5 mai

Ziua de azi este făcută de creștini, numiți în onoarea sfinților Vitaly, Fedor, Dimitri, Vsevolod, Luca, Platon.

Fie ca pacea și binecuvântările lui Dumnezeu să rămână cu voi, dragi oameni de naștere. Bucură-te de tine și de lume despre Duhul Sfânt.







Astăzi Biserica Sfântă comemorează călugărul Vitaly al Alexandriei.

Călugărul mănăstirii călugărului Serid a venit la Alexandria sub Sfântul Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei.

Sfântul, după ce a împlinit vârsta de treizeci de ani, a îndrăznit să-și asume o faptă extraordinară: el a scris pentru el toate prădătorii Alexandriei și a început să se roage pentru ei. Reverendul a lucrat de dimineață până seara, câștigând 12 monede de cupru în fiecare zi. Seara, sfântul și-a cumpărat o fasole, pe care nu a mâncat mai devreme decât apusul soarelui. Restul banilor pe care ia dat-o uneia dintre fraieri, la care a venit pentru noapte și a spus: "Te rog, pentru că acești bani te păstrați curățați în această noapte, nu păcătuiți cu nimeni". Apoi călugărul sa închis cu curva în camera ei și în timp ce dormea, bătrânul sa rugat toată noaptea rugând citirea psalmilor, iar dimineață a părăsit-o liniștit. Și așa a făcut în fiecare zi, vizitând la rândul său pe toți pe cei răpiți și luând de la ei un jurământ că ei vor păstra secretul scopului vizitelor sale. Locuitorii din Alexandria, care nu cunoșteau adevărul, îl dezaprobau de comportamentul călugărului, îl insulteau în orice fel și el tocmai tocmai tocmai supuse ridiculizării și cerea doar să nu condamne pe alții.

Rugăciunile sfinte ale monahului Vitalie au salvat multe dintre femeile căzute. Unii dintre ei au mers la mănăstiri, alții s-au căsătorit, alții au început să lucreze cinstit. Dar le era frică să le spună despre motivul corectării lor și, astfel, să înlăture acuzațiile de la Venerabilul Vitalie - erau legați de jurământul luat de sfânt. Când una dintre femei a încălcat-o și a început să-i justifice pe călugăr, a căzut în rușine. Alexandrienii nu s-au îndoit atunci de păcătoșenia călugărului.

Unii clerici, ademeniti de comportamentul călugărului, i sa spus să-l de IPS Patriarhul Ioan cel Milostiv. Dar el nu a crezut pe informatori și a spus: "Opriți condamnarea, mai ales călugării. Nu știți ce sa întâmplat la Primul Consiliu al Niceei? Unii dintre episcopii și clerul au adus reciproc denunțări scrise de binecuvântată memorie, împăratul Constantin cel Mare. El a poruncit să aducă o lumânare aprinsă, chiar și fără a citi scripturile, le-a ars, și a spus: „Dacă am văzut cu ochii mei păcătuiesc episcop sau preot sau călugăr, ar fi acoperit astfel, hainele lor, astfel că nimeni nu l-au văzut păcatul“ Deci, înțeleptul sfânt a înșelat pe defăimătorii.

Monahul Vitalie și-a continuat fapta dificilă: când a fost păcătos și furios înaintea poporului, el a condus pe cei pierduți la pocăință. Într-o zi, ieșind din curvie, călugărul sa întâlnit cu un tânăr care a plecat acolo, un curvator, care l-a lovit pe obraz cu dispreț și a strigat că călugărul era o rușine pentru Numele lui Hristos. Călugărul ia răspuns: "Crede-mă, pentru mine, umil, și vei avea o lovitură atât de mare pe obraz, încât toată Alexandria va alerga la urletul tău".

După un timp, călugărul Vitaly sa așezat într-o celulă mică și a murit acolo noaptea. La aceeași oră, un tâlhar apărut în fața tânărului care la lovit pe bătrân, la lovit pe obraz și a strigat: "Iată o lovitură de la călugărul Vitaly". Tânărul a început să se înfurie. Călătorea într-o frenezie la pământ, își rup hainele și striga atât de tare încât adunase o mulțime de oameni.

Cāteva ore mai tārziu, tānărul a venit la el īnsuși, a fugit la celula călugărului, plāndu-se: "Lăudați-mă, servitor al lui Dumnezeu, că am păcătuit împotriva voastră". La ușa celulei, în cele din urmă a ajuns la simțurile sale și a spus publicului despre întâlnirea sa cu Venerabilul Vitaly. Atunci tânărul a bătut la ușa celulei, dar nu a primit niciun răspuns. Când ușa a fost deschisă, ei au văzut că călugărul ia reprodus lui Dumnezeu, în genunchi în fața icoanei. În mâinile lui era un sul cu cuvintele: "Bărbați din Alexandria, nu judecați înainte de vreme, până când vine Domnul, judecătorul Drept".







În acel moment a venit o femeie demonică, pedepsită de călugăr pentru încălcarea secretelor exploatării sale. Atingând corpul sfântului, a fost vindecată și a spus oamenilor despre tot ce i sa întâmplat.

Când moartea lui Vitaly a fost recunoscută de femeile pe care le-a salvat, s-au adunat și au spus despre virtuțile și îndurările sfântului.

Sfântul Ioan Cel mai milos sa bucurat că nu credea pe cei care i-au calomniat și nu la condamnat pe cei neprihăniți. Apoi, la confluența femeilor pocăite, convertite de călugărul Vitali, Sfântul Patriarh ia purtat solemn rămășițele prin oraș și le-a trădat într-o înmormântare onestă. De atunci, mulți Alexandrieni au făcut un legământ să nu condamne pe nimeni.

Unul dintre cele mai importante exerciții spirituale pentru întărirea credinței, pentru a-ți lumina mintea este citirea și studierea Sfintelor Scripturi. "Studiați Scripturile", spune Domnul, "pentru că voi credeți prin El să aveți viața veșnică, iar Scriptura vă mărturisește. Nu am venit să judec lumea, ci să salvez lumea. Cuvântul pe care ți-am spus-o, te va judeca în ultima oră. Cuvântul lui Dumnezeu, Evanghelia, Veștile Bune, Sfânta Scriptură, este ceea ce trebuie să cunoașteți și să iubiți, să vă îmbătați cu o înțelegere, să vă gândiți, să-l ascultați.

Din nou, vreau să sugerez câteva dintre reflecțiile Mitropolitului Anthony Surozhsky despre exercițiul abordării contemplative, atât în ​​ceea ce privește relațiile intra-familiale, cât și cu fiecare persoană care se întâlnește pe drum. Aplicabil nu este numai pentru oameni, ci și pentru Sfânta Scriptură și pentru viața în general.

„Am citit Biblia și pentru a găsi că este învechit, fiecare pasaj am citit atât de des, fiecare imagine este familiar - încă citit prima parte a Cuvântului, ne putem imagina și repovesti tot episodul următor. Dar Cuvântul lui Dumnezeu nu este depășit, susceptibilitatea noastră devine depășită. Nu am fost noi, nu a lăsat să se renaște la prima lectură și, prin urmare, a reveni la a doua lectură a un pic mai puțin sensibilă, un pic mai greu cu.

Dacă îmi veți permite, nu voi aduce imaginea din Scriptură și nu prea teologică: îmi amintesc că bunicul meu a plăcut să bea un pahar de vin; și într-o zi a spus: "Când beau un pahar de vin, devin o persoană diferită, iar cealaltă persoană vrea de asemenea să bea un pahar de vin". Putem face același lucru cu Scriptura? Nu este pentru că nu avem nevoie de "în al doilea pahar de vin" că nu au devenit o persoană diferită? Cel de-al doilea pahar de vin este un pic prea mult, dar un pahar de vin pentru fiecare persoană nouă are dreptate. Și, prin urmare, este esențial ca ceea ce citim să devină viață, astfel încât rugăciunea să poată fi realizată.

Dacă citim o rugăciune, trebuie să fie un program de acțiune, nu un program pe care îl reprezentăm lui Dumnezeu pentru noi. "

"Noi nu declarăm lui Dumnezeu ce trebuie să facă, ne punem sarcini pentru noi înșine, dar trebuie să le îndeplinim".

„Dacă citim un pasaj din Scriptură, și înseamnă ceva pentru noi, ar trebui să fie o viață, atunci ne va schimba suficient pentru foarte acest pasaj în data viitoare a fost de brand nou, la fel ca înapoi în data viitoare. Dar dacă nu ne schimbăm, atunci ne pare că aceasta este doar o repetare.

Încercați să înțelegeți foarte exact ceea ce El a spus, și cred că de pasajele din Scriptură ca o scrisoare de la iubitul tau. Noi nu recitești eroarea în scris, noi nu citesc cu un creion roșu în mâna lui prin plasarea aici și acolo puncte și virgule, nu insista pe sensul formal al cuvintelor pe care le citim în cuvintele unui om sufletul său, deși cuvintele, uneori atât de simplu, și nimic nu s-ar fi spus altcineva, dar știm ce se află în spatele lor. Citeam scrisoarea asa cum privim fereastra vitraliata. Vitraliu ne oferă o temă: acest lucru poate fi închinarea magilor sau duminică, de asemenea, ne dă un sentiment de frumusețe, deoarece are un luminoase culori, vii, clare, spumante. Dar, de asemenea vitrajului ne face să se gândească la lumina care se revarsa prin fereastră, și dă sens imaginii; fără lumină și imagine nu ar fi, doar un loc întunecat pe perete și nici o frumusețe.

Toate acestea sunt o abordare contemplativă. Cât de importantă este pentru relațiile umane, cât de infinit de importantă este stabilitatea gândurilor noastre și a sinelui nostru interior. Dacă vom dobândi această abordare, nimic nu ne va scutura viața, nu va intra în ea; totul se va ridica înaintea noastră, ca un dar de la Dumnezeu pentru noi, ca să vedem și să înțelegem; totul - o persoană sau o situație - va fi în legătură cu ceea ce putem fi acțiunea lui Dumnezeu, dacă numai învățăm să privim ca să vedem și să ascultăm astfel încât să putem auzi și înțelege.

Dar mulți își ridică din umeri umărul (așa spun Scripturile) și ei au spus: "Noi nu înțelegem ce vorbește el, ce înseamnă El?" Ceea ce a spus El a fost dincolo de ele, dincolo de sfera experienței și înțelegerii lor. Același lucru este cu noi. Când citim un pasaj din Scriptură, se poate dovedi că în acest moment Domnul ne adresează personal; în alte cazuri am auzit din întâmplare că a vorbit unei alte persoane ale cărei experiențe sau experiențe sunt atât de apropiate de mine, că cuvintele Lui sunt clarificate pentru mine, răspund la o întrebare pe care nu o întreb, dar asta a fost în mine. Și uneori El nu mă adresează și trebuie să fiu gata să trăiesc bogăția infinită pe care mi-am dat-o deja, fără revelații noi și mereu înnoitoare. "

Studiați Scripturile, meditați, citiți, pentru că în aceste cuvinte Dumnezeu este descoperit. Conform Scripturilor, o persoană poate, ca un fir, să iasă din labirintul minciunilor, goliciunii, prostiei și să ajungă la un adevăr profund și plin de viață pentru suflet. Dumnezeu să ne ajute pe toți!

Preotul Evgeni Popichenko

Explicație: Julia Podzolova







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: