16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Recolta de vară aduce întotdeauna bucurie. Și vreau atât de mult ca coșul cu fructe proaspete să stea mereu pe masă. Cu toate acestea, majoritatea produselor au un termen de valabilitate destul de scurt.







Echipa AdMe.ru a adunat sfaturi utile care vă vor ajuta să vă bucurați de fructe de padure proaspete, brânzeturi și alte delicii preferate cât mai mult posibil.

1. Bomboane + oțet + apă

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Se amestecă oțet de mere cu apă (1:10) se spală cu apă în zmeură acetice, afine sau alte fructe de pădure, picătură pe sita, loc în hârtie capacitate prostelennye în frigider. Soluția este foarte slabă, astfel încât oțetul nu este simțit, iar boabele vor dura mai mult. Există, de asemenea, modalități de a stoca fructe de padure pe acest și acest link.

2. Țelină, broccoli, salată + folie

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Totul este foarte simplu. Îndepărtați broccoli, telina și salată în folie de alimente, de preferință complet. Apoi, acestea vor fi păstrate mai mult timp și vor rămâne crocante timp de 2-3 săptămâni sau mai mult.

3. Brânză + pergament

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Brânza va fi mai bine conservată dacă nu o înfășurați în folie de alimente, ci în pergament și o puneți într-o ceramică sau din sticlă cheeseburgă. Puteți să-l puneți într-un recipient din plastic, dar nu îl închideți complet. Păstrați brânza în partea caldă a frigiderului. Există o altă modalitate convenabilă de a depozita - congelarea brânzei rase (detalii aici).

4. Caise + celule

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Pentru depozitare, luăm caise ușor imature, fără pete și alte defecte. Dacă sunt multe fructe, puneți-le într-o cutie, înfășurați fiecare pergament. Sau utilizați un recipient celular curat, cum ar fi tăvi de ouă sau corex din cutia de bomboane. Caisele se coace la o temperatură de 10-15 ° C. În frigider puteți stoca numai fructe coapte într-o pungă de hârtie.







5. Câinii + zahăr sau sare

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Deschideți pachetul de brânză de vaci sau un produs vărsat într-un vas de alimentare, din sticlă sau în vopsea cu un capac. Când depozitați în frigider, puneți 2-3 bucăți de zahăr rafinat pe partea superioară. Pentru a păstra caș fără refrigerare și poate fi: se toarnă un strat de sare grunjoasă într-un recipient sterilizat, a pus curds, acoperiți-l cu o cârpă, iar partea de sus - jugul. Apropo, brânza de vaci cu conținut scăzut de grăsimi este stocată mai mult timp.

6. Struguri + frânghie

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Cel mai bun loc în frigider este aproape de peretele din spate. Alegeți soiuri târzii și stivă astfel încât fructele să se atingă minim. Puteți stoca fascinele pentru o perioadă lungă de timp în formă suspendată într-un loc uscat, rece, întunecat și aerisit. Grădinarii sporesc termenul de valabilitate al fructelor de padure, ajungând la udarea cu 1,5 luni înainte de recoltare.

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Dacă nu vă pasă de pierderea proprietăților utile ale produsului și este necesar doar un gust, atunci depozitarea în congelator vă va potrivi. Dar dacă doriți să păstrați mai mult ghimbirul într-o stare proaspătă, uscați-l puțin în soare, înfășurați-l în pergament și puneți-l într-un loc răcoros. Există un alt mod: rădăcina este turnată cu apă fiartă și pusă în frigider. Așa că este stocat destul de mult.

8. Carne + urzici + marinate

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

În natură, puteți păstra carne proaspătă timp de 4-6 zile fără frigider. Suprapus cu urzică (frunze de hrean, tarhon, nuc), înveliți într-o cârpă înmuiată în oțet, se pune într-o oală sau o cutie din lemn. Închideți bine și îngropați-o pentru a acoperi 20 cm. Înainte de a găti, clătiți produsul în apă. Carnea în congelator este cel mai bine depozitată în folie și există și o modalitate de a îngheța în marinate.

9. Ceapă verde + sticlă + congelator

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Acest mod simplu de înghețare va mulțumi tuturor. Ceapa verde verde tăiat și se toarnă într-un recipient sau o sticlă de plastic. Înainte de expedierea la congelator, este important ca ceapa tocată să fie uscată, fără umiditate. Dacă faceți totul bine, puteți transforma instantaneu gustul diferitelor feluri de mâncare în timpul iernii.

10. Tomate + butași în sus sau în jos

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Roșiile roșii sunt depozitate în bucăți într-o pungă de hârtie sau într-un strat într-o cutie într-un loc răcoros până când devin roșii. Dacă există fructe în apropiere, eliberarea de etilenă va accelera maturarea. Dar roșiile coapte trebuie depozitate la temperatura camerei cu un mâner în sus. Este de dorit ca fructele să nu se atingă reciproc.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: