11 Fraze magice pe care ar trebui să le audă fiecare copil

1. Este o mare fericire că mă aveți!

11 Fraze magice pe care ar trebui să le audă fiecare copil

Copiii ne testează inconștient comportamentul: "Vrei să mă iubești dacă sunt rău?". Răspunsul trebuie să fie neechivoc: "Bineînțeles că o voi face! Fericirea, că te am pe tine. Dacă aș putea alege dintre toți copiii din lume - te-aș alege. Deci sunt puse bazele unui psihic sanatos.







Aceste trei cuvinte magice sunt foarte importante pentru dezvoltarea sănătoasă a unui om mic. Este important să se potrivească cuvintele lor cu acțiuni reale: să-și petreacă timp împreună, jucând, râzând și în jurul valorii de prosti, sufla baloane de săpun și strânge copilul tau, discuta despre problemele lor și de sprijin în caz de nevoie.

  • Observ și vă apreciez progresul.
    11 Fraze magice pe care ar trebui să le audă fiecare copil

    "Asta este, da! Camera este curată! "," Wow! "" Foarte bine - îți folosești hainele cu atenție! "- Aceste fraze ajută copilul să vă simtă sprijinul și credința în el și să facă clar faptul că eforturile sale sunt apreciate. Și orice "întărire pozitivă" cauzează sentimente plăcute și emoții pozitive, ceea ce duce la comportamentul aprobat de părinte în viitor.

    Iartă-mă. Îmi pare rău

    11 Fraze magice pe care ar trebui să le audă fiecare copil

    Toți suntem oameni vii. Și noi toți putem fi înșelăciți, greșiți, nu dreptate. Este important să aveți curajul să vă recunoașteți greșelile și să cereți iertare de la copiii voștri. Prin aceasta, îi spunem că le prețuim și le respectăm. Și învățăm, de asemenea, o lecție că, dacă nu aveați dreptate, ar trebui să cereți iertare și să nu o faceți din nou.

    Nu vă temeți de emoții negative

    11 Fraze magice pe care ar trebui să le audă fiecare copil

    Suprimarea emoțiilor negative conduce la formarea nevrozelor și apariția bolilor psihosomatice. Copilul are dreptul de a fi supărat. Respectați durerea peste o jucărie pierdută sau plângeți atunci când doare. Interzicerea manifestării sentimentelor negative este o interdicție de a fi singur, de a fi spontan.







    Sarcina noastră ca părinți este să-i învățăm pe un copil să-și stropi emoțiile, fără a dăuna nimănui.

    Vrăjitor cine știe să-și depășească teama

    11 Fraze magice pe care ar trebui să le audă fiecare copil

    Este important să lăsați copilul să știe că nimic nu poate fi temut. Toată lumea în lume este frică de ceva, și nu de cel care nu se teme, ci de cel care știe să-și depășească teama. Dacă copilul este înspăimântat, puteți împărtăși cu el propriile dvs. amintiri și experiențe despre cum să învățați să vă descurcați cu frica.

    Ascultați-vă - ce ați vrea să faceți acum?

    11 Fraze magice pe care ar trebui să le audă fiecare copil

    Ține minte cum ai reușit.

    11 Fraze magice pe care ar trebui să le audă fiecare copil

    Reamintind copilul despre succesele trecute, îl întăriți în puterea proprie. să-l ajute să-și realizeze experiența de succes și victorii.

    9. Erori sunt normale

    11 Fraze magice pe care ar trebui să le audă fiecare copil

    Este bine, încercați din nou "," Eu cred în tine! ". „Din prima dată nimeni nu pare“ - așa că trebuie să-i spuneți copilului în caz de eșec, chiar dacă pare gravă (copilul a primit un „2“ pentru un control, a pierdut competiția, etc ...).

    Este important ca orice persoană să aibă dreptul de a face o greșeală. Copilul trebuie să înțeleagă că fiecare persoană de succes a făcut greșeli și că greșelile ajută la formarea persistenței, răbdării și a altor calități importante.

    10. Ce simți acum?

    11 Fraze magice pe care ar trebui să le audă fiecare copil

    "Ce simți acum?", "Cum a fost ziua ta?" - astfel de întrebări, în primul rând, contribuie la apropierea emoțională dintre părinte și copil. În al doilea rând, își formează capacitatea de a-și formula gândurile. Dar, cel mai important, permiteți copilului să fie suficient de sensibil și atent la sine.

    11. Ai făcut-o singură

    11 Fraze magice pe care ar trebui să le audă fiecare copil

    Parintii de multe ori tind să folosească pronumele „noi“ în relație cu copilul ei: „Noi deja am răspândit“, „Am mers pe jos în grădină“, „Vom trece la clasa a doua“. În copilărie, senzația de mamă și copil în ansamblu este utilă pentru dezvoltarea copilului și chiar necesară pentru supraviețuirea acestuia. Cu toate acestea, în viitor împiedică dezvoltarea sa și împiedică separarea psihologică a copilului.

    Experiența faptului că se poate baza pe el însuși este important pentru copil. Psihologii sunt convinși: scopul educației este de a învăța copilul să fie un părinte bun pentru el însuși. Și primul pas către acest lucru începe cu pronumele "tu".







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: