4 Termeni de pocăință plină

4 condiții de plin pocăință

4 Termeni de pocăință plină

Conștientizarea greșelilor perfecte

Un om prin natură este înclinat să facă greșeli. Nu este un înger, fiind, așadar, supus ispitei, o persoană nu poate să se îndepărteze complet de păcat. Fiecare dintre noi are propria adâncime de credință, un grad de ascultare și fiecare dintre noi, într-un fel sau altul, are un set de slăbiciuni, greșeli și păcate. De aceea, nimeni, cu excepția profeților, nu este protejat de comiterea păcatului.







Allah cunoaște calitățile bune ale omului și slăbiciunile lui. După crearea omului, îngerii se îndreaptă către Allah Preainaltul, și-au exprimat îngrijorarea că membrii rasei umane va semăna discordie pe Pământ nu se supune Creatorului creator și denigreze ei înșiși acte păcătoase. Cu toate acestea, cel Mare și înțelept Dumnezeu știe despre ea, a pus în înclinației unei persoane de a comite acte păcătoase, dar în același timp, compasiune și Creatorul Milostiv și-a dat un sentiment de remușcare, la care a făcut o greșeală, persoana ar putea corecta.

Există multe ayat și hadith care indică importanța pocăinței în islam. Și istoria cunoaște exemple când, prin harul lui Allah, i-au fost iertați chiar și cei care au comis păcate foarte grave.

Fiecare persoană trebuie să pună întrebări despre cum să se pocăiască, cum să realizeze acele rugăciuni acceptate de Dumnezeu și cum, cu ajutorul harului divin, să curețe sufletul păcatelor. Răspunsurile la aceste întrebări se află în sensul cuvântului "pocăință".

Pocăința este realizarea greșelilor desăvârșite și a pocăinței în ei înaintea Atotputernicului Allah. Acesta este un sentiment de rușine înaintea lui Allah pentru comiterea faptelor și faptelor interzise de Înaltul Creator. Acest lamentație emoționantă a omului, experiențele sale spirituale, sincere și din inimă, nu doar cuvântul vorbit „rău“ pentru a nu avea o fundație solidă în formă de remușcări.

Imam Ahmad bin Hanbal în lucrarea sa „Musnad“, titrează hadith în care cuvintele lui Abdullah (Allah să fie mulțumit de el), Mesagerul lui Allah (pacea și binecuvântarea fie asupra lui) a spus: „Vai de încăpățânați, care persistă în ceea ce fac, știind că ei comit un păcat! "

Ibn Abbas, Allah să fie mulțumit de ei amândoi, el a spus: „Pocăiți păcatului este ca unul care nu-l comite, și cerând iertare pentru păcat, dar continuă să păcătuiască, ca un Dumnezeu batjocorit.“

Este, de asemenea, raportat că Hudhayfah, să fie mulțumit de el, a declarat: „Putem presupune că el minte, care spune:“ Îi cer iertare de la Allah, „și apoi înapoi (la ce făcea).“

4 condiții de pocăință

Pentru o pocăință plină, trebuie îndeplinite patru condiții:

  1. Simțind un sentiment de remușcare.

Nu este întâmplător că prima condiție a pocăinței este un sentiment de pocăință de către o persoană care a comis o faptă păcătoasă, adică sentimente de durere asupra unei greșeli perfecte.

Într-o dimineață devreme, Shaytaanul a trezit Muhamiyahul califului Umayyad. Muavia la întrebat: "Cine ești tu?". El a fost foarte surprins când a auzit în răspuns: "Shaitan". Califul sa gândit la sine că a fost o greșeală și a spus: "Îți dai seama ce faci? M-ai trezit pentru dimineața namaz. Shaitan a răspuns: "Da" și a continuat: "Ieri dimineață, am înșelat un prieten al lui Allah, a întârziat pentru rugăciunea de dimineață. Când sa trezit, a fost atât de supărat încât Allah i-a iertat atât păcatele actuale, cât și cele viitoare. Mi-a fost teamă că ți s-ar putea întâmpla din nou același lucru, așa că te-am trezit la timp ". Uneori, în procesul pocăinței, nu este iertat doar un singur păcat, ci toate păcatele comise în trecut. Acțiunea de pocăință depinde de sentimentul pocăinței, de gradul de durere și de prețul plătit pentru un anumit păcat.







Pocăința purifică inima păcatului. Și cum Mesagerul lui Allah (pacea și binecuvântările lui Allah să fie asupra lui) a spus în had-ul său: "Fiecare păcat comis de un musulman formează un punct negru pe inimă. Dacă o persoană se pocăiește, atunci acest loc va dispărea. Dacă nu se pocăiește și continuă să comită păcate, locul va crește și va acoperi toată inima. "

Cu adevărat rezonabil este credinciosul care, după ce a comis o faptă păcătoasă, prin pocăință, este curățat imediat de el. Cel mai inteligent este cel care se controlează în mod constant și evită comiterea păcatului. Și chiar mai inteligent este cel care face mereu bine și astfel nu lasă timp și ocazie pentru comiterea păcatului.

  1. Promisiunea nu este aceea de a repeta eroarea mai perfectă și manifestarea unui maxim de zel pentru acest lucru.

Asta este, pentru a evita repetarea pocăinței păcătoasă este cea de a doua condiție umană, diligență și efort pentru a nu-l repete, nu se mai întorc la ei, așa cum a fost greu să nu. Mesagerul lui Allah (pacea și binecuvântarea fie asupra lui) a spus odată: „Omule, te implor Allah pentru iertarea păcatelor sale, dar comite-o din nou, ca unul care își bate joc de Allah.“

Și acum imaginați-vă că cineva dintre cunoscuții voștri a făcut ceva neplăcut pentru dvs. și apoi v-a cerut. După o vreme, el a repetat din nou infracțiunea față de dvs. și a cerut din nou iertare, și de mai multe ori. În cele din urmă, indiferent cât de generos sunteți, răbdarea voastră va fi epuizată și îi veți spune: "Râziți de mine?"

Pe baza acestui hadis ar trebui să stabilească de la sine următorul concept - dacă am comis un păcat, se pocăiască, și din nou a repetat același păcat, atunci, în acest caz, nu avem dreptul moral de a continua să comită un astfel de păcat, atunci se pocăiască, pentru că ar fi lipsit de respect să Allah.

Pentru a arăta răbdarea, faceți un efort și cereți ajutor de la Allah Atotputernic și nu căutați o scuză - aceasta este calea unui sclav sincer credincios.

  1. Cereți iertare de la cei cu care o persoană a acționat nedrept și încercați să corectați cât mai mult posibil o greșeală pentru a restabili justiția.
  2. Dacă acest lucru nu este posibil, trebuie să-l întrebi constant pe Allah pentru iertarea păcatelor voastre și a celor cu care a acționat nedrept.

Desigur, harul și mila lui Allah Preainaltul sunt pocăință infinite și sincer de sclavi sinceri ai lui Allah cu siguranță, vor fi acceptate de către Creator Atotputernic.

Unul dintre cei mai apropiați asociați ai Trimisului lui Allah (pacea și binecuvântările lui Allah să fie asupra lui) Abu Hurayrah (poate Allah să fie mulțumit de el) a povestit următoarea poveste:

"Într-o seară, când am făcut-o cu Trimisul lui Allah (pacea și binecuvântarea lui Allah să fie asupra lui), rugăciunea de seară, a mers într-o călătorie. Pe drum am întâlnit o femeie. Ma întrebat: "Abu Huraira, am comis păcatul, vreau să știu dacă Allah va accepta pocăința mea?"

"Și ce păcat ați comis?"

"Mi-am trădat soțul și am ucis un copil conceput în afara căsătoriei."

- Totul este fără speranță. Jur că rugăciunile voastre nu vor fi auzite de Allah.

După aceste cuvinte, femeia a leșinat. Mi-am continuat drumul. Am mers și m-am gândit: "Trimisul lui Allah (pacea și binecuvântările lui Allah fie asupra lui) este viu și eu decid în locul lui, fac ceva greșit". M-am întors și m-am dus la Profet (pacea și binecuvântările lui Allah fiind asupra lui) și i-am spus despre acest incident care mi sa întâmplat.

El (pacea și binecuvântarea fie asupra lui) a spus, apoi mi-răspuns: „Ai distrus atât el însuși și femeia. Crezi că asta e ceea ce aceste versete, „și citiți următoarele versete din Coran:“ Ei nu invoca în afară de Allah alți dumnezei, nu ucid oameni contrar interzicerii lui Allah, cu excepția cazului în care sunt eligibile pentru ea, și nu comite adulter. Iar cel care face acest lucru va primi pedeapsa. chinul lui va fi dublată în Ziua Învierii, și el va rămâne acolo umilit. Acest lucru nu se aplică celor care se pocăiesc, cred și acționează cu neprihănire. Faptele lor rele Allah va înlocui bun, pentru Allah - Iertător, Îndurător „(Al-Furqan, versetele 68-70).

Am sărit și m-am dus să caut acea femeie. Am țipat, încercând să găsesc pe cineva care să mă ducă la femeia aceea. Copiii, acordând atenție comportamentului meu, au spus: "Abu Huraira a devenit nebun". Am găsit încă o femeie și i-am dat cuvintele profetului Muhammad (pacea și binecuvântările lui Allah fiind asupra lui). Femeia a țipat cu bucurie: "Am o grădină și, din pricina lui Allah și a profetului Său, o voi da drept iubire".

Un adevăr simplu trebuie înțeles: pocăința nu este un plan pentru viitor, ci mai întâi de toate, echilibrarea conturilor cu trecutul. Aceasta este o cerere de iertare a greșelilor perfecte, pentru că nu ne putem întoarce în timp și nu suntem în poziția de a schimba ceva deja. Prin urmare, singura soluție este pocăința, o cerere de iertare, o distanță de păcat, realizarea de fapte bune pentru a netezi greșelile vechi.

Dar dacă o persoană, referindu-se la mila lui Allah, continuă să comită cu sârguință păcatele, este posibil ca în cele din urmă el să ajungă în iad. Căci acesta nu este altceva decât abuzul de pocăință și milostivirea lui Allah. Niciunul dintre noi nu iubește pe cei care abuzează de nimic și nici Atotputernicul Allah nu-l iubește.

Ceasul ultimei noastre respirații din această lume este necunoscut oricui, cu excepția Marelui Creator, și va fi o ocazie pentru noi să ne pocăim atunci?

În concluzie, aș dori să conducă Mesagerul Consiliului Allah (pacea și binecuvântarea fie asupra lui), care au fost făcute pentru a le în hadith a ajuns la noi prin tradiție de la Mu'aadh ibn Jabal (Allah sa fie multumit de el): „frica de Allah, oriunde s-ar putea fi , ca urmare a unui lucru rău de a face bine, ceea ce va șterge un rău, și stick la un comportament bun în relațiile cu oamenii. "

Ți-a plăcut materialul? Repost!

Vezi și:







Trimiteți-le prietenilor: