10 Cele mai populare abrevieri în limba engleză slang - factum

În prezent, slang-ul internetului este extrem de comun și se schimbă în mod constant (spre deosebire de limba vorbită). Pe Internet, îi întâlnești literalmente peste tot. Cu toate acestea, mulți oameni, aceste reduceri pot fi confuze. Părinții mei, deși sunt vorbitori nativi de limba engleză, încă nu au nicio idee despre ceea ce înseamnă aceste expresii.







Râzând cu voce tare

"Lol" este probabil cea mai faimoasă și mai largă expresie a slangului internetului. Acesta apare adesea ca răspuns la o frază amuzantă sau o glumă. Pur și simplu adăugând "lol", puteți face declarația fără griji sau glumă. Uneori este dificil să transmiteți sarcasm atunci când vorbiți pe Internet și "lol" în acest caz poate fi util. "Lol" reduce seriozitatea mesajului dvs. și indică umorul în el. Unii oameni folosesc lol mai des decât semnele de punctuație.

LMFAO / LMAO (Râsul meu f * cking @ss off / râs @ss mea off)

Se pare că "lol" într-o anumită măsură. Ca "lol", această abreviere este folosită atunci când cineva spune ceva amuzant. Personal, aș folosi "LMFAO", nu "lol" într-o situație în care eu râd literal cu voce tare. Expresia "LMFAO" este mai puternică decât "lol", iar oamenii o folosesc ca răspuns la ceea ce este deosebit de amuzant.

Rularea pe podea râzând (situată pe podea râzând)

"ROFL" este utilizat în aceleași situații ca și "LMFAO" și "LMAO". De asemenea, a dat naștere cuvântului "roflcopter" (ROFL + elicopter), care este un alt mod de a spune "ROFL".

WTF / WTH (Ce este f * ck / ce naiba?)







Puteți folosi această expresie în confuzie, surpriză sau când aveți emoții puternice în legătură cu ceva. Orice expresie care folosește cuvântul "ce" poate fi întărită imediat folosind "ceea ce f * ck" sau "ce naiba". Dacă ați spus "ce faci?", În loc de "ce faci". ", Are același înțeles, dar cu un accent suplimentar.

Rețineți că în această situație se poate spune pur și simplu "ce?!", Iar semnificația acestei fraze ar fi aceeași. Puteți utiliza "WTF / WTH" pentru a amplifica expresia cu "ce".

BRB (Întoarce-te imediat, "Voi reveni curând")

Puteți utiliza această reducere dacă, de exemplu, trebuie să vă îndepărtați de computer sau nu veți putea răspunde într-o perioadă scurtă de timp.

G2G (Trebuie să plec, "este necesar să mergem")

Dacă doriți să încheiați o conversație sau trebuie să mergeți să faceți ceva, puteți utiliza această expresie înainte de a pleca.

TTYL (Vorbesc mai târziu, înainte de comunicare)

Această reducere este de obicei folosită când vă spui la revedere pe cineva.

CYA (Vedeți voi, "vă vedeți", "vă veți vedea în curând")

Folosit ca un rămas bun.

IMHO / IMO (în opinia mea umilă / în opinia mea, "în opinia mea")

Puteți folosi "imo" ori de câte ori doriți să spuneți "în opinia mea" sau "în opinia mea", este mult mai rapid să tastați.

Fiți atent folosind "imho", deoarece acest lucru ar putea părea sarcastic. Priviți prima dată pe Internet, cum folosesc ceilalți oameni vorbitori de limbă engleză această reducere.

SMH (mișcă-mi capul, "scutura-mi capul")

Evident, atunci când comunicați cu mesaje text sau într-un chat online, persoana cu care vă scrieți nu vă poate vedea. "Smh" înseamnă "mișcă-mi capul în uimire" și nu-mi scutura capul în sensul "nu". "Smh" este adesea folosit când cineva vorbește sau face ceva ce este discutabil sau ciudat.

Este interesant de observat că râsul online este diferit în diferite limbi. Doar de dragul interesului, așa a fost tradus "hahaha" de către profesorii de la Italci:

Thai: 55555
Japoneză: WWW sau 笑
Chineză: 哈哈 sau 呵呵
Coreeană: ㅋㅋㅋ
Spaniolă: jajaja
Greacă: hahaha
Ebraică: xà xà xà sau חָה-חָה-חָה

Anul Nou fericit! Italki oferă utilizatorilor noștri o lecție gratuită la www.italki.com (costă 10 $) cu orice achiziție (achiziția minimă este de numai 10 $)!

Îți place postul? Sprijin Factum, faceți clic pe:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: