3 Ray Steadman vorbește cu tatăl său așa cum a fost învățat să se roage Isus Hristos Isus Reed Stepman explică pas cu pas

Cu toții visezi la o relație strânsă cu Tatăl, iar Hristos le-a făcut posibil prin rugăciune. Fără o conversație cu Dumnezeu, fără o comunicare bidirecțională cu El, credința este imposibilă.







Tatăl nostru, iartă-ne lipsa de credință și slăbiciunea spiritului pe care Fiul tău a arătat-o.

Noi vă strigăm din adâncul abisului, în care am fost imperceptibili: Învățați-ne să ne rugăm, Doamne. Faceți-ne oameni ai căror vieți vă sunt dedicate fără urmă și ale căror rugăciuni nu sunt înclinate prin minciuni, secret sau nesiguranță. Ajutați-ne să vărsăm în mod deschis înainte de toate bucuriile și necazurile, să vă spunem despre toate grijile și speranțele, să vă ascultăm toate instrucțiunile și să vă îndeplinim cu exactitate voința. În numele lui Isus Hristos. Amin.

ESENȚIA RUGĂCIUNII

El a spus, de asemenea, unora care erau siguri de ei înșiși că sunt drepți și disprețuiesc pe alții, în următoarea pildă:

alții, următoarea pildă:

Doi oameni au intrat în templu pentru a se ruga: unul este un fariseu și altul este public. Fariseuul, devenind, sa rugat în sine: "Doamne! Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, hrăpăreți, nedrepți, preacurvari sau chiar ca vameșul: Eu postesc de două ori în săptămână, dau zeciuială din tot ce posed ".

Publicul, în picioare în depărtare, nici nu îndrăznea să ridice ochiul spre cer; dar, izbitindu-se în piept, el a spus:

„Dumnezeule! ai milă de mine, păcătosul „Eu vă spun, omul acesta a coborât la casa lui mai degrabă decât pe celălalt: pentru fiecare unul care se înalță, va fi smerit, și smerească va fi înălțat.

Ludovic al XIV-lea domnea în Franța în 1643-1715, iar istoricii lui timp numesc "epoca de aur". Regele Soarelor a desfășurat câteva campanii militare de succes, datorită cărora a extins în mod semnificativ limitele posesiunilor sale și a întărit puterea imperiului. Cu toate acestea, succesul nu ia zâmbit întotdeauna. În 1704, în Bavaria, lângă micul sat Blenheim, forțele aliate anglo-austriece au provocat o înfrângere zdrobitoare asupra francezilor. Armata lui Ludovic al XIV-lea a pierdut zeci de mii de soldați și ofițeri uciși, răniți și capturați. Din acea zi din istoria Franței, o perioadă de declin a început, imperiul și-a pierdut treptat puterea militară și economică, în timp ce celelalte țări ale Europei, dimpotrivă, au cunoscut o creștere. După ce a aflat despre rezultatul bătăliei de la Blenheim, Ludovic al XIV-lea a ridicat brațele spre cer și a strigat în disperare: „Doamne, cum ai putut să mă trădezi, după tot ce am făcut pentru tine?!“. Ce aroganță! Ce mândrie! Această rugăciune este foarte asemănătoare cu rugăciunea fariseului din pasajul de mai sus (Luca 18, 11-12).

Cu toate acestea, nu trebuie să fiți un mare împărat pentru a vă bucura de conștiința dreptății voastre. Doar câțiva creștini modesta și devotați, care singur îi reproșează pe Atotputernicul: "Sunt atât de bun. Mă rog pentru o jumătate de oră în fiecare dimineață și cu zece minute înainte de culcare și, în plus, particip la un grup de rugăciune miercurea - apropo, foarte puține, în ciuda dimensiunii parohiei noastre. De ce îmi trimiți atâtea bucurie? Viața mea este înspăimântătoare, banii sunt întotdeauna puțini, soția mea nu apreciază, copiii cresc leneși nerecunoscători ".

Există printre noi și cei care aproape că nu găsesc timp pentru rugăciune. Este atât de ușor să descoperiți o altă ocupație mai importantă și să amânați ora următoare a comuniunii cu Dumnezeu "data viitoare".

Poate că acest înlocuitor va fi însoțit de o ușoară remușcare, dar, de obicei, se estompează rapid. Cel mai important, chiar dacă te trage împreună și decizia de a numi un timp obligatoriu pentru rugăciune (în lipsa acestora), sau crește numărul de minute deja plătite în comuniune cu Dumnezeu determinată, se dovedește în curând că nimic nu sa schimbat.

Nu se mai roagă, ci mai bine, dar poate că Isus a făcut o greșeală spunând că avem doar o singură alegere:

să te rogi sau să cazi în disperare? Rugăciunea este atât de importantă? Și totuși chestiunea este exact așa cum a spus Domnul și, prin urmare, ar trebui să înțelegem mai bine care este adevărata esență a rugăciunii. Se pare că mulți dintre noi au nevoie să schimbe natura rugăciunilor lor, nu numărul lor. Rugăciunea adevărată nu este dificilă, ci dimpotrivă - este naturală, curge spontan, fără eforturi eroice ale omului. Doar o astfel de rugăciune deschide calea către Tatăl Atotputernic, spre slava Domnului. Dumnezeu părea inaccesibil, sprijinindu-ne față de noi, empatizing cu problemele noastre și ajutându-ne în mod voluntar.

În parabola publicanului și a fariseului, Isus Hristos se opune celor doi oameni care se rugau în templu. Ambii se întorc la Dumnezeu, dar cuvintele lor sunt la fel de diferite ca inimile lor. Pentru a înțelege moralul acestei povestiri, nu este suficient să-i împărțim pe farisei pentru o excesivitate de sine. Este necesar să se uite la a doua parohului, pentru a înțelege gândirea și atitudinea lui la rugăciune, căci este să privim la a doua parohului, pentru a înțelege gândirea și atitudinea lui la rugăciune, căci este vameșul penitentă numit aici „justificat“. El și noi ar trebui să învățăm să comunicăm cu Dumnezeu.

Fiți atenți la structura parabolului. La fel ca povestea unei văduve și a unui judecător nedrept, constă în comparații contrastante. Domnul învață adevărul, în contrast cu eroarea.







Înțelegând eroarea unui enoriaș, vedem clar demnitatea rugăciunii celuilalt. La urma urmei, fariseii s-au rugat adesea, mult timp și elocvent, chemând cu voce tare la Domnul în prezența unor admirați colegi de triburi. Cu toate acestea, în ochii lui Dumnezeu, era o agitație goală. Publicul nu a fost învățat arta să pronunțe frumoase fraze religioase și chiar rar apărea în templu. El sa întors spre Dumnezeu cu cuvinte confuze și confuz, dar rugăciunea lui a fost acceptată, pentru că era adevărată și a venit din adâncul inimii.

Fariseul ne învață cum să nu ne rugăm. Apariția sa în templu nu este o mișcare a sufletului, ci o etapă bine repetată. El nu a venit pentru o părtășie strânsă cu Dumnezeul Cel Prea Înalt, ci pentru a impresiona pe alții. Mâinile lui se ridică spre cer, ochii lui sunt îndreptate în sus, fața lui este o expresie plină de har. Deci, era obișnuit să te rogi cu evreii. Isus spune că "fariseul, devenind, sa rugat în sine" (Luca 18, 11). Ce remarcă subtilă, cât de exactă reflectă semnificația a ceea ce se întâmplă! Fariseul nu a comunicat cu Dumnezeu, ci cu el însuși. Cuvintele, ca și cum ar fi îndreptate spre cer, au rămas pe pământ. Rugăciunea lui a fost o pierdere de timp. Surprinzător, o astfel de ocupație inutilă a devenit foarte populară în zilele noastre datorită răspândirii mișcării religioase New Age (New Age). Ideologii acestei tendințe afirmă că adevăratul scop al rugăciunii și al meditației este acela de a comunica cu sinele interior. Desigur, este tentant: o persoană se transformă într-un mic zeu și se închină, iubită. Nu este nevoie de căutări lungi, nu este nevoie să vă depuneți eforturi pentru o distanță imensă. Fariseul s-ar potrivi perfect în societatea modernă - privirea lui a fost îndreptată spre cer, dar nu a ajuns la adevăratul Dumnezeu, și, desigur, el nu a experimenta bucuria de o atingere minunată a misterelor divine.

Cine este un fariseu?

Ce ne învață exemplul fariseului? Mai întâi de toate, cei care sunt plini de mândrie în numeroasele lor virtuți nu se pot apropia de Dumnezeu. Fariseul și-a enumerat cu desăvârșire propriile sale realizări, oferindu-i această formă de rugăciune: "Doamne! Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, hrăpăreți, nedrepți, preacurvari sau chiar ca vameșul: Eu postesc de două ori în săptămână, dau zeciuială din tot ce posedă „(Luca 18: 11-12). El a cerut în mod evident atenție și încurajare specială și, din partea lui, la lăudat pe Dumnezeu pentru o creație de succes: Domnul a creat un om minunat ca mine!

Am citit rugăciunea fariseului cu un zâmbet indulgent, dar nu o facem noi înșivă neobservată? Cine dintre noi nu La întrebat pe Dumnezeu: "Vino, ajută-mă să îmi termin eforturile bune". „? Cu alte cuvinte: „Sunt atât de bun la tot ceea ce a dat seama ca forțele și capacitățile încearcă să-și îndeplinească obligațiile asumate, și cu mâna lui un pic împinge prin puterea Duhului Sfânt, și împreună vom muta munții!“ Din păcate, chiar și filozofia fidelă a vieții este adesea limitată la proverb: "Încredeți-vă în Dumnezeu și nu vă fie rău singur". Noi nu refuzăm ajutorul Lui, noi nu declarăm independență deplină, nu. Mai subțire și mai greu: atașăm de Dumnezeu, atotștiutor, Creator atotputernic a rolului universului modest de sprijin în proiectele supravegheate prin toate mijloacele face. Cred că mulți, mulți creștini sunt vinovați de această abordare a rugăciunii.

De multe ori ne laudam inaintea lui Dumnezeu cu "modestia" noastra: "Doamne, va multumesc ca nu sunt la fel de mândru ca acest fariseu. “. În unele cercuri, ea devine la modă în mod constant pocăiască de greșelile lor și pe cei vinovați, spunând cu tristețe: „Ah, păcătos, eu sunt un păcătos“, astfel că întâlnirile de rugăciune sunt transformate într-un fel de competiție pentru auto-înjosire. Deci, credincioșii doresc să impresioneze pe Dumnezeu și frații, dar modestia lor falsă se află toate mândria aceleași farisei și auto-neprihănire. Adevărul este că nu avem aceeași mândrie fariseică și aceeași neprihănire. Adevărul este că nu avem propriile noastre virtuți, că nu există una. Tot ce avem avem ne este dat de sus. Să uităm de talentele, abilitățile, abilitățile, darurile, realizările noastre - ar trebui să ne lăudăm despre ceea ce nu ne aparține?

Este uimitor cât de ușor luăm laurile altor oameni și chiar mai ușor renunțăm la propriile nelegiuiri! Pentru eșecuri, îi învinovățim pe oricine, cu excepția pentru noi înșine, gloria succesului pe care nu suntem de acord să o împărtășim cu nimeni. Observați comportamentul celor puternici ai acestei lumi, prinși de mână în momentul comiterii unor infracțiuni grave. Declarațiile lor publice în apărarea lor încep cu următoarele cuvinte: "Au fost făcute unele greșeli. Am fost informat în mod greșit. Am devenit victimă a circumstanțelor. "Dar ar fi mai corect să spunem:" Am păcătuit. Sunt criminal. Eu sunt cel responsabil pentru tot ce sa întâmplat. " Declarații precum "Au fost făcute unele erori. "Nu au nimic de-a face cu rugăciunea umilă a publicanului, pentru că nu sunt o recunoaștere a vinovăției lor - este doar o încercare de a justifica faptele negre sau de a ascunde intențiile criminale. Să recunoaștem cu sinceritate: toți eram vinovați de un astfel de comportament și de mai multe ori.

Acasă >> Diverse - cărți, diverse literatură.

"Cartea mare de conspirații - 4 Natalia Stepanova 2 Cartea Natalia Stepanova. O mare carte de conspirații - 4 descărcate de la jokibook.ru du-te, avem întotdeauna o mulțime de cărți proaspete! 3 Cartea este Natalia Stepanova. O mare carte de conspirații - 4 descărcate de la jokibook.ru du-te, avem întotdeauna o mulțime de cărți proaspete! Natalia Ivanovna Stepanova Cartea mare de conspirații - 4 4 Cartea Natalia Stepanova. O mare carte de conspirații - 4 descărcate de la jokibook.ru du-te, avem întotdeauna o mulțime de cărți proaspete! Dragi cititori și studenți! În orice, cu. "

"Unde este Dumnezeu când sufăr?" Philip Yanci Cuvânt înainte 1. De ce există durere? Capitolul 1. Problema Venus Capitolul 2. Cadoul pe care nimeni nu vrea să-l primească Capitolul 3. Iadul fără durere Capitolul 4. Agonia și extazul Partea 2. Este durerea un semn al lui Dumnezeu? Capitolul 5. Planeta stropitoare Capitolul 6. Ce vrea Dumnezeu să ne spună? Capitolul 7. Pentru ce suntem aici? Capitolul 8. Lupta cu Dumnezeu? Mâinile sunt scurte! Partea 3. Cum reacționează oamenii la suferință Capitolul 9. După căderea capitolului 10. Dans! Capitolul 11. Alți martori Capitolul 12. "

"Neal Donald Walsh Conversații cu Dumnezeu Cartea 3. Mulțumiri Ca întotdeauna, în primul rând, vreau să mulțumesc cel mai bun prieten al meu, Doamne. Sper că într-o zi pentru fiecare dintre noi, Dumnezeu va deveni un prieten. De asemenea, doresc să-mi exprim aprecierea față de partenerul meu minunat de viață, Nancy, cărora această carte este dedicată. când mă gândesc la Nancy, cuvinte de recunoștință par nesemnificative în comparație cu faptele ei și simt că nu pot să exprim cât de frumoasă este ea. Înțeleg doar un singur lucru: eu. "

«Www.e-puzzle.ru În această enciclopedie ilustrată conține idei și sfaturi practice de mare profesor pentru a vă ajuta să învețe ceea ce este sănătatea, și în practică, utilizarea acestor cunoștințe pentru a ajuta la menținerea sănătății fizice și mentale, pentru a înțelege de ce esti bolnav le familia și prietenii. Această carte este despre dragoste - cea mai pură și cea mai vindecătoare energie a tuturor existente și despre iertare - singura forță eliberatoare din univers și mijloacele de a câștiga libertatea. Pentru o gamă largă de cititori. Luule. "

«1 Carlo Auriemma - Elisabetta Eordegh. Partire Cuprins Cuvânt introductiv pagina 3 1. Renunță la strâmtoarea paginii 5 2. Echipajul pag. 7 3. Selecția barajului pagina 15 4. Trasee în afara străzii pagina 29 5. Cont similar. pagina 42 6. Echipamente. 7. Navigați pentru o croazieră. pagina 69 8. Licitație pagina 75 9. Accidente și reparații p. 82 10. Pericole la înot p. 92 11. Înotul în ocean p. 100 12. Viața pe mare p. 117 13. Sosirea în țări îndepărtate p. 125 14. Valuri și furtuni p. 135 15. Înot în tropice p. "







Trimiteți-le prietenilor: