10 Avantajele numelui Ahmad și Muhammad

10 avantaje ale lui Ahmad și lui Muhammad

10 Avantajele numelui Ahmad și Muhammad

10 avantaje ale lui Ahmad și lui Muhammad

Trimisul lui Allah (pace asupra lui) avea două nume. El este cunoscut sub numele de Ahmad în scrierile ulterioare și Mohamed în Sfânta Scriptură. Profetul (pacea față de el) are numeroase nume care îi caracterizează calitățile. În diferite localități are propriul nume, fiecare spațiu (cer, pământ, oceane, munți) o cunoaște sub un anumit nume.







Într-unul din hadis se spune că Trimisul lui Allah (salallahu alaihi wa sallam) a spus: "Am cinci nume: Eu sunt Mohamed; Eu sunt Ahmad; Eu sunt Mahi, prin mine Allah va smulge necredința; Eu sunt Khashir, oamenii vor fi înviați în ziua judecății după mine; Eu sunt Akib, după mine nu vor fi nici profeți și nici mesageri ".

Muhammad înseamnă "demn de laudă", "lăudat de toți". Numele Ahmad a devenit în Islam o alternativă general acceptată la numele profetului. El vine de la aceeași rădăcină ca și numele lui Mohamed și înseamnă "demn de laudă".

Numele Ahmad și Muhammad conțin multe binecuvântări. ei poartă în sine cea mai mare binecuvântare (baraka), așa cum se spune în hadith:

  1. Trimisul lui Allah (pace pe el) a spus: "Sună-mă pe numele meu, dar nu-mi dau kunya (porecle)".
  2. Mesagerul lui Allah (pacea fie asupra lui) a spus: „Cine a avut un fiu, dacă el ma iubit și doresc să obțină Barakat în numele meu, să-l sun numele meu, iar tatăl și fiul va merge în paradis. Dacă soția cuiva este gravidă și ei amândoi decid să dea copilului numele meu, atunci Allah Atotputernicul va acorda fiului lor. Dacă cel care nu a supraviețuit au născut fii, va da cuvântul lui Allah Atotputernicul, în cazul în care fiul nou-născut, da-i numele meu și când se naște fiul său, Adam l-au numit numele meu, el va trăi. "
  3. Hadith spune: "În ziua de Kyamat, doi oameni vor fi chemați înainte de judecata înaintea lui Allah, pe care El o va aduce în Paradis. Ei vor spune: "O, Allah Atotputernic, pentru că nu am comis nicio faptă bună pentru a ne aduce în Paradis. Allah va spune din nou: "Intră în Paradis, pentru că am jurat că un om al cărui nume este Ahmad sau Mohamed nu va intra în iad".
  4. Sa relatat că Ziua Judecății, în deferență Profetului Muhammad (saw), oameni cu nume Muhammad spune: „Scoală-te și du-te la Paradis“ (cu excepția celor care sunt un păcătos, opresor și omul implicat în inovații în religie).
  5. Trimisul lui Allah (pacea lui) a spus: Domnul meu a spus: "Prin măreția mea, oricine ar fi fost numit după tine, nu va fi niciodată uimit de focul iadului".
  6. Mesagerul lui Allah (pacea fie asupra lui) a spus: „Dacă oamenii mananca alimente împreună, iar printre ele este cel care se numește Ahmad sau Mohamed, atunci ei vor primi binecuvântarea lui Dumnezeu, de două ori pe zi.“
  7. Un Hadith spune: „În Ziua Judecății lui Allah va scoate din adepți Hell de monoteism, iar primul care urmează să fie retrase cele ale căror nume se potrivesc cu numele profetului, dar nu să rămână acolo, al cărui nume a coincis cu numele profetului. Allah Atotputernicul spune: „Tu - musulmani, și eu - Salam, tu - Mumin, și eu - Mumin„- și le scoate din iad prin harul acestor două nume.“
  8. Trimisul lui Allah (pacea asupra lui) a spus: "În Ziua Judecății ei vor fi chemați:" Scoală-te, O, al cărui nume este Muhammad, să intri în Paradis ".
  9. Hadith spune: "Acea persoană care va avea trei fii și nici unul dintre ei nu va fi numită Mohamed, a arătat ignoranță".
  10. Imam Malik a spus: "Am auzit poporul din Medina spunând:" Nu există o singură familie care să nu aibă pe cineva numit după Mohamed, care nu va fi înzestrat cu daruri bune ".






Vezi și:

Citiți și:

  • 10 Avantajele numelui Ahmad și Muhammad

În această lume, Dumnezeu a făcut ca o femeie să rămână însărcinată, să nască, un copil să crească, dar va fi în Paradis? Va fi sarcina, nașterea, dezvoltarea copilului?

Întrebare: În această lume, Cel Atotputernic a făcut, astfel că femeia rămâne însărcinată, ea dă naștere, copilul crește, și dacă va fi în Paradis? Va sarcina, nașterea, dezvoltarea copilului? Răspuns: În cartea "Al-Durrul-Mukhtar" în cartea "O-Nikah", spune: ليس لنا عبادة شرعت من عهد آدم إلى الآن ثم تستمر في الجنة إلا النكاح والإيمان. Pentru noi nu există nici un alt cult, care a devenit lege la momentul Adam (alayhi salaam) la timpul nostru, și care continuă în Paradis, cu excepția Nikah și Iman.

  • 10 Avantajele numelui Ahmad și Muhammad

    Valorile familiei musulmane și căsătoria temporară a "Mysarului"

    În ultimii ani, a fost prelungit „căsătoria misyar“ printre Wahhabi și înrădăcinați musulman sunnit needucat. Ulema Arabia permis de căsătorie temporară - ceva pentru care a criticat anterior șiiți. Viața grea de mercenari din țările musulmane din Siria, necăsătorită sau pentru o lungă perioadă de timp a fi departe de soțiile lor, pot fi mai ușor să intre în astfel de juriști moderni ca Dr. Yusuf Qaradawi, Sheikh Uthaymeen, Ibn Baz, Abd al-Aziz al-Sheikh.

  • 10 Avantajele numelui Ahmad și Muhammad

    Noaptea lui Ragaib se apropie. De ce este semnificativ?

    Noaptea primei vineri a lunii Rajab este numită în noaptea lui Ragaib. Numele acestei nopți a fost dat de îngeri. Se spune că în această noapte dua este acceptată, iar pentru nenumărate rugăciuni, post și sadaqah, se va acorda o recompensă incalculabilă.

  • 10 Avantajele numelui Ahmad și Muhammad

    7 dua de durere de cap

    Odată cu creșterea numărului de suferințe din această boală, merită să ne întoarcem la Coran și la metoda sa de tratare a durerilor de cap. Mai jos sunt prezentate duo-urile în caz de apariție a durerilor de cap.

  • 10 Avantajele numelui Ahmad și Muhammad

    6 simptome ale imanei slabe

    Într-unul dintre haditi se spune: "În viitor va fi fitna. În timpul acestei fitne, o persoană se va întâlni în dimineața cu credincioșii, iar seara se va întâlni cu necredincioșii. Cu excepția celor ale căror inimi sunt grăbite de cunoașterea lui Allah ". Sub primele lovituri de fitna, inima și credința unei persoane cad, care se schimbă într-o zi sau noapte, astfel încât o persoană trece de la un stat (credință) la altul (necredință).

  • 10 Avantajele numelui Ahmad și Muhammad

    Allah va ierta păcatele celui decedat, dacă o face ruda lui

  • 10 Avantajele numelui Ahmad și Muhammad

    Care sunt semnele Zilei Judecății care au avut loc în zilele noastre?

    Semnele Zilei Doamnei în terminologia teologică sunt numite Ashrat as-sa'a sau Ayat as-sa'a. În ciuda faptului că în dogmatică islamică se consideră că perioada Zilei Judecății este cunoscută numai lui Dumnezeu, există o tradiție de a studia semnele Zilei Judecății. Prin semne se înțeleg acele sau alte evenimente și fenomene menționate în Coran sau afirmațiile profetului Mohamed, care sunt indicate în apropierea Zilei Judecății. În teologia musulmană, semnele Zilei Judecății sunt împărțite în două mari grupuri de semne mici și semne mari.

  • 10 Avantajele numelui Ahmad și Muhammad

    Liderii "Primului canal" au spus despre beneficiile celui mai preferat condiment al Profetului Muhammed (pacea lui)

    Profetul Muhammad (pace și binecuvântări pe el) a spus: "În chimenul negru există vindecare din toate bolile, cu excepția morții". (Burda a raportat, în Masnad Ahmad).







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: