10 Sarcini privind energia electrică (29 mai 2018)

1) Generatorul furnizează 25 de lămpi incandescente cu o rezistență de 500 ohmi fiecare, conectate în paralel. Curentul din lampă este de 0,24 A. Determinați curentul dat de generator, tensiunea pe lămpi și rezistența totală a tuturor lămpilor.







2) Cum este necesar să conectați două baterii galvanice la baterie astfel încât în ​​circuitul extern cu o rezistență de 1,2 ohmi să obțineți cel mai mare curent? emf fiecare element este de 1,5 V. Rezistența sa internă este de 0,4 ohmi.

3) Determinați căderea de tensiune pe firul de aluminiu cu o secțiune transversală de 50 mm 2 a unei linii cu două fire, care servește la transmiterea energiei electrice la un consumator de 12 kW la o distanță de 2,0 km. Tensiunea pe consumator 600 V.

4) Ce tensiune trebuie menținută la clemele băii, astfel încât atunci când electrolizați soluția de sulfat de cupru în 10 minute. Au fost eliberate în total 316 kg de cupru. Rezistența soluției este de 1,25 Ohm.

5) Ce forță acționează asupra unui electron când se mișcă într-un câmp magnetic omogen, cu o inducție de 2.2 T perpendiculară pe liniile de inducție? Viteza electronului este de 5 × 10 5 m / s.

6) Cum se poate explica faptul că o minge maro deschis suspendată pe un fir de mătase este mai întâi atrasă de un baston electrificat și apoi respinsă de el?

7) De câte ori se va schimba rezistența conductorului fără izolare, dacă este rulate în jumătate și răsucite?

Temă, a spus profesorul.

1) Deoarece toate lămpile sunt conectate în paralel și toate au aceeași rezistență, atunci R este comun = R / n. unde n este numărul de lămpi, atunci R este = 500/25 = 20 Ohm.

Cu o rezistență paralelă la tensiune, toate sunt egale, adică U = U1 =. = U25.

Prin urmare, General = IR. adică, în general = 500 x 0,24 = 120 V.

Puterea totală a curentului este adăugarea curenților fiecărei lămpi, adică cea generală = nI.

Prin urmare, general = 25 × 0.24 = 6 A.


2) Considerăm două cazuri de conectare - în serie și în paralel.

Dacă am conectat două elemente în paralel, atunci I1 = E / (R common1 + r).







Tensiunea este egală cu tensiunea pe fiecare element, rezistența totală este suma rezistenței interne a bateriei și rezistența totală a elementelor.

Deoarece elementele sunt conectate în paralel și există două dintre acestea, atunci Common1 = R / 2.

Prin urmare, generalul 1 = 1,5 / (0,2 + 1,2) = 1,07 A.

Dacă conectăm elementele în serie, atunci generalul 2 = U / R.

Într-adevăr, elementele sunt conectate în serie, astfel încât puterea curentului este egală cu puterea curentă a fiecărui element, astfel încât coeficientul comun 2 = 1,5 / 0,4 = 3,75 A.

Rețineți că generalul 2> I general1. astfel încât curentul va fi maxim dacă elementele sunt conectate în serie.


3) Voi spune direct: nu am întâlnit probleme de pierdere a tensiunii, dar am o idee.

Evident, firele și consumatorul sunt conectate în serie, astfel încât aceștia au același curent.

Trebuie să găsim căderi de tensiune pe fir, și nu pe două, deci R1 = ρl / S.

Poate că scăderea de tensiune este U1. așa că o voi găsi. În acest caz, am o posibilă inexactitate, deci dacă ceva nu este în regulă, corectați-mă, pentru că eu însumi mă interesează cum să o fac.

Ca rezultat, sa dovedit că U1 = 22,4 V (rezistivitatea aluminiului - exir.ru/const/udsopr.htm).


4) Conform legii lui Faraday, m = kq = kIt.

Conform legii lui Ohm: I = U / R.

Prin urmare, m = kUt / R.

Coeficientul de proporționalitate din legea Faraday: k = M / (nNA n).

Avem sulfat de cupru, adică sulfat de cupru (CuSO4) și evoluție de cupru, deci n = 2 (valența cuprului) și M = (64 + 32 + 16x4) 10-3 = / mol.

După calcule, obținem că U = 198,16 V.


5) Prin definiția forței Lorentz, Fn = qBv sin α.

Deoarece un electron se mișcă într-un câmp magnetic și se mișcă perpendicular pe liniile inducției magnetice, atunci Fn = eBv.

Prin urmare, Fn = 1,6 × 10 -19 × 2,2 × 5 × 10 5 = 17,6 × 10 -14 N.


6) În primul rând, mingea are o încărcătură opusă semnului încărcăturii baghetei. Prin urmare, mingea este atrasă de băț. Apoi, datorită contactului dintre tija și minge, încărcătura este redistribuită.

După redistribuirea taxelor, tija și mingea sunt respinse, ceea ce înseamnă că sunt încărcate cu același nume.

Într-adevăr, obținem q1 + q2 = 2q.

Nu depinde de modul în care modulul de încărcare a mingii este mai mare sau viceversa, afectează doar semnul, fapt este că taxa va fi aceeași pentru ei.


7) Nu pot spune cu siguranță, dar există o idee.

Mai întâi am avut R = ρl / S.

Apoi pliate de două ori, deci R = pl / (4S) (deoarece, în primul rând, lungimea este înjumătățită deoarece sunt pliate, iar în al doilea rând, aria secțiunii transversale este dublată deoarece acestea sunt suprapuse unele pe altele).

Poate că atunci când răsucesc nimic nu se schimbă, așa că cred că rezistența conductorului scade pur și simplu de 4 ori.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: