavan, usi, arcuri din interior, pereti laterali si usi. Torpedo și capota au decis să nu atingă. Deși, cred, vor veni în curând :)

Am dezmembrat mașina, am spălat-o, am curățat-o, am degresat metalul și am început să legăm vibrația. S-au folosit materialele companiei Schumoff, despre care am scris deja de mai multe ori. De fapt, recent lucrez exclusiv cu materialele acestui producător. Uneori combin cu Ultimate.







Lucrările privind dezasamblarea, pregătirea pentru lucru, instalarea materialelor pentru izolarea fonică și asamblarea cabinei au avut un total de 18 ore. Trei persoane au lucrat la mașină.

Primul strat, ca de obicei, este izolarea vibrațiilor de la Schumoff. Metalul este lipit și laminat strâns cu o rolă metalică puțin mai mică de 100%. Vibrantul este lipit de suprapunere, pentru a crește în continuare rigiditatea suprafeței. Cel de-al doilea strat lipsește izolatorul de zgomot și spliful izolatorului termic.

Am curățat podeaua de gunoi destul de mult. Mai întâi, aspirați, apoi periați și, din nou, cu un aspirator. Apoi a șters de câteva ori cu o cârpă umedă. Și în cele din urmă - degresat cu spirit alb. dungi negre laterale care pot fi văzute pe podea - este unele pastă vâscoasă groasă, care seamănă cu consistența materialului pe baza cărora fac de izolare a vibrațiilor. Se ținea bine pe podea, așa că sa decis să o lase.

Paul T4 lipici cel mai distractiv :) vyshtampovki striată în întreaga zonă a face procesul de lipire ocupație foarte uvlekatalnym. Din moment de metal pentru a fi prelucrate întreg, și vibrații - bine prikatanny, am încălzit la elastic de izolare a vibrațiilor foi de stat, și apoi, folosind un băț de lemn cu un capăt rotunjit și rola ușor centimetru, pune-l pe podea. Bagajul a ajutat la așezarea materialului în locașuri și l-am rostogolit cu o rolă.

Ușile erau acoperite cu vibrații, iar deasupra cu splenome. Harta ușii este, de asemenea, prelucrată de piese de izolare prin vibrații, pentru ponderarea și eliminarea ruginii din plastic. Felt într-o pungă de plastic, care a fost pe interior, am plecat, și pe partea de sus de toate de la panoul interior al ușii a fost tapetată protivoskripnym, material absorbant de zgomot Ultimate Pu-Flex 5 mm. Ușile apoi colectate fără mult efort :)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: