5 sovietici, pe care n-aș fi dat-o niciodată unei alte persoane, dar care m-au ajutat foarte mult - articole,

După cum sugerează și numele, nu vă sfătuiesc de tot ce urmează, draga cititor. Nu vă sfătuiesc! Ai auzit? Dacă ai fi fost în fața mea în mijlocul conversației sincer, mi-ar fi să spun și evazive dacă și a inclus o astfel de abordare (ceea ce ar însemna intimitatea mea cu tine), asigurați-vă că pentru a contrabalansa contrariul, punctul de vedere mai îngăduitoare a problemei. Dar ce s-ar fi întâmplat, aș fi păstrat tăcerea despre metodele mele. Acest sfat nu dă oamenilor buni. Dar li se poate spune în contextul experienței lor personale. Și permiteți, cel puțin acum, să renunț la toate aceste referințe la faptul că situațiile sunt diferite, precum și oamenii.







5 sfaturi pe care nu le-aș da niciodată unei alte persoane, dar cine ma ajutat cu adevărat

1. Tăiați asigurarea, săriți!

Îndepărtați asigurarea, săriți de la stânca înaltă a vechilor rămășițe într-o nouă experiență și rândul rândului rând că există forțe până la primul țărm sănătos. Este uimitor faptul că lipsa de asigurare dă acestor forțe.

Și asigurarea vă pune mereu înapoi la locul ei, aceasta este una dintre proprietățile sale de bază. Vă va permite să vă bucurați de zbor pentru o vreme, dar nu vă va permite să faceți un salt transformator. Aceasta este o coardă care este conectată la coordonatele actuale de un nod puternic, în timp ce schimbările reale sunt solicitate pentru a schimba aceste coordonate.

Desigur, nu este necesar să sară de la o stâncă la pământ (desigur!), Dar într-un nou canal, de preferință înțelegând direcția curentului său. Unde vrei să înoți? Unde este acel prim tarm? Dacă nu există o astfel de înțelegere, este prea devreme să sari. Nu sunteți gata.

La un moment dat în viața mea, mi-am dat seama că nu voi fi mulțumit de niciun loc de muncă angajat. În ansamblu, toate aceste lucrări au fost destul de acceptabile, dar cu cât am avansat mai mult - cu atât mai rapid a venit momentul critic.

Aveam nevoie de un progres. Și nu într-o lume înverșunată, dar în aproape 30 de ani, cu acel morman de modele și idei despre lume, care deja germinau în acest moment. Un progres cu asigurarea este o utopie, sunt profund convins de acest lucru. Oximoron. Toate aceste povestiri despre "nu trebuie să renunți, mai întâi să te încerci în afaceri, și dacă te duci, abia apoi să hotărăști un pas cardinal" în majoritatea cazurilor sunt periculoase ca sirene. Și, de asemenea, atractiv.

Adevărat, am ajuns la asta doar prin durere. La început am încercat să urmez logica general acceptată, punând paie peste tot.

Am început să mă bat și mai mult. Stați într-un scaun incomod și decideți să schimbați ceva, dar în loc să luați unul nou și confortabil - din anumite motive încercați să stați pe două în același timp, în cazul în care unul încă tăiat grav. Îți poți imagina senzațiile preoților tăi în acest moment? M-am rugat.

Da, am avut un blog în LiveJournal și un public mic, după cum cititorul vechi a observat, nu a început de la zero. Dar cine nu a avut un blog în LJ cu 5-10 ani în urmă? Bine. Am avut o audiență de 3.000 de oameni și o experiență în texte. Atunci să ne întoarcem la origini.

Deci, am sărit nu o dată și astăzi știu că această experiență prefigura doar ceea ce citiți aceste rânduri, eu scriu din jungla din Costa Rica. Buna ziua.

2. Cumpărați ceva ilogic pentru ultimii bani sau ceva costisitor într-un moment inoportun

Modul meu este de a dizolva potențialul de tensiune în tratarea banilor. Și spargeți plafoanele financiare.

Bani - rădăcină, care penetrează întreaga noastră axă de viață, precum și relația. Interacțiunea ușoară și sănătoasă cu ele este, de asemenea, necesară, ca și în cazul oamenilor. Și, de asemenea, determină însăși existența acestei interacțiuni. Un neurotic financiar, care se tem întotdeauna de prea puțini bani, este prea mare, arată ca un bărbat atât de pasionat de iubire încât toată lumea să fugă de el. Banii, ca și în toate celelalte sfere ale vieții, avem nevoie de jucăușenie naturală, spontaneitate, curgere, și determină dacă acesta este de a face bani în cantitățile corecte, fără a pierde caracterul adecvat al sistemului nervos.

Este mai ușor pentru noi să dăm ceva la care suntem mai puțin atașați. Dacă nu eram deloc legați de noi înșine, am scăpa imediat de toate problemele. Dar acestea sunt versuri, nu vom. Dar relația ușoară cu banii (în absența negării și a urii față de ei) garantează fluxul inepuizabil al acestora în cadrul aplicării forțelor tale. Fără această ușurință (ceea ce înseamnă absența isteriei interne și nu ușurința), se poate "pune în folosință" prin acțiunile cuiva, dar totuși - firimituri.

Cu toate acestea, că această sufocare a avut o bază transformatoare și nu sa dovedit a fi o cumpărătură fără sens, avem nevoie de un moment potrivit. O fereastră care dezvăluie în mod clar relația dvs. cu banii este problemele financiare, primirea unei sume atipice mari sau un bloc intern perceptibil pentru o anumită achiziție. Acest lucru vă permite să lucrați cu stările de tensiune interne și să le întoarceți în direcția opusă.

De exemplu. Dacă banii încep să se încheie brusc, frica și atașamentul lor crește. Nu cred că acest lucru este tratat într-un fel de o persoană responsabilă. Am folosit puterea de contradicție. În mod conștient, a încălcat fluxul de lucruri. Mai mult decât atât, ce fel de lucruri există? Totul se rostogoleste în abis, în iad. De ce să salvați deja ultimii bani? Ei trebuie să investească în propriul lor dezacord să se răstoarne și să fie dependenți de această substanță. Aici spiritul interior este foarte important. Nu există nici o boală și defalcare în ea, există doar râsul unui om care se mișcă de-a lungul unei înclinate. E ridicol. Ești un super-erou și coborâre? Dacă nu sunteți încă amuzant - nu decideți acest pas. Nu sunteți gata.

Și nici, de altfel, este mai bine pentru a accelera partea de jos a atinge și împinge într-o uluire decât ceas „sfârșitul anului“ și tăvălește în stări negative, care, în această situație este inevitabilă. Acțiunile active, ilogice, decisive și, probabil, vesele le perturbează cursul lucrurilor, permițându-vă să priviți situația într-un mod mai sobru și mai eficient de a acționa. Ca și în cazul saltului, un astfel de pas dă putere, nu mai sunteți victimă - vă aflați la cârma, chiar dacă mergeți în jos. Ei bine, la nivelul subtil, este ceva de lucru.








3. Schimbați peisajul

Miscarea in sine nu schimba nimic. Pe lângă călătorii sau retrageri. Spun că o persoană care și-a schimbat locul de reședință de cinci ori, a călătorit foarte mult și a trecut printr-o retragere chiar acum, pentru a-și petrece o lună după aceea. Nu lăsați undeva, pentru că undeva se presupune că este mai bine sau undeva vi se va da ceva. Nu este mai bine. Este întotdeauna o chestiune de interacțiune cu tine, cu bani, cu oameni și cu lumea din jurul tău. Un alt lucru este că schimbarea peisajului este o pârghie inteligentă dacă există o mână suficient de matură pentru a se sprijini și a întoarce cursul vieții sale cu 180 de grade.

Nu contează unde, de fapt, veți pleca. Veți avea zile de claritate absolută, deoarece reacțiile precedente nu vor putea să intre în pereți noi. În acest moment, puteți schimba mult în tine. Adevărat, trebuie să folosiți această pârghie! El însuși nu se alătură.

Dacă în loc de interacțiune cu noul flux interior și exterior, va începe să lupte cu realitatea, pentru că există „prea cald / rece“, „varza este cea mai savuroasă“ și „oameni unele nu atât“ (și încă nu sunt îndeplinite în trecerile, călătoriile și retragerile?) - sunteți ușa ta la profukaete de auto-reciclare. Aici, fie intensiv auto-reflex și de a acționa, sau explica realitatea că nu sunteți confortabil cu ea (și nu neapărat ceva se va întâmpla - sunteți în peisaj nou). Ei bine, în legătură cu faptul că există un număr foarte mare de oameni care așteaptă ca pârghia să se lanseze numai din cauza deplasării lor sau a sosirii la retragere - am spus deja.

- Deci, dacă el va fi complet pe Internet, proiectul tău, ce-l împiedică să facă în Bali?

Și în Bali, între timp, a existat o viață bine ajustată în doi ani, o casă plătită pe termen lung, prieteni și cunoștințe, inclusiv pe cele locale și o înțelegere deplină a proceselor actuale. Și în Moscova - nimeni. Nici un singur suflet. Zero. Pernele financiare atât de mult. Și tocmai am trebuit să recunosc:

- Pentru că aici nu pot. Nu știu de ce. Nu pot.

Acest lucru este acum, profund interesat de procesul de schimbare internă, mă pot explica această mecanică. Statul intern zdruncinat, la care am intrat după relația nereușită, ma va împiedica de o restructurare deplină. Aveam nevoie de un shake pentru a sparge obiceiurile psihicului. Energie proaspătă. Un val pe care mă voi putea muta în alte zone ale conștiinței și vieții mele.

Desigur, orice val este trecătoare. Este greu să uiți de asta. Profitând de energia sa (ar fi de dorit, de asemenea, să-i mulțumim), aveți nevoie să rândul rând-rând la primul țărm sănătos. Fără ea, nicăieri. Ei bine, știi.


4. Închiriați o sală de clasă într-un loc foarte convenabil

Asta-i bine! La uh! Și confortabil și frumos și închideți totul. Mai bine în centru. Dacă puteți, cumpărați-o, dar dacă nu, îndepărtați-o. Numai eu nu te rog pe credit. Creditele și schimbările personale grave sunt puțin compatibile. Ca niște cătușe și alergând.

Când am ajuns la Moscova, am împărtășit câteva cunoștințe noi că într-o zi vreau să locuiesc în centrul orașului. Reacția era aceeași: "Despre ce vorbești? Am fost aici de 10 ani. Știm ce este Moscova. Dacă trăiești, vei vedea. Iar după un an, când aveam de gând să mă împușc într-un astfel de loc (ceea ce nu era mult pentru mine în acel moment), am auzit din nou o întrebare caracteristică:

- De ce? De ce să închiriați un apartament scump în centru, dacă lucrați online și nu vă pasă unde să trăiți? Poate fi de două ori mai ieftin, de o calitate excelentă și în suburbii?

Răspunsul este despre faptul că a fi, de fapt, determină conștiința și atmosfera ne creează mult mai mult decât ne gândim, și poate mult mai mult decât o facem, cel puțin până la un anumit nivel de conștiință, pentru un motiv oarecare, nimeni nu este îndeplinită. Da, nu am răspuns nimic. Ei bine, ce pot să spun: "Să trăiești bine, trebuie să trăiești bine?".

Din nou, există un act de energie ilogic - în cazul în care nu-mi place ustakanilos ceva în rut și vă, sau pur și simplu timp la un nou nivel, așa cum a fost în cazul meu, este lucruri iraționale permit să facă drenarea universului, astfel încât nu a existat posibilitatea de restructurare - schimbați calea prin schimbarea conștiinței voastre. Dacă sunteți obosit de univers, există un termen științific - "neuroplasticitate". Cu această capacitate a creierului nostru este mai ușor să lucrăm în acest fel. În caz contrar, canalul curent vă va conduce la o parte fără sfârșit.

Văd foarte des oameni care cer schimbare. Dar aproape întotdeauna vorbim despre îmbunătățirea canalului nostru actual și, foarte rar, cineva este serios interesat de schimbarea completă a râului. Adesea, două concepte sunt amestecate, în timp ce aceste procese necesită acțiuni complet direcționate. Ceea ce ajută într-un caz - nu funcționează în altul.

Să presupunem că aveți un apartament cu un dormitor într-o zonă rezidențială bună din Moscova. Am scăpat de bunica mea. Și v-ați hotărât să vă răcoriți. Care sunt opțiunile dvs.? Mutați, tot ce se mișcă. Scoateți tot ce poate fi îndurat. Unele ziduri de demolare - mai ales curajoase și bogate. Apoi, schimbăm tot ce se schimbă și intră într-unul frumos - este posibil de la Ikea, dar este posibil și mai impresionant. Noi facem designul. Studiem reviste, angajăm specialiști, facem propriile noastre atingeri. Sunteți aproape de o locuință uimitoare. Dar acesta este încă un apartament studio de la Moscova, nu o casă cu trei etaje în Bahamas. Înțelegi? Nu puteți re-crea o casă cu trei etaje în apartamentul dvs. Nu poți. Este inutil să aduci în acest apartament o livadă mică, un loc de joacă pentru copii în aer liber și o parcare pentru două mașini. Acestea sunt atribute ale spațiilor foarte diferite. Decorezi și optimizează, dar schimbările cardinale sunt diferite. Aceasta este o schimbare a coordonatelor.

De asemenea, în viață. Există o îmbunătățire a traiectoriei actuale și există o schimbare. Și dacă primul - este repararea diferite grade de dificultate, al doilea - o clădire care a necesitat anterior demolarea a desenelor și modelelor anterioare, deoarece chiar și în cei 20 de ani în tine, părinții tăi, cărți, prieteni și vecin în casa scării îngrămădite aceste modele de pădure impenetrabilă . Și ce să spun despre 30-40-50.

Crearea în noi (mai degrabă decât corecția cosmetic-psihologică) necesită deseori ruperea trecutului pentru a face loc unui nou one. Fost credințe, lucrători și relații personale, locul de reședință, imaginea personală externă și așa mai departe.

Puțini oameni decid să o facă conștient prima dată. Și nu am făcut nicio excepție. Adesea, obiectele se prăbușesc. Viata privata, locul de munca, sanatatea ta cade pe ochi - nu ai de ales. Începeți să vă construiți viața mai întâi, de la fundație. Este mai degrabă un proces forțat, deci poate fi inconștient. Puteți recrea trecutul și după un timp din nou, pentru a fi martor la prăbușirea de modele fabuloase vitale, și vă puteți opri, întrebați-vă WTF tare? și să vă gândiți cum, de data aceasta, să construiți ceva cu adevărat nou, frumos, plin de bucurie, sănătos; pre-vă răspundeți clar de ce nu a funcționat înainte.

Există oameni care merg la zero și nu așteaptă o denunțare tragică. Ei au destule compresie internă agonizantă pentru a se schimba complet. Este lăudabil pentru curaj, dar nu este suficient să o distrugem. Foarte, foarte puțin. Dacă nu înțelegeți exact ce veți construi, nu puteți să-l rupeți. Nu sunteți gata.

Am intalnit oameni care, cu o provocare, raporteaza ca au renuntat. Dar asta nu înseamnă nimic, prietene. Îți pare rău, acum ești fără muncă, fără muncă, fără a-ți aplica energia, care poate să înceapă să stagneze sau să ducă în direcția greșită. Nu există loc pentru eroism. Singura întrebare este: ce ați făcut după demiterea dvs.? După despărțire? După mutare? După ce ai lăsat pe niște oameni care au tras în jos?

Etapa a „rupe“ - este o povară grea pe care trebuie să ne mișcăm în tăcere, ca ceva esențial și inevitabil pentru a începe construcția unui pat nou, cât mai curând posibil, în conformitate cu care, de fapt, o viață nouă va începe să curgă.

Fotografie: Avita Flit







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: