10 întrebări populare în limba spaniolă

10 întrebări populare în limba spaniolă

Hola, Îmi pare rău Alex. ¡Bienvenido a bordo! Buna, numele meu este Alex. Bine ați venit la bord numit spaniol de la zero! Lecțiile noastre sunt publicate în fiecare săptămână, așa că abonați-vă la canalul nostru pentru a evita lipsa de lecții interesante.









Astăzi vom analiza 10 întrebări utile și populare în limba spaniolă. Acestea sunt utile nu numai pentru studenții de limbă spaniolă, ci și pentru cei care călătoresc sau călătoresc în țările vorbitoare de limbă spaniolă.

Și vom începe cu cea mai elementară întrebare, cel mai probabil pentru majoritate, aceasta este o întrebare lungă și familiară. Dar trebuie să o luăm în considerare.

Întrebarea a doua: De unde vă aflați? - De donde eres? - Dacă vi s-a întrebat această întrebare, puteți răspunde: ¡Soia de Rusia! - Sunt din Rusia. sau ¡Soia de Moscú! - Sunt de la Moscova.







Întrebarea a treia: Vorbiți engleza? ¿Habla inglés? sau vorbesti rusa? ¿Habla ruso?
Rețineți că aceasta este o problemă formală, mai formală. Dacă vorbești într-un cadru informal, poți vorbi ¿Hablas inglés? și anume adăugați litera S [ese] la sfârșitul cuvântului.

Întrebarea a patra: Unde este toaleta? - Donde está el baño? - Desigur, dacă apăsați puternic, atunci veți înțelege fără cuvinte, dar este mai bine dacă vorbiți, nu arătați. Mai mult decât atât, acesta este un design foarte bun. Cu ajutorul acestuia, puteți pune orice întrebare, de exemplu: Unde este ieșirea? Donde está la salida?

În Spania veți vedea adesea un semn cu acest cuvânt: Salida

Întrebarea șase: Există o bancă în apropiere? Ai un banco cerca? - Vă rugăm să rețineți că acesta este și un design foarte bun, cu ajutorul căruia puteți să întrebați despre orice instituție sau loc unde doriți să mergeți. Un alt exemplu: Hay un supermercado cerca? - Există un supermarket în apropiere?

Întrebarea șapte: Cum ajung la plajă? Como llego a la playa? sau Como llego un supermercado? Cum ajung la supermarket?

Întrebarea opta: Vrei ceai? ¿Așteaptăé?

Puteți răspunde: Si-p. Da sau spuneți acest lucru: Quiero el té con limón - Vreau ceai cu lamaie

Întrebarea numărul nouă: Aveți bani? Tienes dinero?

Și a zecea întrebare: poți să mă ajuți? ¿Eu puedes ayudar?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: