5 Cele mai bune instrumente pentru crearea unui design web adaptiv

La început, vreau să spun că nu am inclus instrumentele "point-and-click" aici. Motivul este foarte simplu - cred că ele sunt rele pentru toată lumea: designeri, clienți, dezvoltatori ... toată lumea suferă. Nu este vorba de calitatea codului, și nu de faptul că este "prea ușor" să lucreze în ele. Adevărul este că aceste programe vor limita întotdeauna utilizatorii lor, indiferent de cât de abrupți sunt.







Acum la uneltele. Să începem cu evident:

1. Browser-ul dvs.

Este timpul ca clienții noștri să iasă din machete detaliate, la care sunt obișnuiți. Trebuie să continuăm, împreună cu dezvoltarea de tehnologii web interactive și "fluide".

Instalați cel puțin un browser cu randament bun, precum și unele extensii pentru dezvoltatori. Obișnuiți-vă să vă uitați la codul sursă așa cum îl vede browserul.

2. Proiectarea în Google Drive

Prefer modelatorul Google Drive din mai multe motive:

Cu toate acestea, nu mă limitez la ghiduri și găsesc GDDA (Google Drive Drawing App) o alternativă excelentă la machete de aplicații care încearcă să te limiteze la limitele grila.

Oh, și este gratuit. Trebuie să spun mai mult?

5 Cele mai bune instrumente pentru crearea unui design web adaptiv

3. Prototypes stil







În plus, cred că Prototypes de stil va ajuta clienții noștri să separe mental conceptele de UX și estetică. Și, în general, tot ceea ce ajută clienții să înțeleagă procesul de web design poate fi doar bun.

5 Cele mai bune instrumente pentru crearea unui design web adaptiv

4. Responsinator

Responsinator - un instrument simplu care va afișa site-ul în diferite dimensiuni. Acesta afișează site-ul pe diferite dispozitive și ecrane. Dar aici există câteva nuanțe.

Din nou, există un număr foarte mare de site-uri, cum ar fi Serverul de răspuns, dar am ales numele său, probabil pentru că oferă lectură ușoară siluetelor dispozitivelor, una câte una.

5 Cele mai bune instrumente pentru crearea unui design web adaptiv

5. Adobe Edge Inspect

Acum, instrumentul este pentru tine. Dacă aveți un laborator de testare mobil (și cu cât mai repede îl puteți face, cu atât mai bine), Edge Inspect va sincroniza toate dispozitivele dvs. pentru a vedea aceeași pagină. Actualizați pagina pe un dispozitiv și actualizați-l pe toate.

Spre deosebire de alții din listă, Edge Inspect nu este gratuit. Cu toate acestea, dacă vă puteți permite suficient dispozitive mobile care necesită testare, atunci merită banii.

5 Cele mai bune instrumente pentru crearea unui design web adaptiv

concluzie

Ca întotdeauna, instrumentul principal este creierul tău. Toate aceste instrumente, precum și altele, ca acestea, te ajută doar pe calea spre adevăr. I-am ales pentru că mă ajută în dezvoltarea unor site-uri de calitate și nu mă limitează la funcții și posibilități.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: