9 Regulile de bază ale designului web pe care un designer le poate încălca uneori, designonstop - despre design fără

1. Nu utilizați defilare orizontală
Iar motivul acestei limitări este foarte simplu - majoritatea șoarecilor pur și simplu nu au roți pentru defilare orizontală. Acest lucru face incomod să parcurgeți la stânga și la dreapta. Uneori este enervant, pentru că trebuie să aduci cursorul în partea de jos și să tragi bara de defilare. Și doar pentru a vedea două cuvinte ascunse în afara zonei vizibile. Prin urmare, un site cu derulare orizontală ar trebui să fie cu adevărat creativ.

9 Regulile de bază ale designului web pe care un designer le poate încălca uneori, designonstop - despre design fără







2. Utilizați numărul minim de fonturi
Când fonturile în număr mare sunt prezente pe site, încep să se ciocnească unul cu celălalt, provocând haos și confuzie. Prin urmare, pentru a utiliza în mod eficient mai multe fonturi, este necesar ca site-ul să fie inițial orientat spre tipografie, iar restul elementelor să fie dezactivate în același timp.

9 Regulile de bază ale designului web pe care un designer le poate încălca uneori, designonstop - despre design fără

3. Nu utilizați un număr mare de culori
Uneori, începătorii în design se disting prin utilizarea extremă a culorilor, cum ar fi arderea textului, pâlpâirea cuvintelor etc. Prin urmare, pentru a nu fi acceptat pentru un începător în design, site-urile cu o paletă bogată de culori ar trebui să fie realizate la cel mai înalt nivel tehnic și cu un sentiment de stil.

9 Regulile de bază ale designului web pe care un designer le poate încălca uneori, designonstop - despre design fără

4. Scopul site-ului ar trebui să fie imediat de înțeles
Unul dintre regulile imuabile de design este ca un vizitator să înțeleagă imediat unde a primit înainte de a citi primul text. Încrucișând această regulă, vă puteți concentra pe cealaltă, și anume, încercați să intrigi vizitatorul, să-i întoarceți curiozitatea și, prin urmare, să creșteți în mod semnificativ durata de timp în care un vizitator vizitează site-ul.

9 Regulile de bază ale designului web pe care un designer le poate încălca uneori, designonstop - despre design fără

5. Navigarea ar trebui să fie simplă și ușor de înțeles
Pe de o parte, navigația trebuie să fie simplă și de înțeles, iar pe de altă parte, acest element poate fi, de asemenea, obiectul aplicării creației. Adesea, acest lucru duce la faptul că utilizatorul trebuie să-și îngrădească creierul pentru a înțelege navigația, dar în același timp acest lucru se transformă într-un proces foarte fascinant și distractiv.

9 Regulile de bază ale designului web pe care un designer le poate încălca uneori, designonstop - despre design fără






7. Nu utilizați animația în design
Utilizatorii nu le place să fie distrași de citire de către orice obiect în mișcare. Cu toate acestea, într-adevăr acest păianjen drăguț nu va adăuga un pic de mizerie la designul curat al site-ului și nu dă site-ul un punct culminant?

9 Regulile de bază ale designului web pe care un designer le poate încălca uneori, designonstop - despre design fără

8. Pastrati fonturi sigure
Această regulă este încălcată chiar de dezvoltarea internetului. Deja există o oportunitate de a utiliza tehnologia de înlocuire a fonturilor. Și această tendință se va dezvolta.

9 Regulile de bază ale designului web pe care un designer le poate încălca uneori, designonstop - despre design fără

9. Nu folosiți blițul intro
Un astfel de screensaver flash prelungește modul de vizitare cu conținutul site-ului, iar motoarele de căutare nu favorizează cu adevărat aceste pagini. Cu toate acestea, în cazul în care screensaverul este făcut cu inspirație și gust, atunci acest lucru poate fi foarte interesant și creativ.

9 Regulile de bază ale designului web pe care un designer le poate încălca uneori, designonstop - despre design fără

Din păcate, foarte puțini oameni știu despre aceste reguli)) Am un utilizator foarte dăunătoare))) Adesea saytik care utilizează derulare pe orizontală, mă och de multe ori enervant, de ce nu face un design fix)) Chiar dacă desenul sau modelul a fost doar ahayuschim, eu încă sceptic ar fi reacționat la acest lucru, precum și pentru mine ca pentru utilizator este cel mai important uzabilitatea site-ul: confort mai presus de toate.

Orice regulă este demnă de atenție, dar vreau să spun câteva cuvinte la numărul 9. Un screensaver lung, deși creativ, captivant, uimitor etc. este interesant de câteva ori. Apoi devine plictisitor și pentru a ajunge la conținut trebuie să așteptați mult timp.

@ Constantine:
Cute Flash screensaver Îmi place, de asemenea, dar numai pentru prima dată, dar a doua oară pentru a le urmări ... nu există nici o noutate

„Deci, cu un site de derulare pe orizontală trebuie să fie cu adevărat creativ.“ - ah lol'd, adică, în cazul în care site-ul este „creativ“, că totul trebuie să meargă cu ea? Derulare orizontală - este tehnologii bazate pe web mai multe se referă la faptul că vor fi necesare pentru a scrie un script pentru roata „normal“ a acționat ca o bară de derulare orizontală.

@ Duck4Fuck:
Și, în opinia mea, punctul este că, dacă vă îndepărtați în mod deliberat de regulile general recunoscute, atunci ceva mediocru aici pur și simplu nu funcționează. Și vor încheia și vor condamna. Prin urmare, reclama ar trebui să fie pe partea de sus. Însă resetarea neautorizată a mouse-ului pe derularea orizontală este prea riscantă, dacă numai pentru că la rezoluții diferite pot apărea ambele defilare 🙂

@ Natasha Clover: Este toată lumea aici cel mai preferat cuvânt - "Creative"? Eu în râs iau din cuvintele "creația trebuie să fie pe partea de sus", sincer, îmi pare rău 🙂
Și în detrimentul apariției ambelor culise - acesta este un caz excepțional și nu ar trebui să aibă nicio influență asupra deciziei de alegere a structurii site-ului. Aici, fie designerul nu are nici o idee despre design-ul site-ului ca atare (daca nu a luat in calcul chiar si dimensiunile monitoarelor), sau din nou un tehnician web care nu a putut proiecta site-ul in mod corespunzator.

Clover @ Natasha: Cred că ar fi mai bine să scrie că, atunci când creați un design site-ul cu o structură orizontală - aveți nevoie pentru a aduce navigating la „standard“, știm cu toții că vizitatorul nu a fost luat prin surprindere, când m-am dus pe site-ul. Din acest motiv - structură orizontală este adecvată nu pentru toate proiectele, cum ar fi un blog - în orice caz, nu au nevoie de carte de orizontală și o astfel de afaceri on-line - te rog.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: