Drepturile și îndatoririle angajaților

Legea stabilește drepturile și îndatoririle angajaților OEB & SP (Departamentul Securității Economice și Anticorupție). Prin urmare, atunci când își desfășoară activitățile directe, aceștia trebuie să se ghideze numai prin lege și să nu depășească limitele puterilor lor

Se întâmplă ca activitatea unei organizații comerciale să înceapă brusc să fie interesată de angajații OECB. Și un astfel de interes nu este bun în sine. În primul rând. Pentru conducerea întreprinderii și a proprietarilor acesteia, există cecuri și dureri de cap, iar în al doilea rând. activitatea întreprinderii, cu toate probabilitățile, ridică cu adevărat întrebări inutile.

OEBiPK este Ministerul Afacerilor Interne, și personalul său sunt angajate în lupta împotriva furtului, fraudă, activități de afaceri ilegale, luare de mită și alte nereguli. Adică, activități OEBiPK axat pe prevenirea, reprimarea, identificarea și rezolvarea crimelor în sfera de activitate economică. În special, OEBiPK acordă atenție înregistrării fictive și firmelor - o zi. Toate acestea sunt inițial percepute ca modalități de evitare a plății impozitelor.

Majoritatea controalelor efectuate de organele de stat sunt previzibile și numai verificările OEB & C au loc în mod neașteptat. În plus, drepturile OEB & C reglementează un număr imens de documente de reglementare și juridice, iar toate activitățile personalului OEB & C trebuie să fie efectuate în strictă conformitate cu normele actualei legislații.

Motivele pentru efectuarea controalelor de către angajații OEB & PK:

Inițierea procedurilor penale;

Anchete ale autorităților fiscale;

Disponibilitatea informațiilor despre semnele infracțiunii, precum și despre persoanele care o pregătesc, săvârșește sau comite, în cazul în care nu există date suficiente pentru a rezolva problema inițierii unui caz penal;

Disponibilitatea informațiilor privind evenimentele sau acțiunile (inacțiunea) care creează o amenințare la adresa securității de stat, militare, economice, de informare sau de mediu a Federației Ruse

Ce verifică OEB & C?

Articolul 98 din Codul penal al Federației Ruse Evaziunea de la plata impozitelor și (sau) taxelor de la o persoană fizică.

Articolul 199 din Codul penal al Federației Ruse Evaziunea de la plata impozitelor și (sau) taxelor din partea organizației.

Art.199.1 din Codul penal al Federației Ruse Neîndeplinirea atribuțiilor unui agent fiscal.

Articolul 199.2 din Codul Penal al Federației Ruse. Amplasarea fondurilor sau a bunurilor unei organizații sau a unui antreprenor individual, în contul căruia trebuie să se efectueze colectarea de impozite și / sau taxe.

Atribuțiile angajaților OEB & SP.

În timpul auditului, angajații OEiPK au următoarele competențe:

Să efectueze anchete și anchete în cazurile de crime atribuite jurisdicției lor și jurisdicției lor în conformitate cu Codul de procedură penală al Federației Ruse;

Să desfășoare activități legale de căutare operativă;

Participă la audituri fiscale la cererea autorităților fiscale;

Efectuați controale cu date suficiente care indică semnele unei crime.

Să efectueze în întregime inspecțiile organizațiilor cu pregătirea actelor pe baza rezultatelor acestor inspecții, stabilirea cazurilor de inspecții operaționale și inițierea cazurilor penale;

Este interzis să pătrundă pe teritoriul companiei și să inspecteze producția, depozitarea, comerțul și alte sedii ale organizațiilor, indiferent de forma de proprietate și de locație;

Să primească gratuit de la organizații, persoane fizice informațiile necesare îndeplinirii îndatoririlor atribuite OEB & C, cu excepția cazurilor în care o lege specifică o procedură specială de obținere a acestor informații.

Astfel, cerințele personalului OEB & C ar trebui să fie justificate. Apropo, pentru a se asigura că ofițerii de poliție nu merg dincolo de autoritatea lor în timpul verificării OEB & C, trebuie să existe în mod necesar o persoană care are ocazia să ofere explicații imediate necesare. Cel mai bine este dacă această persoană este directorul executiv. Cel puțin, aceasta va salva organizația de proceduri complicate și inutile.

Funcțiile OEB & SP sunt suficient de clar delimitate, iar toate acțiunile ilegale ale specialiștilor departamentului pot fi atacate în instanță sau trimise procuraturii printr-o plângere privind acțiuni în afara cadrului legii.

Pe baza rezultatelor auditului, UEBCP are dreptul de a iniția proceduri penale, în cazul în care activitățile organizației s-au desfășurat cu încălcări ale legii și a fost dezvăluită compoziția infracțiunii economice.

Deoarece practica OEBiPK este faptul că cecul poate fi orice organizație, ar trebui să dea, probabil, Consiliul de directori executivi pentru orice entitate. Dacă ați primit o cerere scrisă de documente care reflectă activitățile organizației dumneavoastră dacă ați percheziționat angajații OEBiPK, în cazul în care orice situație organizației dumneavoastră sunt interesați de activitățile angajaților Departamentului de securitate economică și anti-corupție, ar trebui să caute avocați profesioniști. Pentru ce? Pentru a se asigura că auditul nu a condus la răspunderea penală. Pentru ca testul să treacă deloc fără consecințe negative. Și rețineți: OEBiPK are astfel de îndatoriri pentru a investiga infracțiunile economice. Și ei îi investighează. Datoria noastră cu tine este să dovedești că nu ai săvârșit nicio crimă și nu intenționezi să comiți. Chiar dacă documentele dvs. au unele defecte.

Subiecte înrudite