5 Erori care fac ca rularea să fie inutilă

Doriți să obțineți maximum de funcționare? Apoi, nu face greșeli de noii veniți!

5 Erori care fac ca rularea să fie inutilă

Cu cât beți, cât timp mâncați, cum faceți încălzirea - toate acestea vă afectează rezultatele în alergare. Ignorarea importanței acestor factori este principala greșeală a noilor veniți. Am colectat încă cinci - asigurați-vă că nu le permiteți:







1. Faceți o antrenament statică

Nu ne face rău, încălzirea statică nu este atât de rea - se întinde bine musculatura. Problema este că, în acest mod, acestea declanșează un reflex protector în creier, sarcina căreia este de a preveni trauma. Drept urmare, mușchii refuză să lucreze după cum doriți. Utilizați exerciții dinamice - simulează sarcina pe care o au mușchii atunci când se execută și, astfel, le pregătesc pentru o alergare. Încercați, de exemplu, acest antrenament de 12 minute.

2. Fugi la stomacul plin

Acesta este probabil un sfat prea evident, dar totuși - nu vă stomac înaintea cursei. În ceea ce privește consumul de carbohidrați, atunci când alergi, nu conduce un maraton cu o farfurie de spaghete în stomac. Vom explica de ce. Corpul uman este foarte flexibil - redistribuie energia în funcție de prioritatea sarcinilor. Aceasta înseamnă că, după masă, corpul urmărește sângele în stomac, astfel încât să poată digera corect mâncarea. Iar cand alergi, respectiv, sangele curge spre membre. Ieșiți după masa de prânz și mâncarea nu poate digera în mod corespunzător și va trebui să faceți față consecințelor, de exemplu, dureri în partea laterală sau spasme.

Corpul uman este foarte flexibil - redistribuie energia în funcție de prioritatea sarcinilor. Acest lucru înseamnă că, după ce mâncați, corpul urmărește sângele până la stomac, astfel încât să poată digera în mod adecvat mâncarea

Pauza dintre mâncare și jogging ar trebui să fie de cel puțin o oră și de preferință două. Aceasta înseamnă că alergarea dimineața trebuie făcută înainte de micul dejun (corpul va rezista) și seara - cu o oră înainte de cină sau chiar înainte de culcare. Faptul că va cădea sub braț să mănânce, de altfel, nu este cazul: se sprijină pe feluri de mâncare care conțin proteine ​​pure și o cantitate moderată de carbohidrați. O astfel de compoziție este o garanție că produsele alimentare vor fi bine absorbite. Abțineți-vă de alimentele prăjite, dulci și grase. Verde, care conține o fibră foarte utilă, înainte de jogging, este, de asemenea, mai bine să nu abuzeze. Dacă nu vă place să alergați până la micul dejun, începeți ziua cu o toastă de unt de arahide și un pahar de apă - și puteți merge pentru o alergare în jumătate de oră sau oră. Cu toate acestea, aceasta este mai mult o recomandare decât o regulă - tot stomacul funcționează diferit, așa că ar trebui să căutați acel aliment care funcționează cel mai bine pentru dvs.







3. beți prea multă apă (sau prea puțină apă)

Extremele sunt periculoase, chiar dacă se referă la apă simplă. Beți puțin - veți suferi de deshidratare, iar puterea se va termina repede. Veți bea mult - va fi o greutate în stomac și greață. Nici unul nu vă va ajuta să stabiliți o înregistrare personală. Cel mai simplu mod de a menține nivelul corect al lichidului în organism este să beți apă în mod egal pe parcursul zilei. Dacă sunteți obișnuiți să pompiți în mod special înainte de jogging pentru a evita deshidratarea - aruncați acest lucru, apa nu este absorbită instantaneu.

Apropo, sperăm, înțelegeți - prin "apă" înțelegem apă. Nu merită să turnați cafeaua, energia și sifonul dulce - zahărul va adăuga energie, dar fără alimente normale, nu o veți avea pentru mult timp. Acum următoarea întrebare. Cât de multă apă să bei? În principiu, atâta timp cât doriți, aceasta este o chestiune individuală. Un bun indicator că beți suficient este culoarea urinei. Galben închis înseamnă "bea mai mult", aproape transparent - "bea mai puțin".

4. Uitați să mergeți la toaletă

5. Nu ascultați corpul

Doar în caz, avertizează: instalarea "muri, dar face-o" nu funcționează cu joguri. Dacă vă simțiți obosiți sau aveți ceva de rănit, nu vă forțați. Și amintiți-vă că alergatul nu este singurul lucru pe care îl puteți păstra în formă, la dispoziția dumneavoastră, toată fitness-ul. Apropo, multe exerciții de rezistență contribuie la un nou nivel de funcționare.

Despre static este interesant și m-am gândit că în mod normal mă încălzesc. Deși este doar static, este foarte ciudat să faci doar o mică dinamică și înțelegi că trebuie să pregătești mușchii să se încălzească. Într-un stomac plin, bineînțeles că nu alerg foarte mult, dar dacă mă duc la o oră să mănânc clătite, atunci mă simt ca un maraton de cămilă, o mulțime de forțe inepuizabile în stomac, ca o mașină de mișcare perpetuă pe clătite. Aici înainte ca cursa de o oră să decidă să încerce doar o gustare cu o oră înainte și a fugit fără probleme, sa simțit bine.

Din nou, am vrut să încep să alerg.

Rularea în dimineața de unul singur este o realizare. Fă-te să te ridici deja eroism, și ieși și să facă sport, cool!

Excelent! Deci, la fel, alergând dimineața este alegerea potrivită. N-am avut încă timp să mănânc, m-am dus la toaletă, am băut apă și cel mai apropiat stadion.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: