30 Cotatia persoanelor celebre despre credinta, biserica si religia ~ site-ul ateismului ateist al Belarusului

1. Cu cât o persoană comemorează mai des în discursurile lui Dumnezeu, cu atât mai mult îmi urmez portofelul.

Mark Twain, scriitor

2. Când vorbești cu Dumnezeu este o rugăciune, și când Dumnezeu vorbește cu tine, e schizofrenie.







Benjamin Johnson Lang, compozitor

3. În teoria mea nu există Dumnezeu, pentru că nu am nevoie de această ipoteză.

Pierre Laplace, un astronom

4. În credință oarbă - ochi foarte răi.

Stanislav Jerzy Lec, poetul

5. Cuvintele credinței sunt adesea repetate nu pentru că sunt adevărate, ci pentru că ele sunt adesea repetate.

Oscar Wilde, scriitor

6. Convingerile religioase sunt o scuză minunată pentru a face pe oameni să-și bată joc.

Richard Aldington, scriitor

7. Biserica este un loc în care domnii care nu au fost niciodată în cer să le povestească despre aceia care nu vor ajunge niciodată acolo.

Henry Menken, critic literar

8. Credința este ceea ce se află pe o parte a echilibrului, în timp ce al doilea are întotdeauna mintea.

Arthur Schopenhauer, filozof

9. Aceasta este o insultă pentru întreaga rasă umană - a crede că avem nevoie de un zeu să se comporte decent.

Steven Fry, actor

10. Ce proști minunați fac din religie o religie!

Ben Johnson, dramaturg

11. Religiile sunt ridicole la unu: moralitatea lor este concepută pentru copii, promisiunile lor sunt egoiste și monstruos de proaste.

Guy de Maupassant, scriitor

12. Este posibil să se explice marțian existența benzinăriilor. Dar va fi foarte greu să-i explicați de ce sunt necesare toate aceste biserici.

John Updike, scriitor

13. Predarea religiei în școli, acestea, ca să spunem cu blândețe, bastardii bisericii doresc să ademenească sufletele copiilor.







Vitaly Ginzburg, fizician

14. Chiar dacă există un Dumnezeu, este mai sigur ca omenirea să se comporte ca și cum nu ar fi.

John Fowles, scriitor

15. În lume există prea puțină iubire și bunătate, astfel încât ei să poată fi iroșiți de ființe imaginare.

Friedrich Nietzsche, filozof

16. Presupun că aș fi un creștin bun, dar biserica a făcut totul pentru a mă transforma într-un ateu complet.

Friedrich Schiller, dramaturg

17. Civilizația nu va ajunge la perfecțiune până când piatra ultimei biserici nu va cădea pe capul ultimului preot.

Emil Zola, scriitor

18. Religia este o nevroză obsesivă universală.

Sigmund Freud, psiholog

19. Lipsa unui zeu este dificil de dovedit. Dacă am presupune că în jurul Soarelui pe o orbită între Pământ și Marte zboară porțelan ceainic, nimeni nu poate nega, mai ales dacă sunt atent să adaug că este atât de mic încât nu se poate vedea chiar și cele mai puternice telescoape.

Bertrand Russell, matematician

20. Până când o persoană nu îl va scoate pe Dumnezeu din cap, nu va mai fi liberă niciodată.

Denis Diderot, filozof

21. Dumnezeu este un plug pentru o gaură a necunoscutului.

Anatoly Lunacharsky, politician

22. Conceptul creștin este dezgustător. Aceasta face din Dumnezeu întrupat, sau furie, și, în plus, mânia fără sfârșit, a creat ființe gânditoare pentru a le face nefericiți pentru totdeauna, sau întruchipat slăbiciune și demență, nu poate nici anticipa nici preveni mizeria de creaturile sale.

23. Sângele vărsat de închinătorii zeului iubirii și păcii de la introducerea religiei sale ar fi de ajuns să îneacă adepții tuturor celorlalte secte care trăiesc pe glob.

Percy Shelley, poet

24. Motivul este dușmanul principal al întregii credințe.

25. Rapoartele frecvente ale religiozității mele sunt o minciună. Nu cred în Dumnezeu.

Albert Einstein, fizician

26. Religia mi-a părut mereu indecentă.

Ingmar Bergman, director

27. Dacă Dumnezeu există, atunci ateismul îl insultează cu siguranță mai puțin decât religia.

Jules Goncourt, scriitor

28. Orice persoană se roagă, se roagă pentru un miracol. Fiecare rugăciune este redusă la următoarele: "Dumnezeule cel Mare, faceți asta de două ori doi nu este patru!"

Ivan Turgenev, scriitor

29. "Slavă Domnului, sunt ateu!"

Luis Bunuelle, director

30. Credința este o zăngănitoare pentru cei care nu știu cum să gândească.

Thomas Edison, inventatorul

Cu stimă - Valery Bondarik, Edmonton, Canada.
04.07.12.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: