5 Lucrurile uimitoare pe care le-am învățat, care s-au îndreptat spre ateism, lumea, inocurile - tot ce este demn

Steve Williams

"Iartă-mă, n-am înțeles, cine ești tu?" De obicei ești întâmpinat cu astfel de cuvinte sau cu o întrebare puțin suspicios: "Ești un devotat secret deținător?". Nu, nu sunt. Sunt doar un ateu. Vorbind punct de vedere tehnic, sunt un agnostic umanist (cu unele modificări), dar a fost prea dificil atunci când problemele de credință și comunitatea - pentru a preveni acest lucru, cu toate acestea, este imposibil - intra in pub-uri sau discutate la masa in timpul dineuri.







Am fost în stare să înțeleagă, după patru ani în urmă a început să explice ateismul altora, și, în același timp, am avut de a face cu situații diferite - de la destul spre deosebire de reacția credincioșilor și continuu îndoindu indivizilor la întrebări cu privire la modul de a schimba propriile mele așteptări despre așa cum am gândit printre atei. Asta ca urmare am fost în stare să înțeleagă - Eu prezint această listă, în speranța că aceasta va ajuta aduce un anumit sens comun al acelor oameni care ar dori să vorbească mai mult despre ateismul său, sau dacă aceasta va contribui la o mai bună înțelegere a ceea ce face ca o persoană numiți-vă un ateu.

1. Oamenii nu înțeleg ce înseamnă ateism și, prin urmare, este necesar să explicăm în mod constant acest lucru.

Garantez că tu ești ateu. Dacă sunteți creștin, atunci nu credeți în zei păgâni. Asta este, în legătură cu ele, că sunteți ateu. Dacă sunteți păgân, probabil că nu credeți în conceptul de Brahman (și, poate, credeți, pentru că religia are flexibilitatea - dacă cineva îi place sau nu). Cu toate acestea, ateismul înseamnă pur și simplu lipsa de credință. Într-un sens, suntem toți atei, doar că unii oameni sunt atei mai mult decât alții.

Cu toate acestea, este important să recunoaștem că, mai ales în ultimii ani, noțiunea de ateism a dobândit o semnificație diferită. Ateismul de astăzi este adesea perceput ca o învățătură agresivă, încercând să-i pun pe oameni împotriva credințelor și credințelor religioase. În timp ce mulți atei, de fapt, consideră că este necesar să se vorbească despre ce au devenit atei sau de ce ei sunt, este foarte posibil să fie un ateu și nu se discută această problemă, și, prin urmare, valoarea unei astfel de prelungire nu este absolut corectă. Toate acestea ne conduc fără probleme la următorul punct.

2. Este important să fii identificabil; este vorba despre alegere - sunteți gata să vă exprimați punctul de vedere.

Religia se proclamă fără a trebui să vorbească despre aceasta. Se presupune că sunteți religios (sau cel puțin "spiritual") până când nu spuneți altceva. Ca rezultat, este important - inclusiv pentru a contracara pătrunderea insidioasă a privilegiilor religioase - să fii identificabil ca un necredincios, pentru că în acest fel te lupți cu ideea că religia, în mod implicit, este benefică pentru societate.

De exemplu, identificarea ei înșiși ca atei sau persoane nereligioase în orice documente oficiale, probabil, vă permite să aducă acest mesaj guvernelor noastre și a judecătorilor noștri, și să facă să creadă că, vorbind de credință în termen general, ei nu iau cu adevărat în considerare un număr semnificativ și constant de persoane în creștere.







Întrebarea dacă vorbiți deschis despre necredința voastră este o alegere personală și fiecare ateu ar trebui să o facă.

Cu toate acestea, am crezut întotdeauna că, dacă o persoană, în ciuda presiunii exercitate, nu mai poate continua să creadă în supranatural în propriul lor flux seismic, este discutabil critica, care este destul de atras de compliment. În conformitate cu această abordare, totul este bine, până când începeți să împingeți punctele de vedere în gât. Pentru acest lucru pot spune că nu am văzut dipozitive toate casele atei, răspândirea de pliante cu maiestrie compuse despre meritele de neîncredere, dar atunci când se întâmplă, voi ști că este timpul să ia în acest caz, o poziție de conducere. Dar, pentru moment, voi considera toate acestea ca fiind un discurs public, civic în rândul prietenilor.

4. De prea multe ori puteți auzi fraza: "Ateismul este o religie".

Dar asta nu poate fi, nu? Nu poate fi prin definiție. Dar, când oamenii spun acest lucru, înseamnă că aceștia sunt confundați de apariția predicării în rândul grupurilor ateiste sau cred că ateii se închină la ceva - de obicei știință. Am dat acest exemplu pentru că este la fel de bun ca altul, eu sunt cu mare respect pentru metoda științifică, în primul rând pentru că funcționează. Posibil să aveți nevoie de ceva timp pentru a obține un răspuns de la el, și pentru că se bazează pe animal la om, în felul lui, probabil, să îndeplinească o mulțime de locuri întunecate, dar în general abordarea socratică este demn de laudă.

Cu toate acestea, nu îl închin. El nu este divin și nu se preface că este infailibil. Pot observa cercetarea pe baza căreia au fost trase concluzii științifice și, în cele din urmă, pe măsură ce se acumulează experiența, verificați-le singuri. Cu toate acestea, aceste două lucruri nu sunt identice - știința și Dumnezeu. Ele sunt foarte departe una de cealaltă.

5. Oamenii pot crede că nu aveți absolut nici un cod moral; le arată de ce înseamnă mai multă libertate.

Aceasta este probabil cea mai frecvent folosită declarație atunci când cineva începe să vorbească despre ateism. Aparent, unii oameni cred că ateii, lipsiți de un cod moral religios, se află pe punctul de a deveni canibali ucigând copiii. Din fericire, înainte ca această afacere să nu fi ajuns încă.

Cu toate acestea, nu este greu de văzut (deoarece din religie primim adesea instrucțiuni morale) că aceste două poziții se împletesc, deși religia nu are un efect special asupra moralității. Manifestarea conștiinței dvs., precum și abilitatea de a empatiza, împreună cu utilizarea strictă a logicii, este suficientă pentru a răspunde la majoritatea întrebărilor despre moralitate și, probabil, la toate aceste întrebări, indiferent de complexitatea lor.

În plus, personal consider că lipsa unui cod moral este interesantă. Aceasta înseamnă că trebuie să mă gândesc mai serios, să extind cercul meu de lectură și să învăț mult mai multe lucruri decât înainte. Acesta este motivul pentru conștientizarea ateismului meu mod incredibil am îmbogățesc, și de aceea, în ciuda unor fenomene negative, cred că o declarație publică cu privire la poziția lor, precum și dorința de a discuta despre ateismul meu este foarte util - în analiza finală, nici un sistem de credință nu ar trebui să fie de imunitate pentru critici și vom deveni mai puternici dacă vom recunoaște acest lucru.

A apărut o eroare. Încercați din nou mai târziu.

Instrucțiuni pentru recuperarea parolei trimise la

Bine ai venit.

Bine ai venit.

Ștergeți profilul Sigur doriți să ștergeți profilul dvs.?

Faptul înregistrării utilizatorului pe site-urile RIA Novosti indică faptul că acesta este de acord cu aceste reguli.

Utilizatorul se obligă să nu încalce legislația actuală a Federației Ruse prin acțiunile sale.

Utilizatorul se angajează să vorbească respectuos cu alți participanți la discuții, cititori și persoane care apar în materiale.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: