29 iulie 1981

29 iulie 1981

La nunta din Catedrala Sf. Paul existau 3500 de oameni. Nunta a avut loc nu în Westminster și catedrala Sf. Paul, deoarece catedrala ar putea oferi mai multe locuri pentru oaspeți, și pentru că locația catedralei permite de a organiza un marș lung pe străzile din Londra. Serviciul a fost ținut în mod tradițional, după cum se obișnuiește în bisericile din Anglia. Se spune că aproximativ 750 de milioane de oameni din întreaga lume au urmărit ceremonia, iar această cifră a crescut la un miliard, când a fost adăugată o audiență radio.







La ora zece dimineața, procesul de nuntă se mișca pe străzile umezite de soare. Mai întâi trecuseră căruțele cu regina Elisabeta, prințul Philip și membrii familiei regale. Apoi a fost rândul mirelui. Printul Charles avea uniforma unui ofițer, cu el fratele său, prințul Andrew. Douăzeci și cinci de minute de la începerea procesiunii solemne, Lady Diana și tatăl ei au fost așezați într-un minunat "Cărucior de sticlă". Entuziast exclamații și aplauze ale mulțimii le-au însoțit la Catedrala Sf. Paul. Regimente din Comunitatea Regiunilor au luat parte la marș, inclusiv regimentul regal canadian. Pe procesiune erau 4000 de ofițeri de poliție și 2.201 de ofițeri pentru a controla mulțimea. Curând, mireasa a fost adusă la catedrală. Transportul ei a ajuns la 11:20. Diana a părăsit cu grijă căruța și, în cele din urmă, rochia ei uimitoare a fost dezvăluită lumii.







Trenul său de opt metri a fost ținut de trei domnișoare de onoare. Diana și tatăl ei mândru, dar puțin jenat, se îndreptară încet spre altar, unde domnitorul său îngust, Charles, aștepta. Ceremonia a fost ținută de Arhiepiscopul de Canterbury Robert Rancy. Răspunsurile mirelui și mirelui - "Sunt de acord" și "Sunt de acord", amplificate de vorbitori, au fost auzite cu mult peste catedrală. Adrenalină Diana, rostind un nume lung al viitorului ei sot, secventa confundat cu oricare dintre termenii săi și a început să rostească numele tatălui său. Dar, Charles, la rândul său, în loc de a spune, așa cum am ar trebui, „Eu promit să împărtășesc cu voi tot ce-mi aparține“, a spus: „Eu promit să împărtășesc cu voi toți, care sunt ale tale.“ Aceste clauze de presă enervante mai târziu, atunci când relația a venit în dezordine, aproape a dat afară pentru profeție.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: